Top 10 World News cryptocurrency dhe blokcheyna javë 14-20 maj

Top 10 World News cryptocurrency dhe blokcheyna javë 14-20 maj

2019/03/28 0 Author kripto

Lajmet e fundit kriptovalyutnogo e tregut gjatë javës së kaluar - zhgënjyer Parashikimi Rally Bitcoins gjatë një Konsensusit konferencë 2018, Binjakët ka shtuar mbështetjen Zcash, indeksi i çmimeve për Ethereum nga CME Group, zyrtar lirimin blokcheyn-motor katapultë, feykovye rregullator ICO amerikan dhe ngjarje të tjera të rëndësishme të javës me 14 20 Maj.

Konferenca konsensus në vitin 2018 nuk ka shkaktuar rritjen e kursit Bitcoin

Nga 14 në 16 maj në Nju Jork priti blokcheyn konsensus Konferencën 2018 - ngjarjen që çon dedikuar për Bitcoin, blokcheyn cryptocurrency dhe teknologji. Kjo është konferenca e katërt të tillë, dhe këtë herë ajo është bërë më e madhe në shkallë - rreth 9.000 vizitorë dhe 250 folës dhe ekspertë.

Analisti më parë Fundstrat Global Advisors Thomas Lee tha se konsensusi 2018 ka të ngjarë të ketë një ndikim pozitiv në dinamikën e tregut cryptocurrency. Duke kujtuar se në vitet e mëparshme cryptocurrency tregoi rritje në rangun e në mes të 10 {ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f} dhe {70} ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f pas Konsensusit, ai sugjeroi se shkalla e ngjarjes të këtij viti mund të shkaktojë një BitCoins shpejtë tubim në një shenjë prej $ 15,000.

konsensusi 2018

Siç e dini, në dritën e normës së rritjes së cryptocurrency parë deri në $ 8900 në ditën e parë të konferencës në të ardhmen Bitcoin përsëri rrokullisi pa dhënë parashikimin nga Thomas Lee asnjë shans për të ardhur e vërtetë.

Analist vetë më vonë deklaroi se "zhgënjyer" nga ky zhvillim, dhe e quajti arsyet për të cilat kjo ka ndodhur. Në veçanti, sipas Lee, pavarësisht nga fakti se konferenca vërtetë dëgjuar një numër të aplikacioneve të rëndësishme, mungesa e vazhdueshme e qartësisë rregullatore krijon pengesa për hyrjen në treg të parave të mëdha nga ana e investitorëve institucionalë.

Kriptobirzha Gemini shtuar cryptocurrency Zcash

tregut Bitcoin vëllezërit Winklevoss Twins njoftuan të hënën, 14 maj, në fillim të mbështetës cryptocurrency Zcash. Kështu, Binjakët në ishte "Exchange parë e licencuar në botë", e cila do të tregtisë këtë privatësinë monedhë të orientuar e përdoruesve.

Zcash

Mbështetja Zcash mund të konsiderohet si një ngjarje të dukshëm, duke marrë parasysh faktin se Binjakët është i rregulluar nga Autoriteti i Shërbimeve Financiare të Nju Jorkut (NYDFS), përgjegjëse për lëshimin BitLicense.

Lexo më shumë:   Klimenko gjerman kërkoi kriptosoobschestvo për vetë-rregullimit

Megjithatë, siç tha në një deklaratë Binjakët në, Exchange ka kaluar nëpër një proces të gjatë e aftësive negociuese të shtuar Zcash, në mënyrë aktive duke bashkëpunuar me NYDFS. Ajo vë në dukje se përdoruesit do të jetë në gjendje të bëjë depozita me dy të mbrojtura dhe të pambrojtura me adresat, por një tërheqje do të jetë e mundur vetëm në adresën e pambrojtur.

Lajmi është gjithashtu ndikim pozitiv në vlerën e tregut të Zcash - volitshëm para tij në lagjen e $ 250, pas postimeve cryptocurrency nga Gemini në një periudhë të shkurtër kohe rritur çmimin për $ 350. Rritja e KZZ jave ishte më shumë se 40 {ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f}.

Kina ka bërë "zyrtar" rating cryptocurrency saj

Hulumtuesit në Qendrën për zhvillimin e industrisë së Kinës e teknologjisë së informacionit në cryptocurrency e tij të parë të rangut të quajtur udhëheqësi i kapitalizimit të dytë monedhë Ethereum. Bitcoin me vetëm vendin e 13 ishte rezervuar.

Rregullorja cryptocurrency në Kinë

Në total, studiuesit ekzaminuar 28 cryptocurrency të cilat janë vlerësuar në kritere të tilla si "teknologji", "aplikim" dhe "risi". Ethereum Kështu, pavarësisht nga vlerësime të larta në tre pikë, nuk u bë lider absolut në çdo fushë.

