pajisje fabrikë për cryptocurrency minierave

pajisje fabrikë për cryptocurrency minierave

2019/01/19 0 Author kripto

  • lajm

Profesorët nga Shtetet e Bashkuara janë duke u zhvilluar një cryptocurrency revolucionar

Mining Equipment | Duke kërkuar për të dhëna të cilësisë së lartë

për pajisje të minierave - cryptocurrency Farm

Cryptocurrency quajtur të ardhmen e ekonomisë botërore, por sot virtual paratë krijuar pa pjesëmarrjen e vendeve dhe institucioneve financiare ndërkombëtare, popullariteti ritmi i shpejtë duke fituar, duke u bërë një mjet ekuivalente të pagesës, së bashku me dollarit dhe monedhave të tjera të letrës dhe madje edhe ari. Sigurisht, paralel me interes në rritje në prodhimin (nxjerrjes) cryptocurrency, si një mjet për të fituar, duke i dhënë të rritet në një industri të tërë që prodhon pajisje të specializuara për cryptocurrency minierave.

Çfarë është cryptocurrency Minierave?

Nëse para letër është shtypur agjencitë përkatëse të vendeve të ndryshme, cryptocurrency janë praktikisht pa një kunj të vështirë në një qendër të vetme të çështjes së parave. Prodhimin ose prodhimin e Minierave ndryshme cryptocurrency quajtur, dhe procesi është ndërtuar në zgjidhjen e problemeve komplekse matematikore duke përdorur algoritme të veçanta të kompjuterëve konvencionale, pajisjet speciale apo sistemet kompjuterike, të quajtura fermat.

 

Procesi i minierave në teori mund të krahasohet me shpërndarjen e dosjeve mbi rrjetit BitTorrent. Çdo përdorues është i lidhur me cryptocurrency sistemit të prodhimit, është i përfshirë në punën për çështjen e monedhave të reja dhe njëkohësisht mbështet punën e të gjithë rrjetin, duke kaluar në transaksionet informacioni zinxhir që mbahen kriptovalyutnyh. Si rezultat, procesi i prodhimit të monedhave të reja, si dhe përdorimi i tyre më tej në të përbashkët kanë një shkallë të lartë të mbrojtjes në kurriz të proceseve në shkallë të gjerë shpërndarë informatikë ndërmjet mijëra përdoruesve.

Kjo është një faktor të lartë të sigurisë bënë mjetet cryptocurrency njohura të pagesës në hapësirën e internetit, dhe të tërhequr në procesin e prodhimit të tyre intuziasty parë të vetme, e ndjekur nga kompanitë e mëdha, i specializuar në prodhimin e pajisjeve të veçanta për minierat.

për pajisjet e minierave cryptocurrency

për pajisjet e minierave cryptocurrency

Pajisjet e nevojshme për cryptocurrency minierave

Fillimisht, pajisje për cryptocurrency minierave është një PC të zakonshëm në shtëpi në të cilën për të drejtuar një program që përdor fuqinë e përpunimit të CPU ose karte grafike për të llogaritur problemet e matematikës, duke siguruar cryptocurrency prodhimit. Në këtë mënyrë filluan të prodhohen monedhat më të njohura: Bitcoin dhe litkoiny. Në ditët e para të ekzistencës së tyre, fuqia është zakonisht një PC është mjaft e mjaftueshme për të trajtuar vëllimin e kërkuar të të dhënave, por me një rritje në vëllimin e monedhës lëshuar nga shortchanging njësi të reja filloi të kërkojë një shumë përpjekje që çoi në një ndalimin rëndësishme të normës së krijimit të monedhave të reja, madje edhe në shumicën e kompjuterëve të lartë të performancës. Ta themi thjesht, kostot e prodhimit e të njëjtën monedhë filluan të tejkalojnë koston e saj.

ASIC Miner

ASIC-system - ASIC Miner

Për të zgjidhur këtë problem janë zhvilluar ASIC-sisteme përbëhen nga patate të skuqura, të përshtatura vetëm për llogaritjet që lidhen me cryptocurrency prodhimit. Shfaqja e pajisjeve të tilla nisur një valë të re të popullaritetit të minierave Bitcoin Litecoin dhe, në të njëjtën shpërthente konkurrencës kohë në mesin e prodhuesve të ASIC-sistemeve, do të reduktojë kostot e tyre në një nivel të arsyeshëm.

