procesor ASIC për Miniera

2018/08/20 0Author kripto

Në vend të një herë përshkruajnë avantazhet e Dëshmi-e-punës dhe Dëshmi-e-aksioneve, unë do të përqëndrohet vetëm në pajisje për miniera. Ajo është të kuptuarit e strukturës së pajisjeve, i cili qëndron për Dëshmi-e-pune, për të vlerësuar nivelin e decentralizimit dhe qëndrueshmërinë e monedhave të ndryshme. Ne shikojmë në llojet e ndryshme të pajisjeve dhe analizuar pro dhe kundra.

ASIC-Minierave

ASIC - një qark i integruar që është i përshtatshëm vetëm për një qëllim të caktuar. Në kontekstin e cryptocurrency është një mikroçip që është projektuar posaçërisht për hashing në shpejtësi maksimale (Çfarë është hashing?).

Përdorimi ASIC për minierave Bitcoin ju lejon për të llogaritur funksionin hash 100 mijë. Herë më shpejt se duke përdorur CPU pajisje më të mira.

ASIC projektuar posaçërisht për një algoritmi të veçantë hash. Kështu, në qoftë se ju doni të Mein disa monedha të ndryshme në të njëjtën kohë, ju keni për të blerë disa nga këto makina. Aktualisht, ka kompani që prodhojnë pajisje ASIC, duke përfshirë Bitmain dhe të Kanaanit. Fakti që ata janë të prodhuara sipas rregulloje çdo monedhë, është reflektuar në koston e tyre, të cilat mund të arrijnë deri në $ 3000.

Një makinë ASIC mund të paguaj në muajin e parë. Megjithatë, kufijtë do të bjerë me kalimin e kohës për shkak të rritjes së kompleksitetit të rrjetit. Për më shumë për këtë, lexoni artikullin tonë në lidhje me minierat e madhe.

Grafiku tregon heshreyt gjatë vitit të kaluar.

disavantazhet ASIC

Hashing në shpejtësi të propozuara (triliona funksionon për sekondë) të çojë në një brez të fortë të ngrohjes. Për të siguruar që procesi është duke ecur mirë, ju keni nevojë për një sistem të besueshëm të ftohjes.

Për më tepër, ASIC konsumon një sasi të konsiderueshme të energjisë elektrike që reflektohet sigurisht në llogarinë tuaj. Disa minatorë shpesh marrin një çmim të veçantë për energji elektrike industriale.

Për shkak të kostos së lartë të jetesës, e kuptueshme si karakteristikat e pajisjeve dhe sistemeve të nevojshme për të mbështetur atë, fermat e mëdha janë përgjegjës për përpunimin e më shumë funksione hash. Është e rëndësishme të theksohet se në mënyrë për të zmbrapsur sulmin e 51%, duhet të mbështetet Bitcoin rrjetin e decentralizuar të kompjuterëve. pajisje të tillë në posedim të pronarit rrit rrezikun e sulmeve. Në këtë moment më e madhe e minierave-fermat janë të vendosura në Kinë.

luftën kundër ASIC

Disa algoritme hash projektuar posaçërisht për të neutralizuar avantazhin mbi GPU- dhe CPU-Meiningen. Ata përdorin një hash që kërkon më shumë memorie, në mënyrë të konsiderueshme rritjen e madhësisë dhe koston e instalimit të pajisjeve. Megjithatë, që nga ASIC është krijuar për një monedhë të veçantë, çështja është vetëm nëse ajo ka kuptim për të ndërtuar pajisje për të dhe sa para mund të sjellë kompanitë prodhuese.

