SI të tregtisë në cryptocurrency SHKEMBIM POLONIEX

2018/08/28 0Author kripto

Exchange cryptocurrency Poloniex: mjet rishikim të plotë

kriptovalyutnaya American Exchange Poloniex shfaq vetëm 3 vjet më parë, por tashmë ka arritur të fituar një terren në krye botërore. Në Poloniex pripadaet 20% të të gjitha Bitcoins tregtisë dhe 10% - eter. transaksionet e përditshme janë kryer në vlerë prej rreth një miliard dollarë. Megjithatë, reputacioni shkëmbimi nuk është aq i hapur sa suksesin e saj në treg. Disa besojnë Poloniex platformë të besueshme për tregti, ndërsa të tjerët - një mbulesë për mashtrim me cryptocurrency. Se si gjërat janë të vërtetë? A është e lehtë për të marrë në bursë dhe realiste për të bërë atje? Si për të vlerësuar tregtarët Poloniex dhe ekspertë? Çfarë do të ndodhë me bursë të ardhshëm? FAQ - Artikulli ynë!

Si të Get Started në cryptocurrency Exchange Poloniex?

Për të filluar ju duhet të regjistroheni:

 1. Zgjidhni "Krijo llogari" tab.
 2. Plotësoni në të gjitha këto fusha: emri (për të shmangur problemet me tërheqjen e fondeve që tregon të dhënat paraqesin pasaportën), vendin e banimit, numrin e telefonit, e-mail dhe fjalëkalimin. Vënë poshtë një shënoni në kuti me miratimin e marrëveshjes dhe të hyjë në figurën. Kur ju jeni bërë, klikoni "Krijo llogari" button.
 3. Prisni për konfirmimin e regjistrimit nga shkëmbimi dhe të kalojë atë në linkun tha.
 4. Llogaria aktivizuar. Në hyrje të bursës ju do të merrni në llogarinë tuaj personale.

Më parë, puna në Poloniex ishte mjaft e zakonshme për të aktivizuar llogarinë tuaj . Përdoruesit e regjistruar të kenë qasje në tregtare, por një ditë do të mund të tërhiqet nga bursë jo më shumë se 2 mijë dollarë. Në qoftë se nuk ishte e mjaftueshme, keni pasur për të kaluar verifikimin.

Dhe më së fundi, verifikimi duhet të marrë të gjithë përdoruesit Exchange - të dy fillestar dhe të vjetër-timers të cilët nuk e kanë bërë deri tani. Sipas administratës, prezantoi verifikimin detyrueshëm për të rritur transparencën e sistemit dhe ballafaqimin makinacionet hije në bursë.

Tani, në qoftë se përdoruesi nuk është verifikuar llogarinë tuaj, ajo nuk do të jetë në gjendje të përdorin të gjitha funksionet Exchange. Apo edhe të bllokojë llogarinë.

Nga vetë, procedura e verifikimit nuk është e komplikuar, por kërkon kujdes . Nëse ju shkoni në të paktën një artikull në pyetësorin gabimisht futur të dhënat, ose dërgohen në e gabuar foto, verifikimi nuk do të fillojë.

Përveç kësaj, administrata mund të ju dërgojnë të ndalojë ose të përhershme të bllokojë qasje në sistemin.

Rregullat Poloniex janë të rrepta, kështu që ju duhet të ndiqni në mënyrë rigoroze udhëzimet.

 1. Në llogarinë e tij personale në tab Exchange, gjetur në "profilin tim".
 2. Në dritaren që hapet, shkruani të dhënat tuaja pasaportë dhe adresën aktual të banimit (në anglisht).
 3. Merrni një foto, duke mbajtur në njërën dorë pasaportën e tij të hapur (faqen e parë me fotografi dhe të dhënat personale është e dukshme), dhe e dyta - një letër me mbishkrimin "Poloniex" dhe data e tanishme. Bashkangjit këtë imazh në formën e aplikimit dhe kliko "Save Profili".
 4. Prisni për konfirmimin e verifikimit. Tani në dispozicion për ty të gjitha funksionet e Exchange, dhe kufiri ditor për tërheqje është 25 mijë dollarë.
 5. Nëse keni nevojë për një kufi edhe më të madhe, të kthehet në vërtetimin me dy faktorë në parametrat e llogarisë tuaj personale. Pastaj, për të hyrë në llogarinë tuaj, ju do të duhet për të konfirmuar hyrjen me postë dhe të hyjë në një sekret çelës 16-shifror. Ekspertët këshillojnë për të lidhur këtë opsion, edhe në qoftë se ju nuk keni nevojë për të rritur kufirin e përditshme. Me dy-faktor authentication llogaria është i mbrojtur mirë kundër qasjes së paautorizuar.

Si për të tregtisë në cryptocurrency bursës Poloniex?

Për fat të keq për shumë tregtarë nga CIS, versioni në gjuhën ruse e faqes nuk është , dhe nuk është vetëm anglisht. Megjithatë, ekspertët vërejnë se në kontekstin e shumë shkëmbime të tjera Poloniex ka një shumë user-friendly interface.

Le të fillojmë me llogarinë tuaj personale. Në krye ka tre seksione kryesore në të cilat tregtarët e punës:

 • Shkëmbimi - tregtar të zakonshëm, shkëmbimi cryptocurrency njëri-tjetrin.

 • Tregtare margjina - tregtare diferencë. Ju mund të huazoni shkëmbimin e parave të tregtisë me levave, dhe pastaj të shlyer borxhin dhe përqindjen e fitimeve. Versioni më i zakonshëm i supe të Poloniex - 2.5x (për shembull, ju keni 10BTC, dhe keni shpenzuar një marrëveshje për 25BTC).
 • Lending - Kreditimi. Një seksion për ata që duan të japë ose të marrë hua fondet në borxh nga përdorues të tjerë. Kushtet e kontratës janë të përcaktuara në mënyrë individuale, por huadhënës është i detyruar të paguajë bursë 15% të fitimeve të marra nga huamarrësi.

Kjo është rruga kryesore e fituar në bursë - tregtare të zakonshëm, tregtare me levave dhe kreditimit në interes.

Proces shumë i tregtare në Poloniex pak e ndryshme nga shkëmbimet e tjera.

Së pari ju duhet për të vënë paratë në llogari. Depozita / Tërheqje është kryer në seksionin "Tepricë". Vendos paratë tuaja në llogarinë e aksioneve mund të jetë me kriptokoshelka, llogari në një tjetër shkëmbim ose përmes shkëmbimit. Për të rinovuar llogarinë tuaj, kliko "depozitë" tab për të sjellë deri para - "tërhiqet".

Për të shkëmbyer një cryptocurrency në një tjetër, të shkojnë në "Exchange" , dhe pastaj klikoni për të palë tregtare.

 • Për të blerë monedha në çmimin e tregut aktual, klikoni "Blini" button.
 • Nëse ju doni të prisni për çmimet më të mirë dhe dekoroj një urdhër kufi, duke klikuar "Stop Limit" button.
 • Për të shitur monedha, shtypni "shitet".

Total në bursë përfaqësuar 99 cryptocurrency dhe rreth 140 palë të monedhës .

Theksi kryesor është në BTC, ETH, XMR dhe USDT . Këto monedha janë në një kategori të veçantë - "tregjeve". Në seksionin eponymous e llogarisë tuaj personale ju do të shihni një listë të të gjitha palë të monedhës në dispozicion dhe përmbledhje analitike e treguesve të tregut të "tregut". Ai është shumë i përshtatshëm se të gjitha informatat mund të ndahen në bazë të kritereve të ndryshme.

Në kushtet e komisioneve Poloniex gjithashtu qëndron në sfondin e shumë shkëmbime të tjera . Për kryerjen e një tarifë të transaksionit varet nga tregtari dhe vëllimit të statusit të saj të përditshme tregtare.

Taker paguajnë nga 0.1% në 0.25%, dhe krijuesit - nga 0% në 0.15% e transaksionit . Sa më i lartë qarkullimi ditor, më të ulët komisioni. Por shkoni në 0% nuk është kaq e thjeshtë - është e nevojshme për të "maniak deri" e sistemit për 1000BTC në ditë.

>>> Shih gjithashtu : Si për të fituar para në cryptocurrency Bursë: pesë mënyra themelore

A është e sigurt për të mbajtur paratë në cryptocurrency bursës Poloniex?

Krijuesit e shkëmbimit jep bindur në shikim të parë, argumentet në favor të sigurisë së platformës:

 • Administrata monitoron nga afër të gjitha lëvizjet e fondeve në bursë, dhe rezervon të drejtën për të ngrirë llogaritë e përdoruesve të dyshimta.
 • Pas të gjitha risitë e fundit përdoruesit Poloniex duhet të kalojë verifikimin dhe të detyrueshme për të siguruar të dhënat e tyre pasaportës (dhe kështu llogaritur fraudster është bërë shumë më e lehtë).
 • Autentifikimi me dy faktorë siguron mbrojtje maksimale nga hyrja e paautorizuar në bursë nëpërmjet llogaritë e përdoruesve.
 • Shumica e fondit kriptovalyutnogo mbajtur në qesen ftohtë dhe fiatnye para - për të siguruar llogaritë bankare.