Pajisja më e mirë për Bitcoins minerare

Kërkesa më e madhe në mesin e cryptocurrency "minatorëve" përdor pajisjet për Bitcoins minierave. Në treg sot ka me qindra e zgjidhjeve të ndryshme teknike nga dhjetra të kompanive, por më të mirë provuar ASIC-system nga KnCMiner dhe CoinTerra.

Kompania CoinTerra një nga të parët për të ardhur në tregun e pajisjeve për minierat, prezantoi një pajisje linjë TerraMiner që kanë në arsenalin e sistemit të vet të ftohjes lëngshme dhe një grup i patate të skuqura që ofrojnë fuqinë mbresëlënëse të përpunimit. Pajisja CoinTerra e kohë testuar dhe provuar të jenë efektive, jo vetëm në aspektin e pushtetit, por edhe në aspektin e kosto më të ulët të energjisë.

TerraMiner

TerraMiner

Kompania KnCMiner pioneered përdorimin e patate të skuqura vetë-zhvilluar, duke krijuar një pajisje shumë të lartë të performancës, të cilat pushteti aktivizuara në kohën e lirimit të modelit të parë për të fituar jo më pak se 1.5 Bitcoins në ditë. Kështu KnCMiner ASIC-sistemi është rreth 2 herë më të shtrenjta pajisje CoinTerra. Megjithatë, pavarësisht çmimit të lartë të pajisjeve, përkatësisht pajisjet nga KnCMiner aktualisht siguron pjesën më të madhe çështjes së monedha të reja Bitcoin. pajisje të hapur Shitja KnCMiner nuk është në dispozicion, ju mund të blini atë vetëm për para-qëllim nëpërmjet faqen e internetit të kompanisë.

Lexo më shumë:   cryptocurrency nga A në Z

Në mesin e prodhuesve të tjerë që ofrojnë pajisje të specializuara për minierat, edhe i kushtoj vëmendje për prodhimin e Zi arrow dhe UFOMiners. kompania e parë në listë është në treg një kohë të gjatë, dhe UFOMiners është i shpejt fiton popullaritet, pajisje të liruar nuk janë vetëm për minierat Bitcoin, por edhe për cryptocurrency tjera popullore përfshirë Litecoin.

për të pajisjeve të minierave në 2017

Pavarësisht pranisë së një numri të madh të pajisjeve të minierave, me performancë të lartë, në vitin 2017, të ardhurat e ultra-të lartë, ata nuk do të bëjnë për shkak të shpërndarjes masive. Në fakt, cryptocurrency minierave aktualisht afër një gjendje të ngjashme me situatën kur sunset erdhi epoka e minierave në PC konvencionale. Fituar disa qindra dollarë në vit është ende e mundur, por në mënyrë që të korrin përfitimet e fitimit, të matura nga mijëra dollarë, është e nevojshme për të përdorur cryptocurrency veçantë fermë përfaqësojnë sistemet informatikë me një numër të madh të ASIC-pajisje, të integruar në një rrjet kompjuterik të vetëm.

avalon6 Farm

Avalon-6 Farm

Nëse ne flasim për pajisje më të mira për minierat në vitin 2017 është llogaritur për të prodhuar fermat informatikë, atëherë në aspektin e çmimeve / performancës jashtë konkurrencës pajisjes AntMiner S9 dhe Avalon6, karakterizohet nga një efikasitet të mirë të energjisë dhe çmim të arsyeshëm deri në 2,500 $ për AntMiner S9 dhe 600 $ për Avalon6. Në qoftë se paratë për blerjen e ASIC-pajisjes nuk është, dhe mos Meiningen dëshironi, atëherë ju duhet të i kushtoj vëmendje të shërbimeve cloud, duke siguruar pajisje për qira. Kompania më e suksesshme dhe të dëshmuar në fushën e minierave cryptocurrency re është Zanafilla Minierave.

Pajisje për Miniera dhe cryptocurrency Bitcoins: çfarë ...

PROGRAMI MINING

Programi për cryptocurrency minierave [rishikim të plotë]

Minierave cryptocurrency duket ardhurve proces kompleks që kërkon në thellësi njohuri teknike. Megjithatë, në praktikë ajo vjen poshtë për të drejtuar si duhet konfiguruar dhe aktivizuar nga për minierat. Në këtë artikull ne do të diskutojnë se si të zgjedhin software të nevojshme, si funksionon dhe programe të tjera karakteristika të prodhimit cryptocurrency.

program si një punë për minierat

Programi për mayniga cryptocurrency - është një software të specializuar që është projektuar për të cryptocurrency prodhimit. Ato janë të bazuara në algoritme që përdorin këto monedhat. Algoritmet, ka shumë dhe ata nuk ndryshojnë vetëm nga procesi i prodhimit, por edhe një larmi të karakteristikave funksionale që ndikojnë në përdorimin e shumicën e monedhave.

