Mining rëndësia 2018 fermë

2018/07/31 Off.Author kripto

A është me vlerë të shpenzimeve në minierat? Është fermë Minierave ka rëndësi në vitin 2018 apo është tashmë shkuar në tren që e bën nuk ka kuptim që të përpiqen të hidhen?

Pra, ndryshe nga ASICov, fermat Minierave nuk mund të humb rëndësinë për një kohë të gjatë. Edhe card vjetër video nga jo shumë kohë më parë - vetëm vitin e kaluar, RX460 dhe duke përfunduar me dinosaurët si Radeon HD6950, ende kanë diçka për Main.

Po, më popullore për cryptocurrency minierave - Ethereum, së shpejti do të pushojë për Main, të shkojnë për rekord provë-e-aksioneve, por në fermë në kartat nuk është një plus i pamohueshëm - me një rënie në rendimentin në një cryptocurrency, është e lehtë për të përcjellim në një tjetër, të tilla si minatorë janë tani shpresa të mëdha në Bitcoin Gold.

Merrni për shembull HD6950 lashtë hartë e cila u lirua sa më shumë në vitin 2010, vetëm për të mendoj se harte shtatë vjet! Blej një kartë mund të jenë mijëra tre në Avito. kartë ajrit Mein nuk mund - nuk kanë kujtesë të mjaftueshme për të akomoduar Dag-file, por kjo kartë është i madh Maini Papuçorja - doli të overclock atë 300-350 hash nëse poshamanit shofer. Farm e tre prej këtyre kartave mund të sjellë në rreth 50 $ në muaj, dhe ferma e gjashtë karta vlera e të cilave është vetëm diçka rreth 18 mijë rubla për të sjellë njëqind dollarë në muaj. Kjo është, kthimi i një kartë të tillë - 3 muaj. Sigurisht fermë tërheq mbi vete një tjetër dhe gjithë çakëll në formën e një motherboard, CPU, hard dhe gjëra të tjera, por megjithatë, një kartë shtatë-vjeçar është ende në gjendje të gjenerojnë të ardhura, por në qoftë se ju merrni për shembull Asik vjetër, për shembull Antminer S3, 2014, rendimenti i tij do të jetë më pak se $ 15 - gati si kartë një HD6950.

Tani, për krahasim - Asik që kushtoi tre vjet më parë, një shumë të holla tani është me vlerë një qindarkë - në qoftë se jeni të vërtetë vuajnë nga përtacia, ju mund të gjeni këtë në Avito mijëra 4. Mayne edhe një qindarkë, dhe me kalimin e çdo muaj do të japë më pak dhe më pak, derisa asnjë pagë kostoja e energjisë elektrike, dhe pastaj ajo u hodh vetëm jashtë, nuk ka kuptim të saj, përveç se prop dera. Një dhomë e nëndheshme e re Asik nuk rifokusuar. Pra, ndryshe nga Asik, e ndërtuar mbi rëndësinë Farm kartat Minierave në vitin e ardhshëm, dhe jo vetëm në botën tjetër, vetëm i mbajnë.

Lidhja Minierave Farm

MINIERAVE Minierave FARM LIDHJA E cryptocurrency RINJ

New cryptocurrency nga pothuajse çdo ditë, 90 për qind e tyre kërrusur, por edhe të asaj që mbetet, në parim të jetë e mjaftueshme për të gjetur diçka që ju nuk mund edhe Mein hartave të vjetëruara. Kështu që unë mund të them me besim - Mining Farm ruan rëndësinë dhe do të mbajë për një kohë të gjatë. Nëse ju vendosni për të ndërtuar një fermë në kartat apo blerjen Asik, që si për mua, më mirë për të zgjedhur një kartë grafike. Çfarëdo kthyer çështjen, ju gjithmonë mund të shesë lojtarë kartë, dhe nga mbetjet e një fermë të mbledhur kompjuter të rregullt të punës.

Me lloj provernesh Asik - Asik cryptocurrency cili am Main, kanë tendencë për të rritur kompleksitetin në mënyrë eksponenciale, kështu Asik jetë e vjetëruar shumë shpejt - 3-6 muaj dhe rendimenti bie, dhe një vit më vonë, ju thjesht mund të hedhin një minator, mirë, ose kapem për rrjedhje nga priza e lirë - në qoftë se energjia elektrike e nevojshme për të paguar, atëherë nuk mund të jetë ndonjë junk do të punojnë një plus.