Megjithatë, në praktikë Poloniex nuk ishte aq i sigurt sa certifikuar nga krijuesit e tij:

 • Në të gjitha vitet e ekzistencës së saj Exchange ka treguar në mënyrë të përsëritur një paaftësi për të mbrojtur kundër sulmeve kibernetike. para DDoS-sulmet mbi Poloniex janë bërë përsëri në vitin 2014th, dhe administrata ende nuk ka mësuar se si për të parandaluar ato. Shumë më shumë se një herë sulmuesit mori në sistemin dhe të pastër nga llogaritë e përdoruesve. Për të nderuar Poloniex, Exchange mbulon humbjen e klientëve të tyre nga xhepi.
 • Shumë përdorues të thënë në lidhje me një shkëmbim Çështja - malfunctions të rregullt teknike që pengojnë tregtinë normale. Sipas Poloniex përvojë përdorues, më shpesh problemet lindin në kohën e pikut krye cryptocurrency trafikut. Për shembull, kur një çmimet monedhë të rritet, ai bëhet i pamundur për të mbyllur për të shitur atë apo edhe të shkojnë në zonën e anëtarëve.
 • Shumë Poloniex dyshuar për ndërhyrje të qëllimshme në procesin e tregtimit . Pas të gjitha, në qoftë se tregtari nuk mund të shesë aktivet, kur vlera e tyre ka arritur kulmin planifikuar, ai thjesht humb fitimin, i cili shpresonte. Shtrohet pyetja - i cili më pas e merr këtë fitim? Shumë tregtarë besojnë se pronarët e bursës dhe aktorëve të tjerë.
 • Poloniex qenë vazhdimisht i akuzuar për artificialisht manipulimin e kursit të këmbimit, kanë ndihmuar në pompë dhe hale cryptocurrency të lartë dhe madje edhe bashkëpunim me udhëheqësit e individuale e tregut . Për shembull, në vitin 2016, viti që për herë të parë u shfaq në monedhë Poloniex Ethereum Classic. Me këtë shkëmbim tashmë ka një platformë me një reputacion të gjithë botën, dhe një sapo riformuar pak njerëz e dinin simbolike. Vetëm pak ditë ETC çmimi është rritur disa herë, dhe pastaj vetëm si papritmas ra. Analistët nuk dyshoj se kjo ishte një Pampas qëllimshme, dhe të brendshëm arritën të fituar para të mira në kurs kërcejnë. Në vitin 2017, viti ajo ishte në Poloniex shitur shumicën e famëkeq argumentet litar. Për më tepër, ata janë të shitur në të deri më tani, edhe pse Komisioni amerikan në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Exchange filloi punimet me litar kufizuar, dhe kompania u vu nën dënimet.
 • Në janar të këtij viti, problemet teknike në Poloniex habitur tregtarët edhe me përvojë . Shumë njerëz nuk mund të tërheqë para nga bursë, dhe bilanci në llogarinë tuaj nuk shfaqet saktë. Për shembull, në nxjerrjen e sistemit 100ETH përditëson ekuilibrin kështu që nëse 150ETH u hoq nga ai. Disa përdorues joaktiv cilët nuk kanë tregtohen në bursë, dhe e përdorin atë vetëm për ruajtjen e aseteve, vendosi për të kontrolluar faturat e tyre dhe të shohim se ata nuk kanë para të mjaftueshme. Rrjeti filluan të shfaqen pozicionet masive të fondeve të zhdukur dhe ekran të gabuar të gjendjes. Administrata Exchange për të gjitha pretendimet përgjigj se ajo e di në lidhje me problemet dhe zgjidhjen e tyre në të ardhmen e afërt. Megjithatë, disa tregtarë kanë vendosur të tërhiqet nga Poloniex, dhe reputacionin e bursës humbi një pikë pak.

>>> Shih gjithashtu : cryptocurrency të prekshme për hakerat: Vërtetën apo mit?

Exchange cryptocurrency Poloniex: perspektivat e ardhshme

Në fillim të vitit në thashethemet e komunitetit kriptovalyutnom se bursë do të blej një tjetër kompani. Dhe këtu ata janë të konfirmuar. 26 shkurt Poloniex zyrtarisht u bë pronë e një startup Rrethi Boston . Sipas burimeve të brendshme, pronarët e rinj Exchange kostoja 400 milionë $.

Rrethi pjesë e sistemit është treg kriptovalyutnaya për investitorët e mëdha (pragu për hyrjen është $ 250 mijë) dhe një aplikim mobil për të blerë cryptocurrency. Tani, kjo linjë do të plotësojë të gjithë tregun kriptovalyutnaya.

Pronarët e rinj Poloniex thanë se do të përdorin dhe të zgjasë funksionalitetin ekzistues të shkëmbimit , si dhe për të gjithë përdoruesit e saj do të ndryshojë vetëm për të mirë. Planet për vitet e ardhshme duket për të shtuar argumentet të reja dhe mbështetjen popullore fiatnyh monedhave (në veçanti dollari, euro dhe Sterling paund).

Përveç kësaj, i planit për të bërë një të plotë marketpleys Poloniex kriptovalyutny . Kjo është, një platformë tregtare për blerjen dhe shitjen e mallrave dhe shërbimeve cryptocurrency.

Deri më tani, të gjitha planet mbetet vetëm në fjalë, por shumica e ekspertëve janë pozitive në lidhje me pronarët ndryshim Poloniex.

Circle - një fillimin e njohur dhe e suksesshme kriptovalyutny , i cili ka mbështetjen e investitorëve me reputacion nga e gjithë bota. Dhe, më e rëndësishmja, ai bashkëpunon me e madhe e bankës së investimeve Goldman Sachs Group.

The New York Times ka shfaqur tashmë publikime që Poloniex mund të bëhet shkëmbimi i pari rregullueshme kriptovalyutnoy në Shtetet e Bashkuara . Site do të lejohet për transaksionet me para fiatnymi dhe është absolutisht i pastër para ligjit.

Ekspertët besojnë se një lëvizje e tillë do të rrisë popullaritetin Poloniex dhe të zgjidhë problemet e saj aktuale (si teknike dhe imazh).

Sidomos, përfitimet nga shkëmbimi është më se e mjaftueshme . Kjo është një përzgjedhje e madhe e palë të monedhës, të lartë vëllime të përditshme tregtare, komisioneve të ulëta, prania e tregtare diferencë dhe kreditimit, mjete të përshtatshme për analizën e tregut dhe kështu me radhë.

Megjithatë, kompleksiteti për tregtarët nga CIS nuk do të zhduket .

Ekspertët e quajnë tre disavantazhe të mëdha Poloniex :

 • ndërfaqe anglisht.
 • Mungesa e integrimit me shërbimet e njohura të pagesave.
 • Verifikimi i detyrueshëm.

Por, ekspertët këshillojnë që të japë një shans për të shkëmbyer . Nëse planet Circle bëhet realitet, shkëmbimi do të lënë shumë prapa të gjithë konkurrentët e saj.

>>> Shih gjithashtu : Exchange cryptocurrency: çfarë është dallimi dhe si për të zgjedhur shkëmbimin e drejtë e aksioneve

Strategjia e investimeve

SI të tregtisë në cryptocurrency SHKEMBIM 2018

Ne vazhdojmë të mësojmë se si të tregtisë në shkëmbimet kriptovalyutnyh. Në këtë pjesë do të mësoni në lidhje me bazat e analizës teknike kur cryptocurrency dhe rregullat e tregtare të sigurt tregtare.

Pjesa e parë e shkrimit është në dispozicion këtu: Mësoni se si të tregtisë në shkëmbimet kriptovalyutnyh në vitin 2018.

Vozitja artikullin:

 • 4 Seven tregtimit të sigurt në rregullat e bursës cryptocurrency

Analiza teknike Bazat kur tregtare cryptocurrency

TA - kjo është një analizë teknike. Ajo është përdorur për të analizuar historinë e tregut (dhe psikologjisë), për të parashikuar të ardhmen.

Besohet se TA cryptocurrency më e rëndësishme se një treg normal. Arsyeja është se ky sistem është relativisht i ri në krahasim me të njëjtën forex trading. Që nga kapitalizimin e tregut nuk është ende e madhe, cryptocurrency më e paqëndrueshme e më shumë shkon.

Tregtarët «mom & pop» një ndikim shumë më të madh në treg se sa të aksioneve dhe FX. Dhe nuk është një valë e re e tregtarëve të cilët janë shumë të rinj dhe të papërvojë. Një shumë e shumë të rinj, nuk e kishte shkëmbyer njëzetat. Kur ata marrin në bursë, të gjitha që ata kanë, është Google, dhe nga atje bazën e AT. Prandaj, kur ne kemi një shumë të njerëzve me bazat e AT, tregu do të punojnë edhe në këto parime themelore.

Unë gjithmonë të përpiqet për të përdorur konceptet themelore dhe të mos shkojnë shumë në treguesit e avancuara dhe modelet.

Tre madhe element analizë teknike

 • Trendline (mbështetje, nivelet e rezistencës)
 • RSI (Indeksi Relative Strength)
 • Shifrat (flamuj, në fund të dyfishtë / të lartë, kokën dhe supet, dhe kështu me radhë. D.)

Në qoftë se ju mund të mësoni këto bazat dhe t'i zbatojnë në mënyrë korrekte, unë do t'ju them drejt: të bëhet një fitues në treg.

Linjat Trendi - kjo është në thelb vetëm linjat që lidhin pikat më të larta (tavan / e rezistencës) dhe pikën më të ulët (Mbështetja / kat). shembull:

Kur, pas kësaj ka një të lartë të ri, dhe pastaj një të lartë të ulët, ajo bëhet prirje e re tavan. E njëjta gjë vlen edhe për mbështetjen. Ju lutem vini re se çdo herë orarin e arrin një pikë në linjë, ai bounces (shkon në drejtim të kundërt), ose pakësuar.