Për shembull, për algorithm SHA-256, që përdoret në rrjetin Bitcoin, do të rrisë në masë të madhe heshreyt ASIC dhe ka ofruar çmimin lart Bitcoin minatorëve, dhe ka marrë Minierave komision për t'u bërë shumë fitimprurës. Për monedha të tjera më pak të tregtueshme profitabilitetit do të jetë dukshëm më i ulët.

hashing algoritme

Siç u përmend më parë, pajisjet ASIC prodhuar sipas caktuar hash algorithm. Kur Charlie Lee shpikur Litecoin, ai përdori një algoritmi të njohur si Scrypt. minatorët Litecoin nuk do të konkurrojnë me minatorët, Bitcoins. Kur minierave Litecoin të bëhet më fitimprurës, prodhimi i pajisjeve kompani e specializuar zgjeruar linjën e saj, duke shtuar Litecoin.

Hardforki

Vertcoin dhe premtimin për të bërë Bitcoin Gold hardfork (Ç'është pirun dhe çfarë lloje janë ata?), Pajisjet Pasi ASIC nën hashing tyre të fillojë prodhimin. Ata dëshironi minerare nuk është bërë shumë e madhe e firmave me ndikim. Megjithatë, një sjellje e tillë mund të çojë në faktin se anëtarët e komunitetit nuk pajtohen me pirun e fundit, dhe ekipi i projektit do të jetë në situatë që ka ndodhur me paraqitjen e projekteve Bitcoin ari dhe Bitcoin Gold Cash.

GPU-Minierave

GPU - përpunimit të njësisë graphics - një pajisje e vetme e një kompjuter personal ose lojë konsol, kryen pasqyrim grafik. Fillimisht, kompani të tilla si AMD dhe Nvidia-së, zhvilluar procesorë grafikë të përmirësuar kompjuterët grafike. Megjithatë, ata kanë vënë re kohët e fundit kërkesën shpërthyese për produktet e saj për shkak të numrit të madh të njerëzve të gatshëm Mein eter. Çmimi për GPU skyrocketed, ka një mungesë të qartë të furnizimit. Me qëllim të mbrojtjes lojtarë kompani ofrojnë zbritje për ata që blejnë komponente të tjera për njësitë e vërtetë e lojrave si dhe të kufizojë numrin e kartave, të cilat ju mund të blini një blerës.

Mining Perdorimi eter GPU

Që nuk ka asnjë ASIC-pajisje lejuar Mein eter, GPU bëhet alternativë e mirë. blokcheyn Ethereum është një nga platformat, në mënyrë aktive reagimin ASIC-pajisje. tipar Ethereum të hash algorithm, Etash, është se pjesa më e shtrenjtë nuk është vetë hashing, dhe operacionet e input dhe output për lexim nga kujtesa. Pasi që shumica e PC tashmë optimizuar për operacione të tilla, krijimi i pajisjeve që do të konkurrojnë me kompjuter, kohë dhe të holla.

Një tjetër arsye është se Ethereum në plan të shkojë në prova-e-Kunjit, e cila nuk kërkon përfshirjen e pajisjeve shtesë. Investimet në ASIC shumë e madhe për të humbur ato, kur tranzicioni është ende do të ndodhë.

Monedha minierave duke përdorur GPU

Në krahasim me ASIC, GPU jo aq i fuqishëm, por është i aplikueshëm për të algoritme hashing shumta (Ethereum, Monero, Bitcoin Gold, Zcash, Electroneum dhe të tjerët).

CPU-Minierave

Procesori qendror - truri i çdo kompjuter udhëzimeve ekzekutueshme makine (kodi program). Kur Bitcoin vetëm u shfaq, ka pasur një mundësi namaynit 100 Bitcoins në ditë, duke përdorur CPU e kompjuterit tuaj. Sot është e pamundur rruga Mein Bitcoin.

CPU projektuar për ekzekutimin e shpejtë të detyrave të ndryshme dhe të kaloni në mes të tyre. Dhe më e rëndësishmja, ata janë kudo: në qoftë se ju keni një kompjuter, ju keni një procesor. Kështu, në qoftë se monedha mund të prodhohet duke përdorur CPU, mayningovye fermat nuk mund të ndikojë në rrjetin e saj, e cila zvogëlon rrezikun e sulmit në 51%.

