Motherboards më të mira për cryptocurrency minerare 2017-2018

2018/07/31 Off.Author kripto

Ne kemi përgatitur një listë të Motherboards më të mirë-testuar për kompanitë e minierave nga ASRock, Asus, Gigabyte, MSI dhe BIOSTAR. Këto borde nuk janë përdorur një herë në fermat konfigurimin maynig për cryptocurrency prodhimit, kjo është zgjedhja më e besueshme për këtë qëllim. zgjedhur edhe për shikimin optimale modelit motherboard për minierat në një kombinim të parametrave të tilla si funksionalitetin, besueshmërinë, dhe kosto.

Zgjedhja e motherboard për minierat

Hidhen në çmimet Bitcoin këmbimit, promovimin dhe cryptocurrency tjetër Ethereum çuar në rritjen e kërkesës për Motherboards me cilësi të lartë për minierat, duke i lejuar për të krijuar një numër të madh të kartave, dhe në këtë mënyrë rritjen e efikasitetit të prodhimit të holla virtuale. Por situata është e komplikuar nga gamë të gjerë të modeleve që mashtruese minatorë rishtar.

ASRock H110 Pro plus

Kjo nuk është gjithmonë e qartë se çfarë parametra të i kushtoj vëmendje për të nëse janë apo jo të përqëndrohet në çmimin e prodhuesit që meriton më shumë vëmendje dhe kështu me radhë. Më poshtë po japin rekomandime se si të zgjedhin në 2017 motherboard përballueshme, zgjidhni modelin tuaj të preferuar dhe të marrë parasysh me kujdes nëse për të blerë bordit të vjetër.

Cilat janë karakteristikat e motherboard janë të rëndësishme për minierat

Kur të blesh një motherboard për minierat duhet të marrë parasysh disa parametra:

 1. Numri i lidhësit PCI-E. Këtu numëron numrin e lojëra elektronike dhe Bandwidth ose versioni nuk ka rëndësi. Lejohen të përdorin PCI-E Type 2.0 dhe 3.0 bordet. Pajisje në treg vjen me numrin e lojëra elektronike nga 1 deri në 13. Opsioni më i mirë - Bordi për katër apo gjashtë karta.
 2. Prania e ftohës. Kjo është e rëndësishme nëse një procesor të fuqishëm për të cilën duhet të sigurohet zona e ftohur ushqim do të përdoren përveç punës së prodhimit cryptocurrency. Nëse ju injorojnë rekomandimin e një rrezik të lartë të elementeve burnout nën ngarkesë. Minatorët e di se nga overclocking shpejtësinë CPU varet nga efikasiteti i cryptocurrency prodhimit.
 3. Emërimi. Kur zgjedh një motherboard duhet të përqëndrohet në pajisje të specializuara. Tani shitur modele që janë prodhuar me një fokus në miniera. Ata identifikohen me lehtësi nga një shenjë të veçantë «BTC» në emër. Në pajisje të tilla, nuk ka karakteristika të tjera që nuk janë të interesuar në të minatorëve. Feature specializuar mainboard - prani e shtuar porte ushqim nënsistem PCI-E, si dhe trashësia e madhe e kartave të përdorura.

Në qoftë se kostoja e mundur për të blerë një motherboard të veçantë, por kjo nuk është e detyrueshme. Për prodhimin cryptocurrency pajisjeve Nice Fit projektuar për lojtarë. Ai siguron numrin e nevojshëm të lojëra elektronike, dhe besueshmërinë dhe cilësia nuk është në dyshim.

Mos harroni se një motherboard i mirë nuk duhet të ketë një numër të madh të lojëra elektronike. Në disa Motherboards numri më i vogël i lidhësit, por nëpërmjet adapters të veçanta arrin të lidhë një numër më të madh të kartave.

Si një shembull me vlerë duke përmendur Asus Kryeministri Z270-P. Ajo siguron gjashtë lojëra elektronike, por me ndihmën e pajisjeve të veçanta në gjendje të lidhë tetë kartat. Rezultati është një fermë të fuqishme për prodhimin cryptocurrency. Disavantazhi është se nëse të gjitha tetë kartat e dështimit të sistemit do të jetë i kotë.

Nëse ju të mbledhë dy ferma në katër kartat video, në rast të dështimit të një prej tyre të tjera do të vazhdojnë të funksionojnë. Kjo është alternativa më e mirë.

A duhet të blej një përdorur / kanë një tarifë?

Kemi theksuar më lart se për minatorët, më interesante është karta grafike.

Nëse motherboard është e nevojshme të marrin në konsideratë disa parametra - numri i lidhësit, prania e ftohjes fushën e të ushqyerit, si dhe specializimi (për minierat apo për përdorim normal). Kostoja e pajisjeve të tilla, në krahasim me koston e kartave të blerjes, të ulët. Rrjedhimisht, blerja e b / a motherboard nuk garanton kursime të mëdha.

Nëse keni nevojë për një model të veçantë, por kjo nuk është në treg, duke blerë dhe përdorur motherboard vjetër është e lejuar pas kontrollimit performancën e saj.

