Bitcoin Pro dhe kundër

Bitcoin Pro dhe kundër

2019/03/17 0 Author kripto

Themeluar në vitin 2009, cryptocurrency Bitcoin sot është gjithnjë fiton popullaritet në mesin e përdoruesve, investitorëve dhe shteteve. Vetëm në nëntor, vlera e Bitcoin ka arritur një rekord të ri historik prej $ 600, u ngrit për javën në të njëjtën kohë 25% në sfondin e lajmeve të SHBA-ve dhe Kinës.

Bitcoin

Bitcoin: ligjin dhe jashtë ligjit

Cryptocurrency gradualisht fillon të marrë shenjat e një instrumenti për investime, në përgjigje të çmimit në lajme botërore. Megjithatë, ndërsa investitorët frikëson fuqishëm Bitcoin lartë paqëndrueshmëria . Nëse tani kushton rreth $ 600, atëherë në prill pamë një kuotë prej $ 266, atëherë vlera ka rënë në 50 $ për njësi. Megjithatë, më shumë flasin për Bitcoin, aq më shumë shtete njohin cryptocurrency njësi monetare legjitim, aq më i madh interesi në të nga ana e investitorëve dhe të kuotimeve të larta.

Deri më sot, Gjermania e ka njohur zyrtarisht Bitcoin si një njësi. Kanadaja mbështeti vendimin , shtrirë instalimin e ATM, ju lejon për të kthyer Bitcoins për e-monedhave të tjera.

Zyrtarisht jashtëligjshme cryptocurrency Tajlandë dhe disa vende të tjera, duke argumentuar vendimin në se ai shkel disa ligje për kontrollin e lëvizjes së kapitalit, duke rezultuar në të mundshme transaksionet sjelljeje të padëshiruar, pa kontrollin e duhur financiar të vendit.

E njëjta "frikë" dhe ndjekin autoritetet amerikane. Qeveria ka disa herë për të nuk ka dobi duke u përpjekur për të legalizuar Bitcoin, por fakti që në asnjë cryptocurrency lëshues, menaxhimin dhe organeve qeverisëse nuk po i jep institucioneve financiare të Amerikës për të thënë të saj "po." Megjithatë, vendi pritet në seancat e Senatit mbi problemet që rrjedhin nga SHBA me popullarizimin e Bitcoin.

Rritja e popullaritetit cryptocurrency

Sipas të dhënave të Bloomberg, deri në këtë pikë, struktura financiare e vendit, duke përfshirë edhe Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Exchange kanë përgatitur dhe dërguar një letër zyrtare në Senat për cryptocurrency saj vlerësimit. Sipas Wall Street Journal, zyrtarët financiarë pranuar Bitcoin si një instrument legjitim financiar . Ben Bernanke, kryetari i FED, gjithashtu përshëndeti zhvillimin e monedhës elektronike, duke theksuar se ata mund të jenë të dobishme në të ardhmen, duke siguruar një sistem më të shpejtë, të qëndrueshëm dhe efikas të pagesave. Megjithatë, mungesa e kontrollit mbi operacionet e vazhdueshme në Bitcoin, ndërsa kufizime të sjellë në përdorim.

Fig.  1. këmbimit ndërfaqe të shërbimit Bitcoin.

Fig. 1. këmbimit ndërfaqe të shërbimit Bitcoin.

Megjithatë, interesi në Bitcoin është në rritje , dhe në nëntor shkëmbimi kineze BTC China përpara nga më të madhe në këtë faqe në cryptocurrency Trade vëllimit të tregtimit Mt gox, përveç për të shtuar fondet për të siguruar tregton sigurisë në 5 milion $. Si ne e kuptojmë atë, Kina tani është duke luajtur një rol të madh në skenën botërore, kështu që vendimi i investitorëve për të investuar në një projekt të tillë hap horizonte të gjerë për Bitcoin .

Natyrisht, fjala e fundit do të jetë për SHBA - njohja e Bitcoin në Shtetet e Bashkuara do të shtyjë për të botës për të marrë një vendim të ngjashëm. Mt gox tani të gatshëm për të siguruar ndonjë dokument e nevojshme që Senati të legalizojë punën brenda vendit. Pasi të gjendet një zgjidhje, ne jemi duke pritur për një epokë të re financiare e parasë elektronike. I mirë apo i keq, për të gjykuar ju!

artikuj të dobishme

  • Bitcoin - një mjet fitimprurës për modelet tregtare
  • Bitcoin është ligji!?
  • Bitcoin - një "flluskë" spekulative ose zëvendësojnë paratë tradicionale?