Siç dihet, procesi i minierave është për të kryer operacione matematikore, të cilat janë të nevojshme për të krijuar një të blloqeve të reja të rrjetit. Kjo është një qasje klasike, e cila është përdorur nga më cryptocurrency.

Me fjalë të thjeshta, ju thjesht të marrësh me qira një fuqinë e tyre informatikë dhe të merr një shpërblim në formë të cryptocurrency. Në këtë rast, shpejtësia llogaritja varet pajisje ju jeni duke përdorur, karakteristikat e tij teknike dhe të performancës.

Kështu, fuqia ofruar nga procesori qendror dhe grafike në një kompjuter në shtëpi, një Asik specializuar (në rastin e rrjeteve me kompleksitet të lartë, për shembull, ose të Bitcoin Laytkoin) ose pajisje të tjera. Megjithatë, vetëm një mangësi hekuri dhe prodhimi procesi cryptocurrency kërkon softuer të veçantë, të ashtuquajturat minatorë. Janë ata që bëjnë fuqinë informatikë për të punuar në algorithm e minierave.

Nëse një fermë të fortë që keni mbledhur, ose thjesht dëshironi të provoni minierave, atëherë gjëja tjetër që ju duhet të bëni - është për të bërë shkarkimit, instalimin dhe konfigurimin e një programi për prodhimin cryptocurrency. Ky proces zhvillohet si kjo:

  • Krijimi çantë kriptovalyutnogo. Monedha minuara duhet të vijë në kurriz të e cila është treguar në fillim të programit në kompjuter. Kjo mund të jetë një linjë portofolin plot zgjidhje desktop me ngarkim gjithë blokcheyna në hard drive tuaj, ose thjesht për shkak të shkëmbimit. Megjithatë, duhet theksuar se jo të gjitha shkëmbimet mbështetur transferimin e fondeve direkt nga pishina minierave.
  • Është gjithashtu e nevojshme për të regjistruar një llogari në pishinë minierave, apo thjesht zgjidhni atë, në qoftë se regjistrimi nuk është e nevojshme. Duhet të zgjidhet me një sy në pishinë dhe shqyrtimin e kushteve të pagesës. Nëse prodhimi fermë është i ulët dhe pagim minimale është e lartë, që ju të merrni paratë e parë që ju do të së shpejti. Avantazhi individ është disponueshmëria e një listë të detajuar të gjitha veprimet në llogarinë tuaj, e cila do të çojë statistikat ardhurat.
Lexo më shumë:   kartat TOP grafike për minierat

  • Hapi tjetër është për të instaluar software për prodhimin cryptocurrency. Shumica e produkteve moderne ka një seksion të saj theme dhe pjesa BitcoinTalk githab se ku për të shkarkuar programin. Versionet për sistemet operative Windows të vijë në formën e dosjeve të ekzekutueshme dhe nuk duhet të përpilojnë asgjë.
  • Tjetra ju duhet të konfiguroni programin duke futur parametrat e kërkuar. Midis tyre mund të jetë zgjedhja për prodhimin e monedhave, nëse programi mbështet algoritme të shumta, dhe pishinë të dhënat e minierave, pajisjet e përdorura dhe cilësimet e sistemit të ftohjes, dhe në disa raste edhe fuqia shpenzuar.
  • Gjëja e fundit që ju duhet të bëni - është për të filluar procesin. Në ekran ju do të shihni shkallën e tanishme të prodhimit, e cila mund të përdoret si një pikë referimi. Nga koha në kohë unë do të tregoj temperaturën dhe shpejtësinë e tifozëve ftohjes. Shpesh e mundur të shkaktojë të dhënat aktuale në çast nëpërmjet një hotkey.

Siç u përmend më lart, funksioni themelor i softuerit për minierat - është ekzekutimi i operacioneve matematikore. Me kalimin e kohës, kompleksiteti i rritet procesit, e cila çon për të ulur shpërblimin dhe për të rritur kërkesat e hardware.

Kjo është arsyeja pse krijuesit e programeve të tilla në industri janë duke u përpjekur për të sjellë disa mundësi të reja dhe të merren me krijimin e funksionalitetit moderne në programet tuaja. Kjo mund të jetë një kartë grafike opsion overclocking, aftësinë për të specifikojë pushtetin e përdorur, përmirësohet monitorimi i gjendjes së kartës grafike, një tregues i pajisjeve maksimale e ngrohjes mundshëm dhe përfitimet e tjera të dobishme.