Në vendin e dytë, përpara ETH në fushën e "teknologjisë" ishte Steem cryptocurrency - Autoritetet kineze kanë vlerësuar numrin e transaksioneve të procesuara në platformën përkatëse. Vendet e tretë dhe të katërt janë marrë nga Lisk dhe neo respektivisht, mbylli pesë Komodo.

Investimet në start-Rrethi $ 110 milionë

Kriptovalyutny fillimin Circle ka mbyllur një raund tjetër të Seria financimit E nga 110 milionë $, e cila kryesohej nga prodhuesit më të madh të pajisjeve për minierave Bitmain. Në sajë të mjeteve të kapitalizimit të kompanisë nga Bostoni erdhën afër rreth 3 miliard $.

Në të njëjtën kohë ai njoftoi lirimin e rrethit të vet "dollar shenjë» (USD-C), që është në përputhje me të gjitha kërkesat rregullatore dhe do të mbështetet nga të dollarit amerikan.

Gjithashtu botuar Bardhë Dokument i projektit dhe një listë e pyetje të shpeshta, e cila ka për qëllim të hedhë dritë mbi shumë aspekte të USD-C. Kështu, dokumenti thekson se argumentet do të lëshohet në bazë të blokcheyna Ethereum.

këmbimit US CME Group nisur Indeksi i Çmimeve të Ethereum

A Amerikës së Veriut derivatet e këmbimit CME Group kryesor, në partneritet me kripto Objektet britanike njoftoi nisjen e dy instrumenteve të reja - shenjestër kursit Ethereum dhe ETH indeksi / USD.

CME Group do të japë një çmim të përditshme referencës (Ethëri Reference Rate), të shprehura në dollarë amerikanë çdo 24 orë, si dhe çmimi në kohë reale (Ethëri Indeksi i Real Time). Si bazë për llogaritjen e tyre do të merret dhe veprimtaria transaksion në orderbukah Kraken dhe Bitstamp shkëmbimeve.

Fillimin e instrumenteve të reja si duke hapur rrugën për të ardhmen e CME Group Ethereum, i cili mund të bëhet një alternativë tërheqëse për investitorët institucionalë, si dhe të japë një mundësi për t'u mbrojtur në mënyrë më efikase minatorë ardhur.

Lexo më shumë:   Binance Exchange raportuar argumentet djegur BNB dhe phishing re

Më pas, përfaqësuesit e CME Group konfirmoi se tregu është në të vërtetë duke marrë parasysh një mundësi të tillë, edhe pse firma ka në plan në këtë pikë në këtë aspekt, kjo nuk ka.

Financial Services Authority i New York-ut (NYDFS) lëshuar Licenca e pestë BitLicense

Zanafilla Global Trading, OTC-platformë për monedhat e tregtare digjitale, ka bërë të ditur se Autoriteti i Shërbimeve Financiare të Nju Jorkut (NYDFS) jepet kërkesën e saj për BitLicense - një leje të veçantë për të vepruar në shtetin e New York-ut.

Janë të udhëzuar nga investitorët institucionalë Zanafilla Global Trading është në pronësi nga Digital Currency Group (DCG) Barry Silbert dhe u bë kompania e parë tregtare në Nju Jork, e cila ishte BitLicense dhe tani është në gjendje të ofrojë shërbime në Bitcoins dhe një numër të cryptocurrency tjetër zyrtarisht tregtare.

Përveç Bitcoin, kompania gjithashtu ka marrë miratimin për ofrimin e shërbimeve që lidhen me:

  • Ethereum (ETH),
  • Ethereum Classic (ETC),
  • Bitcoin Cash (BCH),
  • Ripple (XRP),
  • Litecoin (LTC),
  • Zcash (KZZ).

Blokcheyn NEM zyrtarisht filloi freskimit katapultë

Cryptocurrency NEM (Xem)Të hënën, kompania Tech Byroja njoftoi lirimin e katapultë (Mijin V.2), një blokcheyn-motor të plotë me tipare, prodhimi i të cilave një version i ri i protokollit nem është tani në dispozicion për publikun dhe për rrjete private organizatat komerciale.

Në të njëjtën kohë, kompania filloi një laborator të vetë-shërbimit për zhvilluesit, e cila do të japë kompanive dhe individëve mundësinë për të kryer të shpejtë katapultë vendosjes, pa pasur nevojë për të menaxhuar infrastrukturën e tyre.

Catapult është projektuar për të rritur jo vetëm në masë të madhe aftësinë blokcheyna nem, por edhe t'i jepte shpejtësi më të madhe dhe scalability, dhe janë të bindur zhvilluesit zbatuar funksionalitetin e tyre më parë nuk ishte e përfaqësuar në ndonjë nga blokcheynov ekzistuese.

zgjidhje Coinbase reja për investitorët institucionalë

kompania më e madhe amerikane kriptovalyutnaya Coinbase futur një numër të produkteve të reja zhvilluar ekskluzivisht për investitorët institucionalë që kërkojnë të hyjnë në tregun e monedhës dixhitale. Këto përfshinin ndarë një platformë tregtare Coinbase Kryeministri institucionale dhe ekskluzive shërbimi ndaj klientit Coinbase Institucional Mbulimi Grupi, i cili synon për të ndihmuar ata për të kryer operacionin e orientuar kah tregu.