Kur dy pika ndërpritet, e krijuar në pikën përparim. Ai është këtu që "arinjtë dhe luftimin e demave" dhe "mbështeten" nëse tregu do të jetë bullish (rritja e çmimeve) ose bearish (hequr).

Ka shumë tregues që ndihmojnë të përcaktojë se çfarë ndodh prirje:

 • Shikoni mbështetje se sa i fortë / rezistencë. Ju mund ta kuptoj atë, të shohim se sa herë e prek çmimi secilën prej linjave. Nëse keni 7 prek tavan, dhe vetëm 3 kat, ka shumë të ngjarë, çmimi do të shkojë poshtë, të mos shkojnë deri.
 • Përdorni tregues të tjerë të tilla si RSI / Ichimoku cloud. Unë personalisht preferoj RSI. Ndërsa Ichimoku është gjithashtu shumë i fuqishëm dhe i jep një shumë të sinjale të mira.

Lidhur me trendin linjat dhe mbështetje do të thotë, shtyn orarin! Ju mendoni se ju jeni i afrohet një pikë e përparim, por ajo mund të jetë një tregues i rremë, pasi një muaj më parë mund të ketë rezistencë të fortë. Një nga gabimet më të mëdha që unë shoh në tregjet - kjo është diçka që njerëzit të analizuar një pjesë të vogël / një pjesë të tregut dhe jo të marrë një hap prapa për të parë tablo të plotë.

Kështu që unë quajtur në treg "bearish" në Bitcoin, kur ai ishte 2500-2600.

Ndërsa të gjithë ishte duke kërkuar në treguesit bullish për muajin e kaluar apo më shumë, unë kam shpenzuar kohë për të parë në grafikun me qirinj në një javë, të cilat në mënyrë të qartë treguan se çmimi ishte larg nga një mbështetje organike. . Shih screenshot:

Nëse ju shikoni në këtë tabelë (po, atëherë kam ardhur në çmim prej $ 6,50), ju do të shihni se rritja e mëparshëm ishte i lartë off mbështetje të linjës dhe duhet të shkaktojë një korrigjim. Kjo mbështetje linjë është përsëritur në të gjitha Listat e aksioneve.

Historia zakonisht përsërit. Por ka një katalizator në rritjen tërbuar të jashtme. BTC bë meynsrtimom, paratë institucionale derdhje në të. Nëse nuk ka të tillë, epike, katalizator ... nuk presim që historia do të përsëritet dhe Bitcoin së shpejti do të rritet në $ 1 milion.

Gjithsesi, mësimi është - grafik studiuar!

Një tjetër gjë e rëndësishme për të mësuar - një model. Ato kryesore janë flamuj, pennants, kokën dhe supet, si dhe wedges.

Flamujt - një tregues bullish. Ata kurrë nuk duken - si flamuj të vegjël. Sa herë që ka një rritje e madhe e diçka si një Breakout të trekëndëshit, atëherë nuk do të jetë një pikë konsolidimi (kujtojmë linjat lartë dhe në fund konvergojnë në një). shembull:

Ky është një shembull i shkallëve gjedhit. Ajo përbëhet nga disa flamuj, të vendosura njëra mbi tjetrën, që kërkojnë lart.

Shënim: Flamujt mund të jetë gjithashtu në konsolidimin tunel, jo në formën e një trekëndëshi, dhe si një fletë e flamurit.

Kokën dhe supet (ose përmbysur kokën dhe supet) - një tjetër model bazë. Sa më shumë H & S, më shumë të ngjarë që kjo do të jetë shifra e saktë. H & S është një tregues / sinjal se trendin e tregut ndryshon. kokë normale dhe supet - një treg të mbajnë. Kreu është pika më e lartë, dhe kofshën e djathtë do të thotë të rrotullohen prirje në rënie. Kreu përmbysur dhe supet - është e kundërta e plotë, si kohët e fundit me Bitcoin (gjithashtu theksohet flamurin në krye të grafikut).

Wedges - janë shenja të tjera të një ndryshim. Ato mund të përdoren për periudha të shkurtra, dhe në afat më të gjatë. Unë personalisht doja të mbajnë gjurmët e tyre në tunele për pozicionet e shkurtra.

Shembull: një pykë të vogël. Ju mund të shihni se si lëvizjet e tregut dhe krijon një pykë. Nëse unë ishin të angazhuar në tregtinë gjatë ditës, unë do të kishte shitur rreth krye të pykë dhe bleu më poshtë.

Njerëzit janë zakonisht të gabuara me wedges si një model të fuqishëm trend rimarrja. Kjo nuk është e vërtetë, shumicën e kohës rënia do të jetë mjaft i vogël. Megjithatë, nëse ju vënë një shumë të baste të vogla, fitimet tuaja do të jetë një sasi të konsiderueshme. Unë të përpiqet të bëjë atë gjatë prirje dem të grumbulluar gjithnjë e më shumë monedha para se të nisej.

Pykë në rënie - kjo është vetëm pykë kundërta. Kjo është një mënyrë e madhe për të blerë një monedhë në një nivel të ulët.

Strategjitë e bazuara në analizat teknike

Duke përdorur një qasje matematikore të tregtisë në shkëmbimet, ajo është ende subjekt i një debati të nxehtë. Disa tregtarët besojnë se kjo është një cryptocurrency ato nuk zbatohen, ndërsa të tjerë pretendojnë se është këtu që ata të gjejnë zbatimin e tyre të vërtetë.

Strategjia më e thjeshtë është që të përdorin të ashtuquajturat mesataret lëviz, të cilat ndihmojnë për të përcaktuar vlerën mesatar të të çmimit në intervale të caktuara kohore. Nëse vlera sipas orarit mbi mesataren lëviz, me rritjen e çmimeve, në qoftë se më të ulët - bie. Megjithatë, mesataret lëviz nuk mund të konsiderohet si mjet i mirë kur tregtare Bitcoin dhe monedhave të tjera.

Sot konsiderohet strategji optimale tregtare cryptocurrency të tilla si të tregtisë në pullbacks, tregtare në pulses, si dhe breakouts tregtare. Në bazë të këtyre strategjive, ju mund të shkruani edhe një manual të shkurtër: ". Tregtimit në cryptocurrency bursës për Dummies" Ata ofrojnë fitim praktikisht garantuar. Duke përdorur një mjet të quajtur "shandanin" është gjithashtu një mekanizëm që mund të quhet një nga më të mirë kur është fjala për të se si ajo manifestohet veten në tregtare për të gjithë kohën e ekzistencës së saj.

Shtatë tregtimit të sigurt në rregullat e bursës cryptocurrency

Konsiderojnë këto shtatë rregulla të thjeshta, por shumë të rëndësishme dhe themelore të tregtisë në tregun e Bitcoin dhe cryptocurrency të tjera që do të ndihmojnë fillestar nuk mbeten në deklaratë.

Në vazhdën e rritjes eksplozive në cryptocurrency popullaritetit dhe bollëkun e lajmeve në mediat ndërkombëtare lidhur me të holla dixhitale në bursë, një mori të duan të luajnë dhe të fitojnë miliona. Megjithatë, shumica e tyre janë të humbjes së parave thjesht sepse ata nuk i respektojnë rregullat themelore të lojës është shumë e rrezikshme.

Luaj në tregun e aksioneve është e mundur vetëm në të holla që nuk është për të ardhur keq për të humbur.

Në çdo rast është e pamundur për të investuar në të gjitha kursimet cryptocurrency ose të marrin kredi, të cilat, herët a vonë, do të duhet të japë. Playing e fundit e parave të tij nuk mund të jetë i qetë, të sigurt dhe afatgjatë. Pra, kjo çon në vendime të nxituara dhe humbjet e pashmangshme.

Blej cryptocurrency duhet vetëm në vjeshtë, dhe shitjen në rritje.

Ashtu si në shkëmbimet kriptovalyutnyh jetës "pas të gjithë planetin" lëvizin turmën. Në afat të gjatë, në sfondin e njerëzit të mendojnë për veten e tyre, turma është gjithmonë një humbës.

Prandaj, ju keni nevojë për të blerë para rritjes, me afatshkurtër ose bien afatgjatë, përndryshe ju mund të bien në grackën e manipuluesve.

Një pasuri të shitur, përkatësisht, është e nevojshme me një rritje kur çmimi arrin në gjysmën e dytë të pikut vlerësuar.

Në të njëjtën kohë, si një fillestar, nuk do të përpiqet për të luajtur në mënyrë aktive në reagim. Zakonisht ajo përfundon deri fitimin e humbur pas një blerje të suksesshme, ose një humbje në qoftë se koha e gabuar për t'u zgjedhur për perezakupa.

Mos u mundoni për të kapur vetëm minimale dhe çmimet maksimale.

Kursi drejtuar nga të ashtuquajturat manipuluesit, të cilat lejojnë asetet për të rritur ose ulur çmimin e disa dhjetëra qind në vetëm njëzet minuta të tregtimit aktive. Ata mund të bëj kërdi në rreshta dhe fillestar për të kontrolluar bie nivelit, rritje të citate.

Niveli maksimal i rritjes ose rënie çmimet cryptocurrency varet nga lojtarët e madhe, por edhe ata në qoftë se ata donin të, në disa pika, nuk do të jetë në gjendje të mendoj efektin e panik, ose një humor pozitiv në radhët e masave të përbashkëta.