Hashing është një vendim shpesh përfshin operacionet e përsëritura matematikore. Megjithatë, CPU specializuar pajisje shumë më e ngadalshme, e krijuar me vetëm qëllim të - për të kryer llogaritjen sa më shpejtë të jetë e mundur.

Monedha nxjerrë me CPU

Minierave Monero, duke përdorur CPU, është ende shumë popullor në sajë kryesisht të CryptoNight saj hashing algorithm. Ajo është e ngjashme me Ethereum algorithm si shumë "mbështetet në kujtesën e gjallë të ngadaltë".

Ekipi Monero është gjithashtu zhvillimin e zgjuar Minierave. Ajo punon në një mënyrë të tillë që në qoftë se programi zbulon që ju nuk e përdorni disa nga fuqia dhe kompjuteri juaj është e mbyllën në, ajo fillon të prodhojë cryptocurrency. Sa më shpejt që aktiviteti juaj rritet, minierave ndalon automatikisht. Kështu, pothuajse kushdo mund të bëjë Meiningen që e bëjnë rrjeti i vetëm i qëndrueshëm dhe të mbrojtura.

Monero gjithashtu lejon shfletuesin minierave duke përdorur JavaScript Coinhive. Kjo i lejon vizitorët e web site për të ndarë pushtetin e tyre informatikë të autorëve të saj. Përveç kësaj Monero, minierave CPU është e lejuar në rrjetet Electroneum dhe Bytecoin.

burim

ASIC BLERJE

Minatorët Përmbledhje ASIC Anminer S9 nga Bitmain. Çfarë ju duhet të dini kur blejnë, çfarë për të kërkuar dhe është me vlerë blerjen minator në vitin 2018?

Merrni këshilla dhe për të blerë +38 067 138 70 38 (Vayber, votsap, telegrame, telefononi!)

Çmimet në Asik dhe të rejat e fundit e minierave në telegramet kanal t.me/atlas_antminer

Calculator me video https://goo.gl/NCGDww

Çmim më të mirë ASIC Atntminer S9 //www.atlas-antminer.com.ua/

Bëj një pyetje, të merrni këshilla në telegram

//t.me/alfacore

Regjistrohu për kanalin https://goo.gl/64XUmb

ASIC ÇFARË ËSHTË

Për ata që kanë dëgjuar vetëm në lidhje me ekzistencën e kutive magjike që e bëjnë para duke gjeneruar cryptocurrency, dhe është gati për të kandiduar me turr në bankë për kredi në një nxitim pak për të ftohur entuziazmin tuaj dhe për të mbajtur nervat tuaja dhe të holla në të ardhmen.

Unë do të ju zbulojë një sekret të tmerrshme - çdo pajisje të tilla shitur në një humbje

... në cryptocurrency që ata marrin! Kjo është një pikë shumë e rëndësishme, në një keqkuptim që janë të mashtruar shitësit dhe prodhuesit e tyre, por më shumë për këtë më vonë.

Njëherë e një kohë, katër vjet më parë, i pari Asik krijuar kompaninë Avalon për Bitcoin minierave, serendipitously (prodhuesit e tyre ishin thjesht nuk me përvojë dhe / ose ka bërë një gabim në llogaritje) solli shkëlqyer, dhjetë herë fitim për klientët e saj, dhe ne po flasim për Butch e parë në shtator të vitit 2012, por të gjithë të ardhmen ishin të padobishëm ose tashmë në prag. prodhues tjetër, e cila ka lejuar klientët e saj për të bërë një fitim (rreth + 30% për gjysmë viti, vlera e vetë luftoi për muajt e parë, dhe pastaj ishin thjeshtë pennies nuk janë me vlerë duke i kushtuar vëmendje) - kjo ishte bitfury.

Dhe këto ishin vetëm rastet ku blerësit e këtyre pajisjeve marrë të ardhura nga e minierave! Në më të mirë, ishte e mundur për të luftuar off investimet e tyre dhe për të marrë edhe një të vogël plus shitur këtë pajisje sa më shpejt të jetë e mundur në një çmim të fryra, por kjo është e qartë jo të gjithë sukses.