Përveç kësaj njoftoi një partneritet në mes të shërbimit tashmë drejtimin dhe Coinbase kujdestarisë dhe i regjistruar nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Exchange (SEC) një ndërmjetës i shkathët, i cili do të kryejë një auditim të pavarur të pasqyrave financiare. Kompania gjithashtu do të hapë një zyrë në Çikago për zhvilluesit për të mbajtur një nivel të duhur të sigurisë dhe të performancës tregtare platformë Coinbase Markets.

Ndërkohë, japoneze financiar mban Nomura, firma e investimeve Global Advisor Holdings dhe prodhuesit e purses hardware Ledger themeluar orientuar institucionale investitorët kompani Komainu, të cilat do të specializohen në ruajtjen e sigurt të aseteve dixhitale.

Lexo më shumë:   Banka Qendrore dhe Ministria e Financave paraqiti një projekt-ligj mbi rregullimin e minierave dhe ICO në Rusi

Sipas përfaqësuesve në Nomura, kompania e re do të jetë i përfshirë zgjidhje të avancuara të përdorura në cryptocurrency. Pjesëmarrësit në projektin e ri do të jetë menaxherëve të kualifikuar e fondeve, si dhe ekspertë në fushën e bankave dhe sigurinë e aseteve dixhitale.

Komisioni SEC nisur feykovye ICO-së për qëllime arsimore

Komisioni për Letrave me Vlerë dhe Exchange Commission (SEC) për qëllime arsimore ka nisur një faqe interneti për të promovuar furnizimin jo-ekzistente primar e monedhave (ICO) HoweyCoin. Kështu rregullatori shpreson të demonstrojnë kriptoinvestoram potencial duket si mbledhjen e fondeve në mënyrë të qartë të padrejtë fushatës.

Investitorët potencial premtuar një fitim prej 1-2 {ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f} një ditë. Përveç kësaj, ata kërkuan me forcë "Hödl" shenjat e tyre, pasi ajo është një faqet e internetit të vërtetë mashtruese.

Bitcoins mashtruese skemë

Në mënyrë të ngjashme në faqen paraqitur një anëtarët e ekipit imagjinare, megjithatë, kontrolloni nëse ka të paktën një prej tyre në të vërtetë, nuk është e mundur - emrat nuk janë bashkangjitur lidhje me faqet në rrjetet sociale, ose rinisë, siç është e zakonshme në botën e llum-ICO-së.

Në fytyrën e kontrollues tregon HoweyCoin "fushatë, e cila është shumë e mirë për të qenë një perspektivë reale për investime." Projekti nuk ka të vërtetë ekziston - përdoruesit të cilët janë duke u përpjekur për të vërtetë të vënë paratë në të nëpërmjet internetit janë ridrejtuar në faqe me udhëzime SEC, i projektuar për të paralajmëruar kundër tokenseylov mashtruese.

Mendimet e ekspertëve: Steve Wozniak dhe Jack Dorsey për Bitcoin dhe Ethereum

Këtë javë është kujtua edhe për një numër të deklaratave në lidhje me potencialin e sipërmarrësve të njohur dhe teknologji cryptocurrency blokcheyn.

Kështu, sipas bashkë-themeluesi i Apple Steve Wozniak, një teknologji të shpërndara regjistrit ajo është një "ide e madhe", sepse ajo mund të përdoret në industri krejtësisht të ndryshme. Sipas tij, "blokcheyn - është revolucioni tjetër i madh në fushën e IT, i cili është gati të ndodhë."

Steve Wozniak

Ai gjithashtu u pajtua me CEO i Twitter dhe Square Jack Dorsey në të cilën Bitcoin opinion mund të bëhet "monedha amtare e internetit." Sipas Steve Wozniak, për të arritur blokcheynu plotë potencial dhe cryptocurrency marrë një dekadë

Përveç kësaj, bashkë-themelues i Apple vlerësoi perspektivat e Ethereum, duke tërhequr paralele mes kësaj platforme dhe kompanisë, krijimi i të cilit ai një herë ka bërë një përpjekje.

Ndërkohë, Jack Dorsey vuri në dukje se ideja që një Bitcoin do të jetë baza për të gjitha pagesat në rrjet, ajo mbetet subjekt i një debati të ndezur brenda Sheshin fillimin pagesës kryesuar prej tij. Sipas tij, Interneti meriton cryptocurrency amtare dhe monedha të tilla mund të jetë Bitcoin.

kanali zyrtar në Mining-Cryptocurrency.ru Telegram