Duhet të investojë në Bitcoins 7 pro dhe 3 kundër ...

2017 mund të hyjë në histori si viti i cryptocurrency. Që nga fillimi i vitit deri në cryptocurrency mesi i tetorit kapitalizimit të përgjithshëm u rrit me 876%. E rendimentit se investitorët marrin monedhën dixhitale për disa muaj, në tregun e aksioneve do të duhej të priste më shumë se dy dekada.

Lexo më shumë:   kapitalizimin VLERËSUAR cryptocurrency

Pavarësisht nga fakti se norma e rritjes së Bitcoin pas rritjes së kapitalizimit të përgjithshëm të tregut, Bitcoin nuk ndalet këtu. Monedha më popullore dixhitale është rritur me gati 500% që nga fillimi i vitit, ajo është tani një kapitalizim tregu prej rreth 97500000000 dollarë, ndërsa në vitin 2015 ajo lëkundur afër 94.8 miliardë.

Që nga trend bullish është ruajtur, është e mundur që së shpejti Bitcoins kapitalizimit do të arrijë 100 miliardë $.

Këtu janë kryesore shtatë faktorë që janë prapa cryptocurrency rritjes shpërthyese.

1. teknologji Potenciali blokcheyn

A kam nevojë për të investuar në Bitcoin: 7 argumentet pro dhe 3 kundër

Arsyeja më e logjikshme dhe të prekshme Bitcoins për rritjen në vitet e fundit - një teknologji të mundshëm blokcheyn, e cila është e bazuar në argumentet. Blokcheyn - një regjistër decentralizuar dixhitale për regjistrimin e transaksionit pa pjesëmarrjen e një ndërmjetës financiar.

Zakonisht blokcheyn është një rrjet burim të hapur, që do të thotë se ndryshimi për të fshehur të dhënat është pothuajse e pamundur. Ky nivel i sigurisë së të dhënave hap perspektiva emocionuese për blokcheyna zhvillimit si një platformë për sistemet e pagesave.

2. Update blokcheyna Bitcoins

Investitorët kishte për të bërë përshtypje dhe përditësimin software Bitcoin, i cili u zhvillua dy muaj e gjysmë më parë. Ky përditësim ka rezultuar në faktin se rrjeti bandwidth është rritur, ulur kostot e transaksionit dhe kushtet e zgjidhjes janë përshpejtuar. Qëllimi ishte për të tërhequr klientët e korporatave të cilët dëshirojnë për të testuar blokcheyn aplikime në pilot dhe projekte të vogla.

3. Ulja e dollarit

A kam nevojë për të investuar në Bitcoin: 7 argumentet pro dhe 3 kundër

Dollari amerikan ra në lows multi-vjeçare kundrejt euros në fillim të këtij viti. Në mënyrë tipike, rënia e dollarit - kjo është lajm i madh për kompanitë amerikane eksportuese dhe të këqija për investitorët, të cilët kanë të holla. Zakonisht kur dollari bie, investitorët të përdorin si një ari mbrojtëse të pasurisë (COMEX: GC), për shkak se rezervat e tij janë të kufizuara, dhe kjo konsiderohet si një dyqan me vlerë. Por Bitcoin është konsideruar si një burim "i caktuar", si protokollin e saj namaynit lejojë jo më shumë se 21 milionë Bitcoins. Pas dollari dobësohet, disa investitorë filluan të perceptojnë dhe Bitcoin si një pasuri të strehimit.

4. Interesi nga investitorët institucionalë

Disa interes në Bitcoin kanë filluar të tregojnë, dhe investitorët institucionalë, përfshirë Fidelity dhe Goldman Sachs (NYSE: GS). CEO i Fidelity Abigail Johnson kohët e fundit ka raportuar se ajo me sukses ka fiton Bitcoin Minierave dhe eter (ETH / USD) për fitim. Fidelity ka dhënë edhe klientët e saj me qasje në llogaritë e tyre kriptokoshelkam nëpërmjet faqen e internetit të kompanisë.

Në mënyrë të ngjashme, Goldman Sachs është duke eksperimentuar me Bitcoins tregtare, duke marrë parasysh rritjen e likuiditetit të tregut dhe interesin në operacionet kriptovalyutnym. Fakti që Goldman cryptocurrency angazhuar mund të duket e pamendueshme, dhe sigurisht kjo nuk është një vendim i zakonshëm, duke pasur parasysh se pjesa më e madhe e klientëve të saj - kjo është kompania, jo investitorët e shitjes me pakicë.