Dhe si prodhuesit janë duke na mashtruar?

Është shumë e lehtë, sidomos kur bëhet fjalë për vetëm prodhuesit e pajisjeve për një cryptocurrency veçantë apo një kapacitet prodhimi i të cilave përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të pushtetit të rrjetit. Prodhuesi e di se sa mjete dhe kur ajo do të prodhojë dhe kur ata do të nisë. Kjo nuk është e vështirë nëse ju vetë përbëjnë këto plane, dhe blerësit paraprakisht jeni duke paguar për 3-5 muaj, me shpresën për të marrë grumbull e parë parë. Pastaj, duke përdorur një matematikë të thjeshtë shkollë llogarit se sa dhe për sa kohë këto pajisje do të gjenerojë cryptocurrency lëshuar.

Një program i vogël arsimor - në këtë moment çdo gjë cryptocurrency, Bitcoin dhe altkoiny, minuar afërsisht në këtë mënyrë - numri i monedhave prodhuar përafërsisht konstante, për më tepër, pothuajse të gjithë me shpejtësi prodhimi është reduktuar në mënyrë që të marrë një monedha ushqyer fikse në fund të një periudhe të caktuar. Në Bitcoin, për shembull, rreth çdo 4 vjet numri i monedhave të prodhuara në mënyrë drastike zvogëlohet dy herë. Për të arritur këtë, kompleksiteti i problemit të zgjidhet nga të gjithë minatorët, rregullohet automatikisht, dhe duke rritur minatorët total të energjisë - kompleksiteti rritet menjëherë. Kështu, në qoftë se rrjeti Mein abstrakte 1000 kuti në ditë dhe ekstrakt 1000 monedha, duke i dhënë secili, se në qoftë se ne kemi bërë më shumë se 1000, sasia e prodhuar e çdo monedhë do të jetë 0.5. Ky proces nuk është i papritur, smeared në kohë, ku më e madhe shkalla e rritjes, ku më pak të marrë në konsideratë të gjitha nuk funksionon, kjo varet nga puna e doganave dhe ofrimit të shërbimeve, plus vetë prodhuesve nuk menjëherë të dhënë pajisjen.

Kështu, prodhuesi e di saktësisht se sa ai i prodhuar një kuti në të mirë të gjeneruar monedha dhe e vë vlerën në një dyqan sa më shumë ose edhe më shumë

... duke marrë parasysh koston e energjisë elektrike, rreziqet dështim dhe shpenzimet e mirëmbajtjes. Kujtoj - Llogaritja shkon në cryptocurrency, e cila prodhon pajisjen. Eshtë e panevojshme të thuhet, dyqan ju larg, sasia fiatnoy e monedhës, të tilla si dollarë. Në fakt, prodhuesit janë shumë më inteligjente, eksperienca e fituar tashmë të mirë. Që nga prodhuesit zakonisht të pasur të mjaftueshme, mund të ketë manipulim shtesë e rrjedhës së këtij cryptocurrency të veçantë në kohën e vendosjes së shortin për shitje, është e nevojshme për të mbajtur të gjithë koston e lartë, por më tepër të rritur, një çështje e ditë, maksimumi një javë. Ose thjesht të presë për rritje të tillë, kur disa këmbimit të mëdha apo krijues të tregut të propampyat saj. Është e njohur gjithashtu se altkoiny pothuajse të gjithë të rëndësishëm disi të rritet me rritjen e kryesore - Bitcoin, dhe duke rënë nga rënia e saj, jo menjëherë, por mesatarisht, vlerësimi brenda pak muajsh.