MINIERAVE pajisje fermash:

Kartat më të mirë në aspektin e çmimeve / cilësisë, unë besoj se Radeon RX470 ata mund të kërkoni për 200-250 dollarë. heshreyt tyre mbi diku ajrit në rajonin e 25-27 megahesh. RX480 RX580 ose kartat janë shumë më të shtrenjtë, por japin e mësipërme nuk është shumë, vetëm 3-5 megahesh. Unë nuk e rekomandojmë overclocking kartën, pasi nuk megahesh t'ju sjellë një shumë të holla, dhe harta do të goditur në mënyrë të konsiderueshme.

Motherboard ndonjë të mirë në parim, por që të përfshihen në numrin e kartave nuk është e nevojshme. Tani, ka bordet në të cilat në 12-13 slots PCI, ajo duket një alternativë shumë interesante për të reduktuar sasinë e çakëll, rritjen e numrit të kartave, por në këtë rast do të duhet të paguajnë të qëndrueshme. Por të mjaftueshme për të vënë roje Dhe mos u bëni merak për këtë, por një fermë që shpenzon më shumë kohë në restart se miniera, në mënyrë të qartë nuk është shkëlqejë jepnin.

Procesori është edhe ndonjë, janë zakonisht vënë i3, koncerte vidhos në 80. Dikush vë SSD, por unë mendoj se është një humbje të parave. Furnizimi me energji elektrike është as edhe një herë, do të vetëm të ketë fuqi të mjaftueshme në sistemin. Sigurisht një mundësi shumë e mirë është një njësi server, por ajo është zakonisht shumë më shtrenjtë se zakonisht, kështu që nuk e mërzit me ta.

Ok kështu që KUVENDI marrim në lidhje me këtë:

 • Nëna ASRock H81 6 PCI slots - 6000r.
 • Procesori në afat të gjatë të dyja, të paktën jo më e ulët se i3 - 3000r.
 • RAM 4 GB - 2500r.
 • Hard drive - 1000r (apo edhe më pak)
 • Fuqia e furnizimit aerocool VX-650 (2 copë) - 3500r. (Këtu ne duhet të përdorim dinak dhe për të blerë dy të dobët në vend të fortë, të marrë më pak, e rëndësishme të mos ngatërruar me lidhje)
 • Gjëra të tilla si risers, vatchdoga, buttons, coolers, monitor dhe kështu me radhë rivalitet - 5000r.
 • RX470 Cards (6shtuk) - 100 000 fshij.

Gjithsej kemi vlerën totale të fermës: 121 000 rubla.

Yield: 260 $ eter, + $ dekred 15-18, një total prej rreth 275-280 $ në muaj.

Periudha Payback: 8 muaj.

Dhe këto të ardhura fermë do të sjellë më shumë se një vit, në qoftë se duhet të kujdeset për atë - për të ndjekur ftohje, mos harroni të fluturoj pluhurin, nuk messing me përshpejtim, në mënyrë të qartë - Minierave ka një urgjencë fermë, ajo duhet ndërtuar.

Perspektivat e minierave në kartat në 2018

Viti i ri ka filluar korrigjim rrezikshëm Bitcoin. Kjo ngjarje i dha ulje reale në cryptocurrency, dhe pak ulur çmimin e pajisjeve për prodhimin e monedhave. Pavarësisht nga kjo, rentabilitetin ose perspektivat e minierave në vitin 2018 është ende në pikëpyetje. Ne të ndihmojë për të kuptuar trendet dhe perspektivat e minierave për vitin aktual.

Kur Mining vdesin në kartat

Koncepti pow algorithm është energji-intensive dhe të kushtueshme, duke çuar në mundësinë e dështimit të kësaj metode. Në mënyrë të konsiderueshme forcuar këto besime pasi Vitaly Buterin tha këtë. Kur Ethereum plotësisht të kaluar në POS, Minierave ETH në kartat do të ndalet. Si fytyre tha sot në kodin punon shumë pak programuesit, dhe rinovimi i plotë i protokollit mund të marrë nga dy deri në pesë vjet. Alfa version i protokollit të ri u botua në janar, por lirimi nga data përfundimtare e panjohur Casper. Prandaj, derisa pronarët e fermave nuk ka asnjë arsye për t'u shqetësuar rreth perspektivave të eter minierave.