Motherboard për minierat në 4 kartat grafike Tabela 2017-2018

Intel Socket 1150

 • ASUS H81M-PLUS Sockel 1150 M-ATX

AMD Socket AM4

 • MSI AM4 B350 PC MATE
 • ASUS AM4 Kryeministri B350M-A
 • ASUS AM4 Kryeministri B350M-E
 • MSI AM4 B350M Bazooka
 • ASUS AM4 Kryeministri B350M-K

AMD Socket FM2 +

 • FM2A88X

AMD Socket AM3 +

 •  MSI 970A-G43 Sockel AM3

Intel Socket 1151

 • ASRock 1151 B250M Pro4

Motherboard për minierat me 5 videos tryezë kartë 2017-2018

AMD Socket FM2 +

 • Gigabyte GA-F2A88X-D3HP
 • ASRock FM2A58 + BTC (sFM2 +, AMD A58)

Intel Socket 1151

 • 1151 Gigabyte GA-H270-HD3
 • ASUS 1151 Kryeministri B250M-Plus
 • 1151 Gigabyte GA-H270M-DS3H
 • ASUS 1151 Kryeministri B250M-C
 • ASUS 1151 Kryeministri B250M-Plus B250
 • ASUS 1151 PRIME B250M-A

AMD Socket AM3 +

 • Gigabyte GA-970A-DS3P Sockel AM3 +
 • Gigabyte GA-970A-UD3P
 • Gigabyte AM3 + GA-970A-DS3P AMD 970

AMD Socket FM1

 • FM1 GA-A55-A55 S3P-S3P

AMD Socket AM4

 • ASUS AM4 Kryeministri X370-A X370 AMD
 • ASUS AM4 Kryeministri B350-PLUS
 • MSI AM4 B350M LLAÇ
 • ASRock AM4 AB350M Pro4

Motherboard për minierat 6 kartë grafike tryezë 2017-2018

Intel Socket 1150

 • ASRock H81 Pro-G
 • ASRock H81 Pro BTC
 • ASRock H97 vjetorin
 • ASRock B85 vjetorin
 • BIOSTAR TB85 LGA 1150 Intel B85

Intel Socket 1155

 • ASRock H61DEL
 • ASRock H61 Pro
 • ASRock H61 Pro BTC

Intel Socket 1151

 •  Asus H170 PRO GAMING (s1151, Intel H170)
 • Gigabyte H110-D3A Bitcoin Edition
 • Asus EKSPEDITA EX-B250-V7 (s1151, Intel B250)
 • Asus Kryeministri H270-PLUS (s1151, Intel H270)
 • ASRock FATAL1TY H270 PERFORMANCA (s1151, Intel H270)
 • ASUS 1151 Strix Z270G GAMING CrossFireX
 • ASUS 1151 PRIME Z270-P
 • ASUS 1151 Kryeministri Z270-K Intel Z270
 • ASUS 1151 Kryeministri Z270M-PLUS
 • Gigabyte 1151 Z370M D3H
 • ASUS 1151 Kryeministri H270-PRO
 • ASUS 1151 Kryeministri B250-PRO
 • Biostar 1151 H110M-BTC
 • ASUS 1151 Kryeministri H270M-PLUS
 • ASUS 1151 EX-B250-V7
 • ASUS 1151 Kryeministri B250-PLUS
 • Biostar 1151 TB250BTC s1151
 • ASRock 1151 B250 Pro4

AMD Socket AM4

 • ASUS AM4 Kryeministri X370-PRO
 • Gigabyte GA-AM4 AX370-Gaming K3
 • Gigabyte GA-AM4 AB350-Gaming
 • Gigabyte GA-AM4 AB350-Gaming
 • Biostar sAM4 TA320-BTC AMD A320

Motherboard për minierat 7 kartat grafike Tabela 2017-2018

Intel Socket 1151

 • MSI Z170A GAMING PRO CARBON
 • MSI Z170A Krait Gaming 3x
 • ASUS Strix Z270F GAMING
 • MSI 1151 Z370 Gaming Plus
 • MSI 1151 Z270-A PRO
 • ASRock 1151 Z370 Pro4

Intel Socket 1150

 • Asus Z87-PRO (EDITION V) (s1150, Intel Z87)

AMD Socket AM4

 • MSI AM4 X370 Gaming Pro

Motherboard për minierat 8 kartat grafike Tabela 2017-2018

Intel Socket 1151

 • ASUS Kryeministri H270-PLUS
 • ASUS Kryeministri Z270-A
 • ASUS 1151 PRIME Z370-A
 • ASUS 1151 ROG Strix Z370-H Gaming
 • Gigabyte 1151 Z370 AORUS Gaming K3
 • ASUS 1151 Kryeministri Z370-P
 • ASUS 1151 Strix B250F GAMING

AMD Socket AM4

 • ASRock AM4 AB350 Pro4 AMD B350

Motherboard për minierat e 12 kartave grafike Tabela 2017-2018

Intel Socket 1151

 • Biostar TB250-BTC TB250 1151 DDR4

Motherboard për minierat e 13 kartave grafike Tabela 2017-2018

Intel Socket 1151

 • ASRock H110 PRO BTC + (s1151, Intel H110)