E gjitha varet nga sjellja e blerësit. Zakonisht, kur ai e sheh çmimin për pajisjet e minierave - ai shkon në Google dhe kërkimet për fitim të parë në dispozicion llogaritëse (Bitcoin fitimit | kalkulator minierave), drejton të parametrave të pajisjes, dhe merr një pjatë të bukur - të ardhura në ditë, javë, muaj dhe vit. Sheh një numër bukur, pajisja kthehet tre muaj, dhe pastaj do të sjellë shumë më tepër, dhe me një klithmë gëzimi shkon dhe paguan një para. A pak më të zgjuar, klikoni në disa lidhje, janë kalkulator më të zgjuar që merr parasysh normën e rritjes dhe kompleksitetin, dhe aty është marrë edhe një numër bukur, ndoshta pak nga investimet më të vogël, por edhe të gjelbër me një kthim prej 6 muajsh. Më inteligjente, lexuar reagime nga blerësit e mëparshme, ata janë tejkalimin e vështirësive dhe duke luftuar me zhurmë dhe pluhur dhe të sistemit të ftohjes të thyer, ka marrë të ardhura pas nëntë muajve të parë - RUR / USD, dhe nxjerrë menjëherë të hedhin për të blerë një tjetër pajisje. Sigurisht, kreu i malit kthehet investitorët - dhe ku ju pa se të ardhurat ishin menjëherë - është e nevojshme për të punuar, dhe ende janë, dhe për të sjellë të holla.

Raste kur klientët e parë marrin të ardhura të vogla, në prag të gabimit në përllogaritjen e prodhuesve vlerësojnë. Kjo ndodh kur prodhuesit janë të pakta dhe ata nuk mund normalisht me njëri-tjetrin për të rënë dakord (i pari i kompanisë thuhet se është rënë dakord mbi vëllimet e energjisë së prodhuar, por pastaj, siç është logjike, dikush hodhi tërë kompaninë GOP, dhe tani nuk ka anarki e pastër), dhe atëherë, në qoftë se gabimi vlerësimi ishte poshtë. Kjo është normale - prodhuesi banale lehtë në vend të humbur kohë dhe energji për organizatën, për të ndërtuar dhe për të ruajtur datacenters gigavatnye të presë pajisjet tuaja, vetëm për të shitur ato edhe pak me të ardhura më të ulët, por kjo nuk është një problem, atëherë ju ende mund të nxjerrë grupin tjetër. Më saktësisht, prodhuesit e pajisjeve për minierat të njëjtat minatorët, vijnë në këtë treg me planet Mein vet, dhe të cilët edhe mban një përqindje të caktuar të kapacitetit të tij, siç është mbështetja e investimeve të tyre, fjalë për fjalë - minatorët përcaktojnë cryptocurrency të ardhmen, të vendosë si për të bërë ndonjë ndryshim në protokollet dhe standardet apo jo. Vetëm mendje fitore - ju duhet për të diversifikuar rreziqet dhe për të transferuar në tjetrin.

Pajisja për cryptocurrency prodhimit kurrë boshe

Kjo është logjike, ajo do të ishte qesharake për të mbajtur një gjendje e këtyre pajisjeve magjike vërtetës. Prandaj, prodhuesit Mein para se të dërgonte për konsumatorët, i pari i tyre gjuajtur kushtet e minierave, duke treguar default settings e parametrave të llogarive të tyre në pishina, ku statistikat është publike. Ndonjëherë këto terma ishin aq të mëdha që tregon se si prodhuesi merr të ardhura që tejkalon vlerën e shitur tashmë pajisjet e tyre thjesht duke vonuar dërgimin e një javë ose më shumë. Të jetë i mençur tani prodhuesit janë vetëm vijnë në, vetëm për të fshehur aktivitetet e tyre më të mirë.

Pse është e rëndësishme të marrin në konsideratë koston e cryptocurrency ose Bitcoin në vend të dollarëve

Për shkak se nuk është një tjetër mënyrë e lehtë për të fituar të ardhura në monedhë të fiatnyh - tregtimit spekulativ, blerjen dhe ruajtjen e cryptocurrency, por më shpesh atë Bitcoin për një kohë të gjatë - një vit ose më shumë. Nëse ju doni për të marrë të ardhurat nga veprimtaritë në kriptoekonomike, ju duhet të krahasoni ato me këtë proces. Dhe që deri më tani, Bitcoin është vazhdimisht në rritje, kjo ka kuptim. Pra, nëse ju mendoni se për të fituar të ardhura për shkak të normës së rritjes, vetëm për të blerë këtë cryptocurrency dhe të presin për rritjen e vlerës së saj.