Por urgjenca e minierave në kartat nuk varet vetëm nga Ethereum. Ka shumë të cryptocurrency të cilët nuk duan të braktisin Pow: Monero, Zcash, Electroneum dhe të tjerët. cryptocurrency Anonymous vlerësuar veçanërisht në darknet, që do të thotë se minatorët dhe Monero ZCash gjithmonë do të jetë e nevojshme. Si pasojë, minierave në vitin aktual do të jetë po aq e rëndësishme si në vitin e kaluar.

A duhet të fillojë Mein në kartat në vitin 2018

Për të vendosur nëse janë apo jo për të filluar Mein në kartat në vitin 2018, të marrë një sy në tendencat:

1.  Heshreyt pow-rrjete në kartat në pranverë dhe verë mund të rritet ndjeshëm.

Kjo do të çojë në një rritje në kompleksitetin e prodhimit dhe për të zvogëluar rentabilitetin e pajisjeve tuaj ekzistues. opsionet e mundshme për të ardhmen, në një rast të tillë:

Rritja e energjisë është për shkak të lirimit të brezit të njëzetë të kartave Nvidia për të zëvendësuar të dhjetën. Kjo pajisje mund të jepet deri në 50 MSH / s në rrjet Ethereum. Megjithatë, video aktuale punon në mesatare prej 30 Mh / s. Çmimi i GeForce 2080 në kohën e lirimit në prill mund të arrijnë në dukje të pabesueshme 80 thousand. Rubla. Sigurisht, minatorët me përvojë nuk do të prokurohen nga çmime të tilla, dhe heshreyt nuk kërcejnë. Minatorët e komunitetit do të presë për çmime të arsyeshme, dhe në këtë rast, revolucioni i gjeneratës së 20-të nuk do të ndodhë, që do të thotë se prodhimi do të vazhdojë në GTX aktual 1080, 1070 dhe 1060.

Nuk është një skenar i dytë - fantastike. një brez i ri i kartave grafike me fuqi më të madhe fillimisht shkojnë për një çmime "normale". Le të themi, do të jetë 60 000 rubla. Ky çmim konsiderohet normal bazuar në çmimet aktuale të brezit të dhjetë të kartave, në të cilën 1080 GTX më pak se 50.000 nuk e blen. Atëherë karta e re do të përfshinë nga raftet më shpejt se ajo ka tani. Në pranverë dhe verë të 2018 Avito mbushur me qindra reklama të reja të vjetëruara 1070-1080, i cili do të përpiqet për të shitur për para të mëdha. Në këtë situatë, karta e vjetër është lënë i mirë për lojtarë, si në cryptocurrency prodhimit brezin e dhjetë nuk do të jetë një lider.

E treta Skenari - GTX heshreyt 2080 nuk do të jetë në thelb më i fuqishëm (për detajet e kartës do të jetë i njohur vetëm pas prezantimit). Tani ne mund të mendoj vetëm nëse fuqia e informatikes do të jetë si heshreyt GTX Titan V, e cila jep 70 MH / s, por ajo është me vlerë $ 3,000.

Nuk është një opsion i katërt, në të cilën kartat e reja të dalin në treg deri në fund të verës. Më shumë gjasa, minatorët digjitale duke pritur për këtë apo skenarin e parë. Prandaj, ne nuk duhet të presim për gjeneratën e re të kartave. Mund të pajisur modele Farm 1080, 1070 dhe 1060. Rreth AMD është gjithashtu e nevojshme të mos harrojmë, por AMD dhe NVIDIA rivaliteti - kjo është një çështje më vete.

2. Video veçantë për serinë Mining Edition të minierave nuk është e rekomanduar  për dy arsye - një jetë e vogël raft (2-3 muaj) dhe pa dalje video.

prodhuesit kartë 3. Video nuk presin rritje të kërkesës për  pajisjet e saj nga minatorët në vitin aktual.