Prandaj, nuk është e nevojshme për të pritur për një pikë minimale rënie dhe ëndrra e rritjes çastit në lartësi të veçanta. Duke qenë një rishtar është më e mirë për të marrë fitime në nivelin "mbi mesataren", përndryshe ajo është e mundur dhe nuk ka kohë për të shitur BTC.

Ju nuk mund të luajë në një distancë të shkurtër në vëllimit të tregtimit të ulët, kur nuk ka paqëndrueshmëria.

vëllimet e pakta tregtare tregojnë se përveç bots askush nuk luan. I ashtuquajturi Shorter, lojtarët në distanca të shkurtra, shikuar nga duke pritur për momentin e duhur.

Në situata të tilla, kur nuk është e qartë se çfarë do të ndodhë më tej, dhe madje edhe një blerje relativisht minimale mund të rregullojë normën, ajo është më mirë të mos të bashkohen në lojë mesme.

Ajo është rreptësisht e ndaluar për të luajtur në të njëjtin drejtim për të gjithë Bankën.

Blerje e gjithë shuma në dispozicion menjëherë largon nga loja. Që nga norma e krahut të kontrolluar me miliona dollarë amerikanë, jo turma, dhe një afatmesme dinamikën e kursit të dobët të përshtatshme për "analizë teknike", blerjen e pasurive të të gjithë sistemit bankar të lehtë të kthehet lojtar në një investitor afatgjatë.

Për absolutisht një tregti të favorshme në shkëmbimet cryptocurrency vlerë ndarjen bankë në 4-8 drejtime të ndryshme. Kjo mund të jetë Bitcoin, Litecoin, forks, palë ose valuta të ndryshme.

Në të njëjtën kohë, ajo është e mirë që të bëhen porosi jo më shumë se 2-3% të shumës së ndarë për secilën pozitë. Në rast të një hale të papritur, amortizimin, ajo do të marrë blerje edhe të vogla në lavaman, edhe në rastin e blerjes origjinale në vlerat më të larta.

Për shembull, në qoftë se llogaria është US $ 1000 dhe shkalla Bitcoin këmbimit rri pezull rreth 1000 $ per 1BTC, atëherë një maksimum prej $ 250 mund të shkojnë në lojë nga BTC / USD palë.

Supozojmë se manipuluesit qëllimisht fryrë çmimin e BTC për një mijë dollarë, dhe në momentin më të keq të pikut është blerë asetet me 3% nga 250 $, dmth $ SHBA 7.5.

Menjëherë pas blerjes, në procesin e fushë e gjerë aktive, ka një reagim në $ 920 në një palë BTC \\ USD, gjatë së cilës ju në fakt mund të ketë kohë për të blerë një shtesë $ 7.5 Bitcoins në normën prej $ 950.

Nëse pas një normë reagim do të vazhdojë të rritet, edhe pa ndonjë blerje të tjera të aseteve do të mund të shitet për $ 1050 dhe më lart si çmimi në kohën e fushë e gjerë në tregjet kriptovalyutnyh janë gjithmonë në ndryshim në të njëjtat skema.

Nëse çmimi vazhdon të bie, ajo do të jetë e mundur për të vazhduar për të blerë Bitcoins në pragjet e caktuara të çmimeve. Pikat që do të blejnë në hapat e 20, 40 ose edhe 50 dollarë në rënie, në varësi të historive dhe Pampas destinuara bjerë nivel.

Kështu, edhe një blerje gabuar në kulmin paraprak për shkarkimin nuk do të jetë fatal, sepse blerë asetet në $ 1000 do të jetë gjithmonë në gjendje për të paguar në normën prej 300, 450 apo edhe 600 $ amerikan për 1 BTC. Përveç kësaj, disponueshmëria e fondeve pas blerjes gabuar të bëjnë të ndiheni të sigurt dhe të bëjnë vendime të drejta, në kurriz të humbjeve të mundshme janë kompensuar dhe do të kthehet në një fitim menjëherë pas blerjes në vlerë minimale dhe shitjen gjatë reagim.

Taktika të tilla nuk do të sjellë një shumë të holla në qoftë se banka është vetëm një mijë dollarë, por ajo do të ndihmojë për të mësuar se si të luajnë dhe të ndjehen bursë dhe të mos humbasin të gjitha kursimet e tyre. Dhe më vonë, këto aftësi do të sjellë një fitim të mirë kur luajnë në distanca të shkurtra dhe të mesme.

Strategjia dhe urdhër domosdoshmërisht nevojë për të regjistruar.

Kur luan në çdo distancë, me përjashtim të investimeve afatgjata, regjistrimi i planifikuar dhe kryer urdhërat në çdo drejtim do të ndihmojnë për të llogaritur çmimin mesatar të blerjes dhe të formojnë një strategji për të shitur në një fazë të caktuar. Në shkëmbimet kanë historinë e porosisëve përfunduar.

Nuk është e nevojshme për të dëgjuar dhe të besojnë në atë që ata thonë në bursë chat.

Pjesa më e madhe e parashikimeve biseduar formuar bazuar në pritjet personale apo analizë teknike, tendencat që shpesh nuk punojnë në kriptovalyutnoy Exchange.

Strategjia Forex dhe të gjitha analytics me famë botërore shkëmbimet multi-miliardë dollarësh nuk punon në një cryptocurrency mjedisit thjesht sepse një lojtar me një $ 25 milion të saktë mund të zgjedhur momentin për të rritur ose ulur normën prej 20% në vetëm 45 minuta.

Prandaj, çdo formë e analizës dhe parashikimit mund të jetë i gabuar i vetëm për shkak të një qese të vetme lojtar hack, lajme imagjinar dhe faktorë të tjerë të numrit të forcës madhore.

Nëse diçka me 100% probabilitet mund të dështojë, ajo nuk do të funksionojë në të gjitha në rrezik të lartë.

Arbitrazhit - ardhurat Skema cryptocurrency në ndryshim në rrjedhën e shkëmbimeve të ndryshme

cryptocurrency Arbitrazhi është fituar në diferencën mes vlerës së të njëjtit aktiv në vende të ndryshme tregtare. Skema e shumë Procesi është i thjeshtë: të blerë një dhomë e nëndheshme në një shkëmbim (ku çmimi më i ulët), shesin atë në anën tjetër (ku më e larta), të shkojnë prapa dhe përsërisin procesin në një rreth. Ora ajo merr një pak, nuk kërkon njohuri të thellë të tregut kripto dhe tregtimit përvojë të, rrezik minimal.

Çfarë është kapur, ju kërkoni, është se në çdo gjë! Pa hyrë në detaje teknike, diferenca në çmim për të njëjtin aktiv midis objekteve kripto kondicionuar kriptorynka karakteristika (të tilla si: decentralizimi, me transaksione të ngadaltë, luhatshmëri të lartë, nuk ka gota të vetme të çmimeve dhe kështu me radhë.). Për ne është e rëndësishme që ky fenomen mund dhe duhet të bëjë, për aq kohë sa ajo është ende e mundur. cryptocurrency Arbitrazhi të ndahen në klasike dhe statistikore. Le të shohim në detaje me shembuj.

Klasik arbitrazhi në vitin 2018 (të thjeshtë)

Kjo është një lloj i të ashtuquajturës ndarjen hapësirë, ku transaksionet janë kryer me të njëjtin instrument financiar tregtohen në shkëmbimet e ndryshme. Qëllimi ynë - për të fituar para. Objektivi: për të blerë më lirë në një vend dhe për të shitur më shumë në një tjetër. Që fitimet janë për shkak të mosefikasitetit të performancës dhe kuotimet e çmimeve më të madhe të sistemit grumbullimi, metoda klasike e arbitrazhit konsiderohet të jetë praktikisht pa rrezik. rrezik minimal sigurisht është, por në lidhje me të më vonë.

Në fakt, arbitrazhi thjeshtë duket si ky:

 1. Blej 1 valutë për monedhën e 2 me një çmim të ulët
 2. Transferimi 1 monedhë në një tjetër shkëmbim
 3. Shitet monedhën 1 2 për monedhën me çmime më të larta
 4. Fitimi.

Së pari ju duhet të promonitorit kuotat në platforma të ndryshme tregtare dhe për të gjetur kriptopary me diferencën më të madhe në çmim në mes të dy. Pastaj të llogaritur fitimin e pritur, duke marrë në konsideratë komisioneve. Nëse rezultati i numërimit pozitive - për të kryer një shkëmbim të dyfishtë. Klasik cryptocurrency arbitrazhi në vitin 2018 ende relevante sipas kushteve të mëposhtme:

 • depozitën tuaj më shumë se $ 100 (mund të jetë më pak, por të ardhurat do Kopek)
 • Komisioni për transaksionet dhe transfertat e fondeve në mes të shkëmbimit të fitimit më pak të mundshme.
 • Arbirtazhim gjatë tregtare pasiv me vëllime të vogla, që të ketë kohë për të fituar deri në një ndryshim të rëndësishëm në çmimet nuk është në favorin tonë.
 • Dallimi kriptopary Citatet më shumë se 2%

SHEMBULL këmbimit arbitrazhit

Në kohën e lirimit të postës (19/05/2017 në orën 22:30) vlerën me lidhje me $ në shkëmbim Bitcoins këmbimit Livecoin ishte 1812 USD, dhe në Exmo - 1830 USD. Dallimi - $ 18 (1%). Task arbitrazhnika livecoin blejnë dhe shesin shpejt për exmo. Rezultati - një fitim neto prej rreth 15 $ (minus 2h0,2% për transaksion dhe tarifës së transaksionit). Shikoni në ETH / USD, në livecoin të kushtojë 206 dollarë, Eksmo -200; një diferencë prej 3% (206/200 = 1.03).