Megjithatë, programet më të rëndësishme për minierat është e mundur që të përdorin pajisjet me kapacitet të plotë. Kjo është arsyeja pse zgjedhja e duhur e softuerit do të ndikojë në të ardhurat tuaja të mundshëm nga ferma.

Për shembull, keni blerë një të fuqishëm të fuqishme GPU, e cila në një algoritmi të caktuar mund të prodhojnë deri në 100 megaheshey për sekondë, por të ngritur një program të thjeshtë që është i aftë të këtyre pajisjeve për të lëshuar vetëm rreth 60. Shumë minatorë rishtar të mos i japim shumë rëndësi për çështje të tilla dhe të japin më pak para se sa ata ndryshe do. Raste të tilla janë mjaft realiste dhe gati gjysma e të gjithë fuqinë e mundshme nuk do të përdoren. Kështu, shumë varet nga zgjedhja e saktë të programit.


Çfarë programe janë të nevojshme për minierat

Pra, përveç programit për minierat, ju do të duhet gjithashtu praninë e disa aplikacione të tjera. Sigurisht, minatorët moderne mbështesin shfaqjen e temperaturës dhe tifoz shpejtësi, por për të njohurit e më të detajuar me parametrat e dhëna të përdorë ngushtë të butë. Përveç kësaj, ju mund të duhet një gjë e dobishme për të overclock kartë video dhe një pikë referimi për të provuar stabilitetin overclocking. Megjithatë, kjo duhet të bëhet vetëm pas leximit udhëzimet tona të detajuara.

Si te zgjidhni një program për minierat

Gjëja e parë që ju duhet të vendosni - kjo është çfarë lloj të valutës ju doni të Main. Siç e dini, monedha të ndryshme duke përdorur algoritme të ndryshme të minierave. Kështu, për shembull, përdor cryptocurrency ZCash Equihash algorithm, Ethereum përdor Ethash, dhe Monero - Cryptonight. Nën secilën prej këtyre projekteve kërkojnë një program të veçantë për prodhimin e monedhave. Vlen të përmendet se disa programe të mbështetur algoritme të shumta në të njëjtën kohë, ose edhe të ketë aftësinë për të lidhur module shtesë.

Ajo është gjithashtu i vlefshëm për të vlerësuar pajisjet në dispozicion dhe të gjithë ndërmarrjes për të zgjedhur një program më efikas. Për shembull, pajisja juaj mund të dorëzojë vetëm 10 megaheshey për sekondë. Në këtë rast, nuk ka asnjë pikë për të vënë aplikacione serioze që janë projektuar për të punuar në fermat e mëdha, dhe kanë shumë settings shtesë. një vendim i tillë nuk mund të ristartoni kompjuterin, por edhe të bëjë procesin më të vështirë për fillestar. As nuk duhet të marrë mjetet e thjeshta që do të bëjë fermë tashmë jo shumë fitimprurës edhe më pak fitimprurës.

Përveç kësaj, ju duhet të vendosë për mënyrën në të cilën ajo do të jetë Mining Equipment. Ju mund të përdorni këtë kartë video, CPU, Asik apo edhe një hard drive. Për secilin prej këtyre pajisjeve ju do të duhet një program të veçantë. Nuk është një software universale që mund të mbështesin komponentët shumta të PC të njëjtën kohë. Për më tepër, ka zgjidhje që lejojnë për prodhimin e njëkohshëm të dy monedha, por me disa kufizime.

Lexo më shumë:   SI TË anulluar transaksionet Bitcoin

Përveç të gjitha më lart ju duhet të paguani më shumë vëmendje për të dhe disa nga tiparet e programit. Kjo mund të jetë shkathtësi e programit, mundësinë e prodhimit të cryptocurrency ndryshme apo edhe mbështetje për algoritme të shumta. Një grup të mirë e opsioneve është gjithashtu i dobishëm për fine-tuning minatorët. Në këtë rast, programi user-friendly interface është gjithashtu e rëndësishme, veçanërisht në qoftë se keni arritur procesi do të jetë një fillestar.

Interface duhet t'i jepet vëmendje të veçantë. Për fillestar, është e dëshirueshme për të përdorur ndërfaqe grafike dhe ruse për informacion është shfaqur në një formë të njohur të përdoruesit, dhe kontrolli bëhet me anë të elementeve standarde të ndërfaqes sistemit operativ.