4. Datat shpagim rriten fermë.

Më parë, shifra mesatare ishte e barabartë me 6-9 muaj. Tani të kthehet në fermat e minierave është 1-1,5 vjet.

5. Zhvillimi Asik eter.

Ky lajm i ngacmuar edhe minatorë përvojë. Siç doli, Asik për ester minierave nuk janë të specializuar pajisjet, dhe përfaqësojnë sapo përfundoi nga ferma të kombinuara në një kartat e strehimit. Prandaj, edhe këtu, revolucioni nuk është me vlerë duke pritur, dhe e ardhmja e minierave në kartat kjo pajisje nuk do të ndryshojë.

6. Lirimin e ASIC-minatorëve për SiaCoin në janar.

ASIC Bitmain Antminer A3 për prodhimin e Sias vërtetë BM1720 përdor patate të skuqura të specializuara dhe heshreyt është sa 815 për algorithm blake2b GH / s. Për krahasim, një çështje kartë deri në 3 Gh / s. Ky është pikërisht rasti kur minierave në kartat nuk është më relevante.

7. Numri i fermave gati në rritje "gardian" Avito.

Mos blej ato në qoftë se ju nuk janë të përgatitur në të gjitha aspektet e minierave. Një alternativë e mirë do të ishte i ftuar me përvojë "Miner" për këshilla kur blejnë. Ende alternativa më e mirë - për të ndërtuar një fermë të re me kartën e garancisë për kartën grafike.

Rezultati i përgjithshëm i analizës së perspektivave të minierave në kartat - duke filluar në vitin 2018. Mein të mundshme, dhe nuk presin një brez të ri të kartave. kartë video, ju gjithmonë mund të shesë lojtarë apo rikonfiguruar nxjerrjen e monedhave të tjera, ndërsa të specializuar Asik nuk është e tillë një "jastëk të sigurisë". Por ju duhet të jetë gati për të madhe fermë periudhën shpagim.

Urgjenca e minierave në Asik në 2018

ASIC-minatorë ra në krahasim me fundin e vitit 2017 me rreth 20-30%. Është e rëndësishme të dini se Asik janë karakterizuar nga një jetë e vogël raft (deri në 9 muaj) dhe vjetërimit të shpejtë. Një shembull i mrekullueshëm - Antminer S7, i cili u lirua në vitin 2015 me heshreytom 5 Th / s, dhe një vit më vonë e mori udhëheqjen e tregut të ri Antminer S9 me një kapacitet prej 14-të / s, e cila është arsyeja pse rentabiliteti i pajisjeve të mostrës vjetra Asik ulur. Në këtë moment, ka koncepte të reja ASIC-pajisje për Bitcoins minerare me heshreytom 16 Th / s. Çështja DragonMint 16T pritet këtë pranverë. Perspektivat e minierave në Asik gjithashtu varet nga prirjet e mëposhtme:

1. Strategjia e blerjen dhe shitjen e Asik është i ndarë në dy lloje:

 • Blerja Asik nga fabrika.

Metoda është për të marrë pajisjet më aktuale dhe të paguajnë për atë në kohë rekord për shkak të heshreyta lartë se minatorët e tjerë. Asik pastaj shitur në valën e popullaritetit, dhe pastaj të presin zhvillime të reja dhe të ciklit të rinisë.

Një shembull i një metode të tillë mund të vërehet në janar të këtij viti me Antminer A3. Kujtojnë se rendimenti Antminer A3 për herë të parë pas lirimit ka arritur në 250 $ në ditë tani ka rënë në 30 $. Të këqijat e kësaj metode është një çmim të fryra blerjes për ndërmjetësve dhe nevoja për ofrimin e shumë të shpejtë. Kjo strategji "agresive" nuk ka kuptim, nëse ka ndonjë problem me dhënien apo dërgesën e pajisjeve.

Në vjeshtën e vitit 2017, në historinë e mëposhtme ishin minatorë, të cilët bënë para-porosi për Antminer D3. Kapur ishte se, në periudhën pas pajisjeve dhe para Asik dorëzuar shumicën e minatorëve të zakonshëm, rentabiliteti minierave rrjeti DASH rënë nga $ 250 në $ 6. Së shpejti e gjithë kjo pajisje u hoq nga prodhimi, por në momentin rendimenti Antminer D3 është 4 $ per rrjetin DASH ditë .. një shumë e pronarëve "të lumtur" kishte për reflash Antminer D3 për përshpejtimin maksimale dhe për të reduktuar konsumin e energjisë.