Shënim: Unë jam duke planifikuar për të në të ardhmen e afërt për veten e tyre dhe audiencën për të bërë blogun monitorimin e tyre të çifteve aktuale dhe platforma për arbitrazh. Ky mjet online në idenë duhet të jetë për të lehtësuar jetën e tregtarëve arbitrazhnikov dhe për të promovuar efikasitetin maksimal.

Static arbitrazhit paga

Janë arbitrazhi statistikisht cryptocurrency përfshin analizën e kriptorynka aktuale të shtetit ku pjesëmarrës blen pasuri më premtuese për rritjen. Në kontrast me skemën e punës klasike përfshin rrezikun e zgjedhur të gabuar ndjekur humbje financiare. Në fakt, arbitrazhi reale statistikore ka shumë të përbashkëta me strategjitë tregtare konvencionale bazuar në fitimin numërimin probabilitetit. Detyra kryesore - për të identifikuar modelet e lëvizjeve të çmimeve të instrumenteve të ndryshme (korrelacion) dhe e përdorin atë në tregti.

Në praktikë, kjo është bërë si më poshtë: Së pari ne kemi zgjedhur instrumente të shumta varur (portofolit tregtim). Pastaj, ne mund të përcaktuar se cila prej tyre janë nënvlerësuar tani, dhe e cila është e mbivlerësuar, dhe të bëjë shitjen apo blerjen e një instrumenti. Efektiviteti i arbitrazhit statistikore është shumë më e ulët, por strategjia është më fleksibël se sa një përpjekje për të barazuar kuotat për shkëmbime të ndryshme. Vendimi shpesh vjen poshtë për krijimin e një portofoli neutral, fitimi grafik lundrues i cili është duke ecur në një kanal pa ndryshime serioze në çmimet.

Një shembull tipik është një arbitrazhi palë midis Bitcoin dhe Laytkoin. Korrelacioni midis Bitcoin dhe Laytkoinom Larti. Valuta nga koha në kohë janë të kundërt - Litecoin shkon lart, Bitcoin poshtë dhe anasjelltas. Kemi blerë dhe shitur valutë të kapur-up epërsi, por në momentin e kontaktit të mbyllur marrëveshjen. Nëse ne besojmë se monedha do të vijë në një barazi, ky transaksion është pa rrezik si të tilla .. Problemi është se ka një marrëdhënie të paqëndrueshme, dhe kjo skemë nuk do të gjithmonë punë të përkryer.

Konkluzionet Arbitrazhi cryptocurrency

Nëse zhvilluar tregjet e arbitrazhit nuk duket investim në mënyrë tërheqëse, tregjet në zhvillim është ende joefikasiteti të mjaftueshme në dispozicion për tregtarët protorgovki konvencionale.

Protorgovka arbitrazhit tradicionale cryptocurrency, siç ndodhi më herët me Forex nuk ka kuptim për shkak të kostove shtesë të shpenzimeve. Nga ana tjetër, ligjet e thjeshta të peshës, për shkak të cilat edhe strategjitë primitive tregtare kanë kryer më mirë në krahasim me tregun e monedhës. Në çdo rast, të mësuarit nuancat e tregtare në kriptobirzhah premtuese dhe largpamëse drejtim, e cila është e sigurtë se do të të japë fryt.

Regjistrohu për tonë kanalin-Telegram: @infoaltcoin

SHKEMBIM POLONIEX Duke punuar me POLONIKS dhe të ardhurat nga $ 1

Kriptovalyutnaya Exchange Poloniex (Poloniks) merr krenari në vendin në mesin e platformave tregtare, dhe numri i përdoruesve është në rritje në mënyrë të qëndrueshme. Çfarë e shkaktoi një sukses të tillë dhe interesat e tregtarëve? Unë propozoj në këtë shqyrtim të kuptuar shkëmbimin aksioneve sesa ajo fitoi zemrat e mijëra tregtarët cryptocurrency, dhe të mësojnë nga tregtia e saj dhe të fitojnë një fitim të madh.

Poloniks këmbimit

Tabela e Përmbajtjes:

1. Poloniks Exchange cryptocurrency

2. tregtar në cryptocurrency bursës Poloniex

3. Regjistrohu Poloniex.com

4. Si të Tregtisë Polonikse

5. Poloniex si të merrni paratë

Poloniks Exchange cryptocurrency

Cryptocurrency - një mjet fitimprurës investimeve, dhe ju nuk mund të argumentojnë me atë. luhatshmëria e lartë norma, një numër i madh i varieteteve, komoditet dhe perspektivat - të gjithë këta faktorë kontribuojnë për faktin se gjithnjë e më shumë njerëz në mbarë botën të paguar vëmendjen e tij mbi të. Megjithatë, kërkesa në rritje për shërbime, dhe që do të jetë ndërmjetës midis botës së njerëzve dhe parave, që është, ofrojnë një mundësi për tregtarët për të shitur dhomë e nëndheshme. Një rol i tillë dhe do të kryejë Exchange cryptocurrency, rreth një prej tyre do të diskutohet në këtë shqyrtim.

Poloniks Youtube

Poloniex nuk u shfaq shumë kohë më parë, në vitin 2014, por ka arritur të mposht shumë shkëmbime të tjera cryptocurrency. Shërbimi vepron dhe zhvillon - shifrat se provat kryesore -. Qarkullimi ditor prej mbi 989.000.000 $ për të thënë, Poloniks sot në kreshtë e një valë.

Poloniex - tregu i ri dhe ambicioz kriptovalyutnaya vjen nga Shtetet e Bashkuara. Në arsenalin e platformave tregtare më shumë se 140 palë të monedhës - disa nga konkurrentët e saj mund të mburremi një varg të tillë të instrumenteve të investimit.

Ndër avantazhet kryesore të Poloniks listë me vlerë:

 • Thjeshtë dhe të arritshme interface, pavarësisht nga mungesa e versionit rus të faqes.
 • Qarkullimi i madh, mbi 140 zona të këmbimit.
 • Sistemi i ulët Komisioni për transaksionin - nga 0 deri në 0.25% (e "krijues" e Komisionit - nga 0% në 0.15%, komisioni "konsumues" - nga 0.1% në 0.25%).
 • sigurisë së lartë, authentication dy-faktor, një verifikimi tre-faza (vullnetare).
 • mjete të përshtatshme analitike dhe teknike.

Me pak fjalë, Poloniex - Exchange, e cila ofron kushte optimale për tregti, dhe këtu mund të aplikohet jo vetëm për pjesëmarrësit përvojë e tregtare, por edhe fillestar.

Ata janë të tregtohen në cryptocurrency bursës Poloniex

objekt tregtisë në Poloniex - kriptomonety ndryshme është i njohur dhe të dashur nga të gjithë, dhe pak promovuar, por premtues. Numri i palë të monedhës është më shumë se 140, dhe numri i monedhave është më i madh se 80 (ky numër është vazhdimisht në rritje, si një listë e përdoruesve duke votuar monedha zgjeron). Por monedha kryesore e shkëmbimit nuk është një Bitcoin sa më shumë mund të mendojnë, dhe ajrit - shkëmbimin qarkullimi i monedhës në topin sugjerim është mbi 347,000,000 dollarë!

Në përgjithësi, në Polonikse tjerrje shuma shumë të mëdha - qarkullimin bursë prej rreth 990 milion gjelbërim të SHBA .. Në mesin e shkëmbimeve kriptovalyutnyh, Poloniex merr lidership të fuqishëm në qarkullim të parave - konkurrentët nuk mund të mburremi e aktivitetit të tillë të përdoruesit (për krahasim, BTC-E shkëmbimi qarkullim prej 117.500.000 $.).

Regjistrohu Poloniex.com

Për të përdorur Exchange për të pasuruar veten e tyre, thjesht të kalojë regjistrimin shpejtë. Vetëm ju lutem të krijuar një llogari personale, dhe ju mund të përfitojnë nga të tregtisë Poloniex funksionalitetit platformë - se si të punojnë me shkëmbimin, për regjistrimin dhe verifikimin e përdoruesit, unë do të ju them tjetër.

 1. Shko në faqen zyrtare të Bursës (të jenë të kujdesshëm, nuk janë crooks që të kopjoni në tregun e njohur të aksioneve, Poloniks adresën e vërtetë - Poloniex.com, të gjitha vendet e tjera të krijuara nga hakerat me qëllim të mashtrimit).
 2. Zgjidhni "Krijo llogari" - një lidhje mund të gjenden në mes të faqes në këndin e sipërm të djathtë.
 3. Tjetra, ju duhet të plotësoni në informacion në lidhje me veten në fushat e formularin e regjistrimit. Ajo kërkon emrin, mbiemrin, vendin, numrin e telefonit (optional), e-mail dhe për të krijuar një fjalëkalim të fortë. Pas kësaj, e vënë poshtë kontrolloni kutinë për miratimin e marrëveshjes dhe konfirmoj që ju nuk jeni një robot.
 4. Pastaj klikoni në butonin "Krijo Llogari".
 5. Shko në kuti postare të specifikuar dhe ndiqni lidhjen në letër nga administrata për të verifikuar e-mail.