Sigurisht, më shumë para për gjobë-tuning shpesh jepte minatorë krah, por në këtë rast çdo gjë duhet të shkruhen duke përdorur komandat në fillimin. Megjithatë, ekipi është zakonisht intuitive, dhe app vjen me një file teksti të shkurtër që përmban një përshkrim dhe një shembull të përdorimit, dhe pishina minierave të ofrojë linjën standarde konfigurimit për të gjitha produktet më të njohura.

Programi për minierat në kartën grafike

Sa për aplikimet që janë projektuar posaçërisht për kryerjen e llogaritjeve duke përdorur kartë video, nuk është më e rëndësishme është prania e një numri të madh të settings temperaturës. Gjithmonë tregojnë temperaturën maksimale të lejueshme të minierave, pas arritjes së cilës procesi është ndërprerë. Kjo do të lejojë për automatike e minierave që nuk do të kërkojnë mbikëqyrje të vazhdueshme. Nëse ju keni disa karta në një PC, programi duhet të mbështesin punën e njëkohshme me ta. Gjithashtu, në qoftë se ju keni një kartë grafike dhe AMD dhe Nvidia-së, ju do të duhet një program të pajisjeve të minierave për të dy prodhuesit.

Programi për minierat në procesor

Nëse karta përdoret vetëm sistemi për një numër të detyrave, CPU është gjithmonë aktiv. Kjo do të thotë se kur shtëpia e minierave processor në kompjuter kryesor, përdoruesi duhet të sigurojë që një pjesë e pushtetit informatikë nuk është përdorur dhe mirëmbajtur për punë të rehatshme. Për ta bërë këtë, ju duhet të gjeni software që siguron kontrollin e procesorit të përdorur në prodhimin e minierave. Disa zhvilluesve shtoi mund të zgjidhni numrin e bërthamave të përdorura, apo edhe prania e llojeve të ndryshme në intensiteteve të ndryshme. zgjidhje të ngjashme janë përdorur nga njeri i bezdisshëm në mënyrë për të fshehur një peshë të lartë në procesor nga pronari i pajisjes infektuar.

Ngritja programin për minierat

Çdo program është i përshtatshëm për minierat në mënyra të ndryshme. Zakonisht ajo vjen poshtë për drejtimin e adresës pishinë dhe një emër përdoruesi (shpesh thjesht një adresë çantë). Më shumë cilësime të detajuara duhet të përshkruhen në vendin e pishinë. Ka edhe më të mirë, sipas një pishinë të administratës mund të tregohet, një program për të punuar me të. Ju gjithashtu mund të kërkoni për një varg në dokumentacionin konfigurimit për software apo në fije zyrtare forum. Ekipet janë zakonisht pothuajse të njëjta, dhe pas një kohë të vetë-tuning ju nuk duhet të ketë ndonjë vështirësi në të ardhmen.

Programet më të mira për cryptocurrency minierave

Më poshtë është një tabelë me programet më të popullarizuara për minierat e cryptocurrency ndryshme. Lista është larg nga të plotë, dhe minatorët si ka shumë më tepër.

GPU CPU
Programi për Bitcoins minerare Bukur Hash Miner (Maini lejon algoritme të ndryshme dhe të shpërblehen në Bitcoin)
Programi për eter minierave cgminer
Dual Claymore-Ethereum e AMD-së + NVIDIA GPU Miner
cpuminer
Programi për ZCash minierave Claymore- ZCash s / BTG AMD është GPU Miner
EWBF e minator CUDA Zcash
nheqminer
Programi për Dogecoin minierave CUDAminer
sgminer
cpuminer Pooler-së
Programi për Litecoin minierave CUDAminer
cgminer
cpuminer
Programi për Papuçorja minierave XMRig
Claymore-cryptonote është GPU Miner AMD
CryptoNote Dritaret CPU Miner CLAYMORE-së

përfundim

Pra, në këtë artikull ne do të merret me faktin se sa e rëndësishme është që të zgjidhni software drejtë për minierat, çfarë janë qëllimet e tij dhe të udhëhequr në tryezë me aplikacionet më të njohura. Ne shpresojmë se ky material është përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja, t'ju ndihmojë të kuptoni temën dhe për të gjetur software të nevojshme, pavarësisht nga fakti nëse keni nevojë për një program për Bitcoins minierave, Ethereum ose cryptocurrency tjetër.

Shih edhe

Kartat Heshreyt: çfarë është ajo dhe si mund të dini atë [table +]

Bitcoins të ardhmen: kush apo çfarë mund të vrasin Bitcoin?

Minierave në një kompjuter portativ - [Settings + User] veçanërisht e rëndësishme