Megjithatë, duhet theksuar se për të blerë një model të ri Asik-minatorët nga fabrika për herë të parë pas lëshimit të një shumë e vështirë, dhe për të bërë atë pa një ndërmjetës është praktikisht e pamundur. Rreziqet e kësaj strategjie janë shumë të larta.

 • decliners Blerje kompjutera është metodë më pak e rrezikshme, por rendimenti Asik seri e re çdo herë pajisja do të goditur rentabilitetin.

Shpesh ka shitësit të pandërgjegjshëm që shesin b \ y Asik me malfunctions, apo jo-garanci për shkak të përshpejtimit të pasakta. Është e nevojshme për të kontrolluar me kujdes funksionimin e pajisjes në vend.

2. zhurma prekshme nga puna e ASIC-makina, e cila është arsyeja pse ata nuk mund të jetë i instaluar në dhomën e ndenjjes.

"Rocket" vlera zhurma mund të krahasohet me vakum sovjetike. Neutralizuar gjëmim pafund mund të sistemit të vetëm të lëngshme ftohje, e cila është përdorur më shpesh. Përveç kësaj, kjo ju mundëson për të hequr ngrohjes për të përshtaten me nevojat tuaja - për shembull, për ngrohje në dysheme apo sistemit të ngrohjes. Për më tepër, shpërndarja Asik përdorur sisteme ftohje të lëngët rritje heshreyt në 30%.

3. Qasja në energji elektrike të lirë, të cilat mund të japin ligjin për cryptocurrency në Rusi.

Prodhimi i ligjit pritet në pranverë. Për "minatorët" Kjo ngjarje mund të jetë i shquar edhe një taksë mbi minierat.

4. Bizneset e mëdha dhe korporatat e përfshirë në industrinë e minierave.

 • Një nga biznesmenët rusë vendosur për të blerë pushtet mbi bazën e të cilave mund të organizohet prodhimi qendër të dhënave cryptocurrency.
 • Hapja e dyqanit të parë të pajisjeve të minierave ligjore në Moskë.
 • Korporata më e madhe Samsung fillon të zhvillohet komponentët për minierat.
 • Një kompani e madhe që mbajnë do të shesë Miner energjisë elektrike.

Për minatorët e zakonshëm, këto ngjarje janë shpjegim të shquar nga perspektivat e ardhshme të minierave. Siç është e njohur, biznesmenë me përvojë gjithmonë mendojnë përmes veprimeve të tyre disa hapa përpara, dhe korporatat e mëdha nuk do të kishte filluar të punojë në një zonë të kalbur.

Duke përmbledhur, duhet të theksohet se minierave në Asik në vitin 2018 nuk mund të sigurojë fitimin e pritshëm në rast të një zgjedhje të gabuar të strategjisë së prokurimit dhe shitjen e pajisjeve.

Farm Minierave 2018 4 Video

Në një nga faqet e tematike studim minatorët cryptocurrency është kryer në lidhje me se sa graphics kartat ata Mein cryptocurrency. Dhe çfarë rezulton ajo tregoi:

Studimi zbuloi se shumica (26%) janë zgjedhur për minierat 4 kartat. Ndjekur nga minierat-fermë për 3 karta.

Le të shohim se çfarë elemente përbëhet Farm Mining 4 videon.

Ajo që është e nevojshme për një fermë tipike të minierave?