Regjistrimi në Poloniks
regjistrimi Poloniex

zyra private

Pas hapat e mësipërme ju do të merrni të kabinetit tuaj personal. Menjëherë paralajmërojnë, përkthimi në gjuhën ruse, dhe nuk ka nevojë për të lundruar në versionin anglisht. Edhe në qoftë se ju jeni me gjuhën angleze "ju", atëherë në fund ju merrni të rehatshme dhe të kuptojë se nuk ka asgjë të vështirë - tregu është shumë e rehatshme, dhe interface mund të quhet intuitive.

Në kokë, ju mund të shihni tre seksione: Shkëmbimi - e këmbimit valutor, diferencë TRADING - Trading me levave, por kreditimit - jo profilin tipike e shumicës së shkëmbimeve, të cilat ofrojnë për të marrë dhe për të dhënë kredi për përdoruesit. Në lidhje me këto kredi në bursë ka një sistem për të mbrojtur përdoruesit, të cilat nuk lejojnë të largohet në një minus në kredi.

Në lidhje me funksionalitetin e zyrës, çdo gjë është shumë praktik: Oraret i përshtatshëm me aftësinë për të vendosur afate kohore të ndryshme, një filtër që ju lejon për të nga shkurtesa gjeni kriptomonetu (p.sh. Bitcoin - MTC Ethereum klasik - ETC), një gotë e urdhrave dhe të historisë, ju lejon për të analizuar situata, edhe, në të vërtetë një mundësi për të krijuar një rend personale për të blerë ose shitur.

Poloniks llogari Personal
LK Poloniex

verifikimi i llogarisë

Verifikuar në Polonikse jo domosdoshmërisht - për tërheqjen e shumave më pak se $ 2 mijë në ditë është e nevojshme .. Nëse ju doni për të rritur këtë kufi në 25 mijë. Dollarë në ditë, për të kaluar vertetimi i personit ende do të ketë. Për ta bërë këtë:

 1. Shko tek Paneli i drejtimit, kartela «profilin tim» dhe të plotësoni formularin e mëposhtëm. Kur ju regjistroheni ju keni emrin, mbiemrin dhe vendin. Tani ju duhet të specifikojë: Adresa, Qyteti, Shteti / Provinca, kodin zip, numrin tuaj të telefonit në formatin
  +7 9999999, datën e lindjes, numrin e pasaportës ose dokumenteve të identitetit.
 2. Tjetra, ju duhet të ngarkesës më të madhe të këtyre dokumenteve skanon dhe fotot me dokumentin në dorë. Faqe ka një shembull të gjallë të asaj se si duhet të duket si ky imazh, në mënyrë për të kaluar verifikimi është i suksesshëm, ndiqni udhëzimet saktësisht.
 3. Pas plotësimit të të dhënave dhe ngarkoni dokumente për të vënë checkbox dhe të konfirmojë qëllimin tuaj për të verifikohet duke shtypur «Save Profilin» button.
 4. Pas kësaj, aplikimi i dërgohet për verifikim ta konfirmoj që, si rregull, gjatë ditës procedura është i plotë, dhe që ju të merrni një kufij të rritur.

Vlen të përmendet se administrata Poloniksa është shumë i kujdesshëm në lidhje me sigurinë e përdoruesve të saj, dhe rezervon të drejtën, nëse ju dyshoni ndonjë marrëveshje të çuditshme që kërkojnë përdoruesit të kalojnë nëpër verifikimin e forcës, duke përdorur ngrirjen e fondeve të saj.

verifikimi Poloniex
Llogaria Verifikimi në Poloniks

Si për të tregtisë në Polonikse

Shto fonde për Poloniex, ju mund të shkoni në procesin e tregtare. Sigurisht, tregtia është një shumë e nuanca dhe për të të treguar në lidhje me të gjithë ata është shumë e vështirë, por nuanca themelore dhe parimet I përcaktuara. Për të filluar, zgjidhni një palë tregtare që ju jeni të interesuar në - nuk është një përshtatshëm filter Kërko monedhë në anën e djathtë të ekranit. Pas klikuar mbi asnjë prej tyre, ju do të tregtisë këtë cryptocurrency faqe, ku ju mund të shihni dinamikën e rritjes dhe amortizimit sipas planit, statistikat, tregime tregtare dhe një gotë e propozimeve ekzistuese për blerje / shitje.

Trading në Poloniks

Në fakt, cryptocurrency tregtisë si spekulime të tjera, është për të blerë me çmimin më të ulët dhe të shesë në më të lartë - dhe ky ndryshim është shkalla e fitimit të tregtarit. Kështu që ju duhet për të, duke përdorur mjetet Analiza teknike dhe grafike për të vendosur se çfarë janë perspektivat e të ardhurave paraqet një monedhë të veçantë. Ju mund të blej vetëm dhomë e nëndheshme në çmimin e tregut, pra çmimi i urdhërave të fundit të shitur (në këtë rast rendi do të lirohet menjëherë), ose të vendosur një çmim dhe rendi do të kryhet kur çmimi bie në një vlerë të dëshiruar.

Për të blerë monedha të nevojshme në mënyrë që të blerë (blej) të përcaktojë sasinë e Bitcoins, numri i monedhave që janë në kërkim për të blerë dhe për të konfirmuar veprimin me butonin «BLERJE». Shitja bëhet në të njëjtën - në mënyrë që «SHITJE» lista çmimin për njësi dhe numrin e monedhave të shitura, dhe pastaj kliko «SHITJE».

Blej cryptocurrency në bursë
Blerjen dhe shitjen në Poloniex

Kur transaksioni është e nevojshme të marrin në konsideratë një komision të sistemit, e cila është nga 0 në 0.25% - madhësia grabitje varet operacion është kryer me çfarë çmimi. Kohet e fundit, Exchange ka lëvizur në një model të ri të marrë komision, i cili nënkupton një reduktim të madhësisë së tij, në qoftë se shitja është mbi çmimin e tregut, dhe blerjen më poshtë.

Poloniex si të merrni paratë

Pas Exchange do të japin frytet e para të fitimit, ju mund të tërhiqni ato nga sistemi në portofolin tuaj në sistemin e pagesave dhe madje edhe në realitetet në kartën bankare. Këshilla e një shërbimi provuar dhe të mirë-pëlqente Bestchange, e cila është më e mirë e rrjetit exchangers të monitorimit. Këtu ju mund të zgjidhni ndonjë drejtime këmbimit, dhe me kursin më të mirë, dhe të jenë të frikësuar se ju mund të kandidojë në një scam nuk është e nevojshme - në monitorimin janë paraqitur shërbime provuar vetëm këmbimit.

Ju gjithashtu mund të tërhequr para nga bursës Poloniks direkt në portofolin tuaj Bitcoin:

 1. Pra, shkoni në bilancet tab - Depozitat & Tërheqjet. Zgjidhni interesante ju cryptocurrency ju doni të tërhiqet dhe klikoni Tërhiqet
 2. Në kutinë e duhur, futur adresën e kuletës për të cilën ju doni të transferimit bërxolla dhe të përshkruajnë sasinë e kërkuar në bazë të kryerjes së tregut. Tjetra, shtypni «Tërheqje».
 3. Shko në e-mail lidhur me llogarinë në Exchange dhe për të konfirmuar tërheqjen. Kjo kërkon një klikoni në lidhjen e dhënë në email.
 4. Paratë dërguar dhe pranuar nga aplikimi dhe numrit të kërkuar të rrjetit mirënjohje blokcheyn, bien në tha çantë.

Tërheqjet nga Poloniks
Fondet PVyvod nga Poloniex

Shqyrtime Poloniks

Kriptobirzha Poloneks është shumë popullor dhe numri i përdoruesve po rritet çdo ditë. Në këtë rast, shumica e tregtarëve të vlerësuar vendin pozitivisht, duke theksuar se ajo ofron kushte unike në të cilën tregtisë në cryptocurrency bursës sjell fitim të konsiderueshëm. Megjithatë, rrjeti mund të gjenden dhe negative komente, kryesisht për shkak të bllokimit të llogarive për shkeljen e rregullave. Ne duhet të paguajë haraç për sistemin e sigurisë së bursës, sepse administrata mban gjurmët e transaksioneve dhe pjesëmarrësve, në mënyrë për të parandaluar thyerje dhe vjedhje të kërkesave fondet e përdoruesve të detyruar për të kaluar verifikimin. Unë mendoj se kjo nuk është një dëm të konsiderueshëm, ne të gjithë duam fondet tona janë rezervuar, kështu që kjo qasje është mjaft e arsyeshme.

Nëse ne flasim për mendimin tim në lidhje Poloniks, unë haptazi vjen keq me katin e tregtare - dhe vëllimit të tregtimit, dhe numrin e monedhave që mban një pozicion drejtues, kështu që nuk është me të vërtetë e mundur për të fituar para të mira, dhe ky fakt ka qenë i testuar personalisht nga shumë. Shpresojmë, shkëmbimi do të gjatë për të ju lutemi na me një fitim, kështu që është koha për të derdh në lëvizje të re kriptovalyutnoe, sepse kapitalizimi cryptocurrency rritet, dhe me atë, dhe natyrisht e tyre që ju lejon për të fituar fitime të mëdha. Ju një tregtar i suksesshëm!

Subscribe dhe gjithmonë të qëndrojnë deri në datën me të rejat e fundit:

 1. Channel Telegram (Investimi me Ganesa)
 2. chat Telegram
 3. VKontakte

Shkëmbimi tregtar cryptocurrency POLONIEX | SI të tregtisë për ...