Çfarë rreziqet dhe kostot e tjera, nëse ende të angazhuar në miniera

Së pari, këtë herë vonesë marrjen njësi. Përveç prodhuesve të paskrupullt t'i përmbahet pajisjen në shtëpi, nuk janë ofrimit të shërbimeve dhe të doganave. Ata krijojnë probleme të mëdha nga minatorët e brendshme. E fundit kështu që në përgjithësi nuk mund të kaloni pajisjen, duke treguar mungesën e njoftimit - pothuajse të gjitha pajisjet e saj nuk kanë, dhe kjo nuk ka rëndësi se kur ajo ishte edhe një producent i cili ka kaluar kohën dhe për të fituar minatorët e mundshme për të marrë atë për zakonet ruse, e përdor atë për të askush dobi.

Së dyti, kostoja, përveç energjisë elektrike, dhe kërkon më shumë hapësirë ​​ftohje - por kjo është një ajër tepër të shtrenjtë e ajrit ose të ajrit të nxehtë të sistemit shter, dhe kështu furnizimin e ftohtë nga rruga, nga filtrimit të pluhurit dhe insekteve. Pra, kjo është kostoja e dhomës vetë, si në shtëpi, pranë shtratit, shumë e zhurmshme dhe madje e rrezikshme për trupin e kutisë nuk mbajnë (pluhur shumë të dëmshme se prerë coolers sistemit të ftohjes, ajo është e kaluar në mushkëritë e hundës, sepse ajo shumë i vogël, kur ju keni një kompjuter - nuk e tmerrshme, kur ata kanë një duzinë dhe ju frymë atë gjatë gjithë kohës ...).

Së treti, kjo kostot e shërbimit. Coolers sistemin e ftohjes, në varësi të temperaturës, dështojnë dhe duhet të zëvendësohen - kjo konsiderohet konsumit. Vetëm pushim furnizimin me energji elektrike, por jo shpesh të mjaftueshme për të paguar vëmendjen për këtë në llogaritjen. Pushim dhe të bëjë të bordit, të cilat mund të kërkojnë një përgjigje nga pronari, ndonjëherë ajo off kartën dështuar, ndonjëherë fix duke zëvendësuar një element të djegur-out - kjo kërkon një minimum prej një specialisti, njohja e kohës e të cilit dhe nuk janë të lirë.

Së katërti, ju nuk mund të marrë në konsideratë problemet që lidhen me cryptocurrency. Për shembull, gjatë vitit që ju të merrni një pagesë të vogël në portofolin tuaj, dhe pastaj kur shuma dollari bëhet e mjaftueshme për të gjetur se ju jeni jashtë në të ardhurat do të transferojë të gjithë shumën për exchanger dhe për të marrë një e papritur, komisionin, e cila është e krahasueshme me ose më e madhe se të gjitha paratë tuaja në llogarinë . Ju çmendurisht të fillojnë për të studiuar çështjen, dhe kjo rezulton se ju keni një shumë e pluhur, dhe transaksioni juaj është shumë peshë në bytes, që vihet re tani Bitcoin probleme të mëdha organizative dhe transaksionet janë shumë të shtrenjta.

Pse, pra, janë njerëz të cilët pretendojnë se ata marrin të ardhura?

Për shkak se ata besojnë në monedhave fiatnyh, dhe kursi i këmbimit sapo u hodh.

Për shkak se ata 'vjedhin' energjinë elektrike dhe të mos paguajnë qira, të cilat mbajnë Asik tyre.

Për shkak se ata të tregtisë cryptocurrency prodhuar, me sa duket me sukses, në qoftë se ata kanë të ardhura.

Për shkak se ata duan të shesin ju një pajisje dhe mos përfundimisht të marrë të ardhura për llogarinë tuaj.