Pra, në mënyrë që të rrisë fermën standarde mayningovuyu, ne kemi nevojë për:

1) CPU. Që informatikë aftësitë për miniera nuk ka rëndësi, ju mund të bleni procesor më të lira;

2) motherboard. Optimale opsion - Gigabyte H110-D3A Bitcoin Edition dhe BIOSTAR TB85. Çmimi i tyre është rreth $ 100;

3) të ftohtë. Zgjedhjen e tij, është e rëndësishme të mbani mend se sasia e nxehtësisë që drejton frigorifer ishte jo më pak se sasia e nxehtësisë së gjeneruar nga procesori. Mundësia e-vlera e mirë - DeepCool CK-11508. Kushton vetëm pak dollarë;

4) të kujtesës. Si CPU, RAM nuk luan një rol të madh në procesin e minierave. Megjithatë, disa programe për minierat, të tilla si NiceHash, përfshijnë kujtesës. Kështu që ju duhet për të përcaktuar paraprakisht se çfarë program ju do të jetë kryesore dhe mbi këtë bazë për të zgjedhur RAM. Është e rekomanduar për të blerë RAM 8 GB;

5) Hard drive. Ata gjithashtu nuk do të luajë një rol të madh në miniera. Disk 250 GB do të jetë e mjaftueshme.

6) karta të shumëfishta Video. Kjo është më e rëndësishme dhe pika më e shtrenjtë në fermë mayningovoy dhe zgjedhja e tyre duhet të trajtohen shumë seriozisht. Kartat më popullore video për minierat janë Nvidia 1060, Nvidia në 1070, Nvidia në 1080, Radeon RX480 dhe RX580. Për më shumë detaje ne do të shqyrtojmë çdo poshtë.

7) furnizimit me energji elektrike me kabllo. Ky element është i rëndësishëm kartat jo më pak. Në mënyrë që të zgjidhni furnizimin me energji elektrike, ju keni nevojë për të llogaritur fuqinë që ka konsumuar të gjitha kartat, dhe sende të tjera. Popullarizuara në mesin e minatorëve dhe njësi prodhuese të fuqisë firmave Thermaltake Chieftec.

8) Risers. Ky element, i cili lidh video në një distancë të caktuar nga njëri-tjetri dhe nga karta.

9) Watchdog (WDT). Ai siguron kundër humbjes aksidentale të fermave, për shembull në rastin e një ndërprerje të energjisë. Ajo është futur në USB, dhe lidhet me motherboard.

10) Kornizë për butonin pushtet. Në kuadër është e tërë fermë. Ato janë bërë prej metali ose druri.

Mining Farm karta grafike 4 në 1060 dhe të ardhurat e investimeve

Ne llogaritur se sa do të na kushtojë Minierave Farm 4 karta grafike në 1060 3GB (2 copë) dhe AMD RX 470 4GB (2 copë). Mirë do të ishte për të përdorur në fermë 2 lloje të kartave, pastaj shpejt të paguajë fermë. Në vijim është një llogaritje mostër:

Më poshtë fermat shpagim orarin në varësi të numrit të kartave video. koha shpagim me punën aktuale të këtyre elementeve do të jetë 8.5 muaj. Kartat më shumë, më të shkurtër periudha shpagim e fermës. Pra, fermë Minierave për 6 kartat do të paguhet në 8 muaj.

Përfitimet e Minierave-fermave karta grafike 4

Siç u përmend më herët në këtë artikull, minierave, fermë në 4 kartat grafike janë më të popullarizuara në mesin e minatorëve të cryptocurrency. Në këto ferma videoblogery të bëjë një numër të madh të disektime. Edhe pse grafiku tregon qartë se minierave-fermë për 6 kartat e paguar të shpejtë. Le të kuptojnë arsyet për popullaritetin e fermës 4 pajisjeve të.

 • Madhësia Farm për minierat me 4 videos

Farm i 4 kartat e maskuar lehtë si një server normale. Pra, bëni shumë administratorët e sistemit që duan të Maina nga punëdhënësi. Farm 4 card përshtatet me lehtësi në trupin trohyunitovy. Megjithatë, kur një maskim i tillë është një rrezik që ferma do të shpejt.

 • konsumi minimal të energjisë.

Më shpesh, ekziston një kufi për numrin e energjisë elektrike të konsumuar në apartament. Ferma me një numër të vogël të kartave video të mundësojnë përdorimin efikas të afatit të lëvruara.

 • Kjo kërkon investim të vogël.

Minierave-fermë 4 graphics do të kushtojë $ 1,500.

Në këtë artikull, ne motive nga se sa para ju duhet të mbledhë fermë për 4 video. Ne gjithashtu kuptova se sa kohë duhet të mblidhte investimet.