║ Link në dosjen nga video ►►► https://yadi.sk/i/VeqCTMt13LvNK6

║ Link për të shkëmbyer Poloniex ►►► https://goo.gl/fzemxC

Grupi ynë c ║ sinjale të lirë "Binarovich" ►►► https://vk.com/binarovich

=========== KONTROLLO opsionet binare në pagesën ==============

║►Kak I tregtisë në strategjinë time: https: //www.youtube.com/watch v = h2slj ...?

║► BINOMO - mashtrim ose të paguajnë!? Kontrolloni tërheqjen tuaj:

║ https:? //www.youtube.com/watch v = BGZrg ...

║► Olympus Trade - mashtrim ose të paguajnë!? Kontrolloni tërheqjen tuaj:

║ https:? //www.youtube.com/watch v = wNFhf ...

====== portofolin tim! ===============

║✖ Investoni portofolin e portofolit ► https://transscreen.ru/investportfel

====== Bashkohu me ekipin tone! ===============

║✖ Grupi ynë "Investment Compass" ►►► https://vk.com/investmentcompass

║✖ Grupi ynë "Binarovich" ►►► https://vk.com/binarovich

║✖ Forumi ynë ►►► //transscreen.ru/forum/

====== Si të kontaktoni me mua ===============

║ ● site ime ► //transscreen.ru

║ ● Këshilla ime për fillestar se si të fillojnë të bëjnë ► https: //transscreen.ru/kak_nachat_zar ...

║ ● Mënyrat për të tërhequr referime ► http: //transscreen.ru/sposobi_privlec ...

║ ● Instagram im ► https://www.instagram.com/mik888em

║ ● Telegram jonë chat ► https://telegram.me/compassinvestment

║ ● I VK №1 ► //vk.com/mik777em

║ ● I VK №2 (rezervë) ► https://vk.com/kompassinvest

║ ● I Odnoklassniki ► https://ok.ru/mik777.em

║ ● I Facebook: https://www.facebook.com/mik.mar.1

║ ● im Skype (rrallë ndodhë) ► mik777em

║ ● Blej një mikrofon të mirë si imi: //amzn.to/2mZRJzo

SHKEMBIM POLONIEX - SI të tregtisë në cryptocurrency SHKEMBIM - YouTube

Exchange Poloniex - Si për të tregtisë në cryptocurrency bursës

Një prej shkëmbimeve më të lartë kriptovalyutnyh, një numër i madh i palë të monedhës, user-friendly interface dhe lehtësinë e përdorimit.

✅Ssylka bursë: https://poloniex.com

investitorët ndërkombëtarë club pa pagesë

Lidhje Regjistrimi: //gisland.info/r/millionsa

Insider informacion cryptocurrency

Qasja në një grup të mbyllur dhe Webinars

Portofoli i gatshëm

Sigurisht fillestare investitor, hap pas hapi të mësuarit

Filialin e programeve, Website personal (Landing)

CRM sociale, SMM Instruments dhe shumë më shumë!

EXCHANGE cryptocurrency POLONIEX: FULL TOOL RISHIKIMI ᐈ ...

Exchange cryptocurrency Bittrex: mjet rishikim të plotë

Stock Exchange amerikan cryptocurrency Bittrex filloi punën e saj në vitin 2015 dhe në atë kohë ishte e zakonshme kriptovalyutnym exchanger, dhe sot ajo është konsideruar si një nga lojtarët më të mëdha në kriptovalyutnom tregut global. Bittrex shumë të popullarizuara në mesin e përdoruesve anglisht-folëse, por, siç thonë ekspertët, nuk është shumë i përshtatshëm për përdoruesit nga CIS. Bittrex korrespondojnë me investitorët ruse-folëse dhe nëse ndryshe se disa nga shkëmbimet e tjera të aksioneve të njohura? Si për të marrë filluar në punën e saj dhe të fitojnë të holla? Janë hetuar në këtë artikull!

Si të Get Started në cryptocurrency Exchange Bittrex?

Para së gjithash, ju duhet të regjistroheni:

 1. Kliko mbi "Identifikohu" tab në këndin e sipërm të djathtë të ekranit, ose përshkohet nëpër faqe dhe klikoni "Get filluar tani".
 2. Në dritaren që hapet, shkruani e-mailin tuaj dhe fjalëkalimin, dhe pastaj kliko "Regjistrohu".
 3. Prisni për konfirmimin e regjistrimit dhe të kalojë atë në linkun tha.
 4. Ju merrni në llogarinë tuaj personale, dhe pastaj të jenë në gjendje për të shkuar në bursë, duke futur emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

Në Bittrex funksionimit të detyrueshme për IP-adresën . Në çdo hyrje të bursës vjen një letër e autorizimit në sistemin .

Pas regjistrimit, ju merrni një llogari bazë ( "New"), e cila ju lejon për të rimbushni dhe të marrin pjesë në ankand. Për të tërhequr paratë, do të duhet t'i nënshtrohet verifikimit.

Për ta bërë këtë, ju duhet për të hyrë në të dhënat tuaja personale në seksionin "Verifikim":

 • emri i vërtetë, mbiemri, atësia;
 • data e lindjes;
 • adresa aktuale e banimit;
 • numër pasaportë;
 • numri celular.

Kur sistemi i kontrollon të dhënat e futura, llogaria do të jepet statusi i "bazë". E saj tashmë është e mundur për të tërhequr fonde. Megjithatë, vetëm deri në 0,25BTC $ në ditë.

Por nëse ju vënë llogarinë tuaj (pika "2F" nën "Settings") settings vërtetimin me dy faktorë, kufiri ditor do të ngrihen për të 3BTC.

Kufiri maksimal ditor në tërheqje është 100BTC dhe është në dispozicion vetëm për ata që morën një verifikim në thellësi dhe mori "Enhanced" llogari .

Për ta bërë këtë, ju duhet për të shkarkuar një hetim të pasaportës ose të një dokumenti tjetër të identitetit (të tilla si patentën e shoferit). Por ka një kusht - dokumenti duhet të jetë në gjuhën angleze. Ndonjëherë, Exchange mund të kërkojë edhe një foto me një pasaportë dhe një shenjë me mbishkrimin "Bittrex".

Si për të tregtisë në cryptocurrency bursës Bittrex?

Së pari ju duhet të plotësoj llogarinë tuaj të aksioneve.

Exchange nuk punon me të dhëna fiatnymi parave dhe prodhimit mund vetëm cryptocurrency.

Depozitat dhe tërheqjet kryer në seksionin "Kuleta". Ajo ofron një listë cryptocurrency të plotë në dispozicion për tregtimin. Pranë çdo monedhë 2 buttons - "+" dhe "-".

Për shembull, ju doni të vënë në konsideratë eter tuaj. Për ta bërë këtë, zgjidhni "Ethereum" dhe kliko "+". Sistemi do të gjenerojë një adresë në të cilën ju do të duhet për të transferuar fondet. Copy dhe paste atë në fushën e marrësit kur bën kriptokoshelka tuaj të përkthimit, të cilat mbajnë në ETH.

Për të shfaqur asetet, klikoni "-" tjetër për të "Ethereum", shkruani shumën e transferimit dhe të hyjë në kriptokoshelka adresën në të cilën do të kreditohet fonde.

Më shumë në "Kuleta" ju mund të shihni një përmbledhje të të gjithë lëvizjes së fondeve në llogarinë tuaj, si dhe dinamikën e cryptocurrency vlerës së tregut të cilët janë të regjistruar në bilanc. Monedha, të cilat ju nuk punojnë, ju thjesht mund të hiqni nga lista duke klikuar "Hide zero bilancet".

Tregtisë është kryer në dy pjesë me të njëjtin emër "tregje është" . Së pari duhet për të ndarë disa cryptocurrency tjetër (përveç atij tërhequr Bitcoin ikonë), e dyta - për të blerë cryptocurrency për USDT (shënuar me shenjë të zakonshme dollar).

Për të filluar tregtare, klikoni mbi saktë "tregje është" . Para se të hapni një dritare me ndarëse të shumta.

Në krye ju do të shihni një grafik që tregon në kohë reale gjendjen e tregut. Këtu ju mund të zgjidhni cryptocurrency dëshiruar dhe të parë dinamikën e saj në 36 treguesit në intervale të ndryshme kohore (minuta, 5 minuta, 15 minuta, gjysmë ore, një orë, një ditë, 3 ditë, javë, muaj).

Orari mund të jetë ngritur për veten e tyre - zoom, të vendosur linjat prirje, zgjidhni layout dhe kështu me radhë. E vetmja negative - kjo nuk mund të zgjerohet në ekran të plotë ose të hapur në një skedë të re.

E drejta e grafikut përfaqësuar nga cryptocurrency: vëllimit të përgjithshëm dhe të përditshme tregtare, të fundit të blerjes dhe çmimit të shitjes arrijë çmimin dhe lows gjatë ditës së kaluar.

Më poshtë është një seksion i "Trading", e ndarë nga 2 kolona - "blerë" dhe "shitet" . Në e parë që ju mund të bleni cryptocurrency, në të dytin - për të shitur.

Të dy kolona të përmbajë disa fusha që kanë nevojë për të mbushur në mënyrë që të krijohet:

 • Njësitë - numrin e monedhave që ju doni të blerë ose shitur. Ju mund të specifikoni një numër të caktuar ose vendosur minimale ( "MIN") ose maksimum ( "MAX") vlera.

 • Ofertat / Ask - çmimi me të cilin ju dëshironi për të blerë / shitur cryptocurrency.

 • Llojit - llojin e rendit. By default, rendit kufi. Por ju mund të zgjidhni çmimin në treg, ose për të lëshuar urdhrin "e kushtëzuar". Për të krijuar atë, ju duhet të specifikoni një nga dy kushte - "më e madhe ose të barabartë" ( « Çmimi është më e madhe se ose e barabartë me"), ose "më pak se ose e barabartë" ( « Çmimi është më pak se ose e barabartë me").
 • Forca në kohën kur - llojin e ekzekutimit të urdhrit. zgjedhur edhe nga drop-down list - "Good 'Til Anullohen" (e vlefshme deri sa anulon tregtar) dhe "menjëhershëm ose Cancel" (kryhet sapo të jenë plotësuar kushtet e përcaktuara).

Sipas fushat kryesore të dritares është "Total", e cila tregon shumën e transaksionit, duke marrë parasysh komisionin e këmbimit.

Nga rruga, komisioni në Bittrex fiksuar në 0.25% të shumës së shkëmbimit . Në këtë kontekst gjykate ndryshon nga shkëmbimet e tjera, të cilat ndryshojnë komisione, në varësi të statusit të tregtarit (krijues ose mbajtësit), veprimtarinë e saj dhe të qarkullimit në muajin e fundit.

Nën seksion me tregtare është "Urdhri Librin" me një grafik të kuotimeve aktuale e kupës janë edhe më të ulëta - "Historia Market" (e transaksioneve të fundit në informacionin e bursës), dhe në fund - "Historia ime rendit" (një arkiv i urdhrave personale).

Bittrex siguron funksionalitet të shkëlqyer për të dy tregtare dhe analizën e tregut . Megjithatë, sipas ekspertëve, shkëmbimi është projektuar për tregtarët me përvojë. Fillestar janë mjaft të vështira për t'u marrë me procedurë urdhërat e regjistrimit, edhe pse vendi është ndërfaqe mjaft e thjeshtë.

>>> Shih gjithashtu : Fitimet në cryptocurrency tregtare: Çfarë është e rëndësishme të dini në fillim

Një tjetër pikë e rëndësishme, për shkak të cilat Bittrex luajnë shumë shkëmbime të tjera - mungesa e tregtare diferencë dhe kreditimit . Alternativa e vetme për të fituar një Bittrex - cryptocurrency zakonshëm tregtare.

Por ka një bursë dhe aspektet pozitive se më shumë se kompensuar mangësitë e saj.

Exchange cryptocurrency Bittrex: avantazhet kryesore

Deri më sot Bittrex konsiderohet Exchange sigurt kriptovalyutnoy .

Disa herë shesh lojërash Stavan viktimë e DDoS-sulme, por për të gjithë kohën e sulmuesit të saj ekzistencës nuk arritën të vjedhin fonde nga llogaritë e tregut të aksioneve.

Me tregun e fiatnymi parave nuk është duke punuar, dhe të gjitha dyqanet kriptovalyutnye pasuritë ekskluzivisht në qesen ftohtë. llogaritë e përdoruesve janë të mbrojtura nga dy-faktor authentication dhe gjurmimit të IP adresave.

Përveç kësaj, të gjitha informacionet e rëndësishme e sistemit është i ruajtur në serverat e largët që nuk janë të lidhura me rrjetin . Me fjalë të tjera, ata thjesht nuk mund të plas.

Të mbajtur paratë në Bittrex të vërtetë të sigurt. Shpesh, përdoruesit janë të angazhuar në tregti në shkëmbimet e tjera, përdorin një llogari në Bittrex ekskluzivisht për asetet e magazinimit.

>>> Shih gjithashtu : cryptocurrency të prekshme për hakerat: Vërtetën apo mit?

Një tjetër avantazh i rëndësishëm i shkëmbimit - prania e funksionalitetit shtesë në mënyrë "Lab":

 • Konvertim Any2Any - converter internet për një çast cryptocurrency tjetrin në kursin e këmbimit aktual. Në fakt, ajo është e ndërtuar exchanger cryptocurrency, e cila nuk ka nevojë për të krijuar urdhra. Vetëm shkruani monedha që japin, dhe monedha, të cilat duan të marrin. standarde Komisioni - 0.25%.
 • A Shitet-auto - opsion i veçantë për minatorët, altkoiny minierave. Me një frekuencë të caktuar, sistemi automatikisht shet ato dhe blen një sasi ekuivalente të Bitcoins.
 • Fitimi / Humbja Calculator - Llogaritësi këmbimit për të llogaritur fitimin potencial dhe humbje kur blerjen apo shitjen e një cryptocurrency veçantë. Ndërkohë që është ende në zhvillim, por së shpejti duhet të shtohet në funksionalitetin bazë.

Shumica e tregtarëve dhe ekspertët vlerësojnë pozitivisht Bittrex. Megjithatë, problemet në këmbim ende ekzistojnë. Sidomos për përdoruesit e CIS.

Exchange cryptocurrency Bittrex: Mangësitë kryesore

Kryesore meta këmbimit cryptocurrency Bittrex përfshijnë si në vijim:

 • Problemet me verifikimin

Formalisht, të prodhimit 3BTC një ditë është e mjaftueshme për të kaluar verifikimin fillestar. Por kohët e fundit, sistemi gjithnjë kërkon dokumentet e skanuara, të cilat janë të nevojshme vetëm për llogari të "Enhanced".

Nga banorët e CIS kërkon pasaporta (e cila nuk është në të gjitha), dhe qytetarët e Ukrainës në përgjithësi mund të kalojë verifikimin e vetëm pasaporta biometrike.

Por edhe prania e dokumentit të synuar nuk garanton sukses. program është shpesh që kontrollon dërguar skanime, thjesht nuk "shohin" dokumentin dhe e refuzon kërkesën për verifikim. Në këtë rast, procedura duhet të përsëritet derisa kërkesa është pranuar. Ose shkruani për mbështetje teknike, e cila mund të jetë një kohë shumë të gjatë për t'u marrë parasysh trajtimin.

 • mbështetje teknike paefektshëm

Të gjithë përdoruesit ankohen për mbështetje e dobët teknike Bittrex, e cila i përgjigjet ngadalë për trajtim ose nuk përgjigjet për ta.

Zhvilluesve pretendojnë se mbështetjen e teknologjisë është krijuar për të ndihmuar përdoruesit në situata të jashtëzakonshme. Për shembull, ata pretendojnë se do të ndihmojnë për kthimin e parave dërguar në adresën e gabuar. Megjithatë, duke bërë kështu që vetëm kur shuma e transaksionit e kalon $ 5,000.

 • Vështirësitë me tërheqjen e parave

Për herë të parë kemi folur për çështjen e vitit të kaluar, por tregu nuk e ka zgjidhur ende. Shumë përdorues për muaj nuk mund të tërheqin para nga llogaria juaj, kështu që filluan të lëvizin në vende të tjera.

 • Ndërprerja e regjistrimit

15 dhjetor 2017 Exchange njoftoi një regjistrim të përkohshëm të ndaluar të rritur fluksin e përdoruesve. Përfaqësuesit Bittrex tha se regjistrimi do të rinovohet pas përmirësimit të infrastrukturës teknike të faqes. Por kur kjo ndodh është i panjohur.

Për më tepër, për rregullat e tregtisë së bursës u ndryshuan në fund të vitit të kaluar . Tani urdhërat që nuk ekzekutohen brenda 28 ditëve do të fshihen automatikisht. Një vëllim minimal e tregtare, e cila më parë qëndroi në 50.000 Satoshi, është rritur në 100 mijë.

Përdoruesit e këmbimit mund të bëhet tani personat e vetëm të cilët arrijnë moshën 18 vjeç, me kusht që ato nuk janë shtetas të vendeve që kanë bërë në listën e sanksioneve të SHBA.

Në fillim, shumë tregtarë kanë vendosur që tani tregu do të jetë në dispozicion për përdoruesit e Federatës Ruse. Megjithatë, përfaqësuesit e Bittrex tha se ndalimi do të ndikojë vetëm banorët e Krimesë. Për ta, në hyrje të bursës është e mbyllur me të vërtetë.

Nëse është e nevojshme për të punuar në cryptocurrency bursës Bittrex?

Pavarësisht rëndësishëm Exchange mangësitë (mungesa e lidhjes ruse, një mekanizëm kompleks për krijimin e garancive, tarifë fikse, mungesa e tregtare diferencë, problemet me verifikimin dhe tërheqjen e parave), ekspertët e quajnë Bittrex një nga platformat më të mira për cryptocurrency tregtisë.

Ajo garanton sigurinë absolute e fondeve nuk ka qenë kurrë sulme serioze dhe nuk është parë në skandale.

Një gamë të gjerë të instrumenteve për platformën e inteligjencës të tregut e bën atë shumë të rehatshme dhe funksionale për tregtarët me përvojë.

Por të punojnë në atë mund dhe investitorët rishtar .

Bittrex - ideal për ata që nuk mund ose nuk duan të blejnë Bitcoin apo monedha të tjera të shtrenjta dhe dëshiron të investojë në cryptocurrency më të lirë dhe më premtuese.

Edhe më të fuqishme këmbimit (njëjtë ose Binance Poloniex the) mund të mburremi një shumëllojshmëri të tillë të gjerë të altkoinov dhe një reputacion të mirë në kriptovalyutnom tregut.

>>> Shih gjithashtu : Si për të fituar para në cryptocurrency Bursë: pesë mënyra themelore

ICO - parashikimi për vitin 2018

Ban cryptocurrency - nëse ndalimi i shtetit