5. Bitcoins potencial si një mjet të pagesës

Investitorët janë tërhequr edhe nga Bitcoin potencial si një pagesë të thotë. Nëse ju nuk e marrin pranojnë Bitcoin për pagesë në vitin 2014, ndërkohë që disa nga firmat më të vogla në llogaritjen blokcheyn-teknologji në vetvete, vetëm disa kompani të njohura janë vetëm do të fillojnë të pranuar Bitcoin. Update blokcheyna Bitcoin transaksion duhet të përshpejtojë dhe për të tërhequr kompani të reja.

6. Spekulimet në lidhje me heqjen e kufizimeve në Kinë

A kam nevojë për të investuar në Bitcoin: 7 argumentet pro dhe 3 kundër

Ndoshta katalizator më afatshkurtër për rritjen është bërë supozimi shfaqur kohët e fundit se Kina mund të ndryshojë qasjen e saj ndaj cryptocurrency. Në fillim të shtatorit, rregullatori lokal ndaluar ICO-në, dhe pastaj kërkoi mbylljen e shkëmbimeve të mëdha kriptovalyutnyh. Duke pasur parasysh numrin e madh të operacioneve me cryptocurrency, Ejani në Kinë, kjo ka shkaktuar shqetësim në mesin e investitorëve. Por atëherë ka pasur zëra se këto ndalime mund të jetë e përkohshme.

7. Dëshira për të mos humbur fitimet

Dhe e fundit por jo më pak, rritja e Bitcoin varet nga emocionet e investitorëve. Disa njerëz verbërisht të blerë Bitcoin, duke mos ditur në fakt që është dhe cryptocurrency dhe blokcheyn. Ata panë se si Bitcoin u rrit në çmim në dy vitet e fundit dhe nuk duan të humbas në përfitimet, nëse ajo vazhdon të rritet.

Lexo më shumë:   të marrë në BANK Bitcoin

Edhe pse kohët e fundit Bitcoin është në rritje pothuajse non-stop, kjo nuk do të thotë se nuk ka rreziqe për të. Këtu janë tre rreziqet kryesore që investitorët duhet të marrin në konsideratë, pasi ato mund të ndërhyjë në rritjen e kapitalizimit të madhe cryptocurrency.

1. Ultimate teknologji blokcheyn Suksesi

Askush nuk e mohon se blokcheyna potencial të madh dhe se një ditë teknologjia mund të jetë një çelës për transaksion. Por askush nuk e di se sa shpejt blokcheyn do të zbatohet në biznes dhe nëse biznesi konsiderohet blokcheyn BitCoins më e përshtatshme për operacionet e tyre.

Sipas Coinmarketcap, tani në botë ka më shumë se 1.100 cryptocurrency, në disa prej tyre ka blokcheyn e vet. Për më tepër, pengesë hyrja në këtë sektor është relativisht i ulët dhe kjo do të thotë se para - konkurrencë pothuajse e pafund.

2. Rreziqet lidhur me rregulloren

Disa besojnë se rregullorja e dobishme, sepse ajo do të legalizojë Bitcoin si një monedhë. Kjo është e vërtetë, por në të njëjtën kohë Bitcoins forcimin e rregullimit mund të mbyllë aksesin në tregje të caktuara. Koreja e Jugut dhe Kina kanë ndaluar ICO, dhe rregullore të forta mund të parandaluar investitorët për të blerë Bitcoin.

3. Emocionet investitorët

Deri më tani, emocionet vetëm ka ndihmuar të rritet Bitcoin. Por ne e dimë se duke investuar në bazë të emocioneve sesa logjika mund të çojë jo vetëm për një rivlerësim të fortë, por edhe të amortizimit të aseteve. Numri i reklamave dhe e-mailing, në të cilat njerëzit janë shfaqur në muajt e fundit, mësohet të tregtisë Bitcoins, duke investuar në Bitcoin Bitcoin dhe Mayne sugjeron se investitorët duhet të besojnë në një flluskë.

Në qoftë se ju faktor nga katalizatorët e lartpërmendura të rritjes, ajo është kohë shumë të rrezikshme, në mënyrë që të bëhet investitor kriptovalyutnym.

Përgatitur nga Lisa Dobkin

Bitcoin: pro dhe kundra. Legalizuar ose ndalojnë? | SIDES.SU

zbatimit të ligjit kanë hapur sezonin e gjuetisë për pronarët e kuletat Bitcoin. Ato raportojnë se razoblachayuth ferma të paligjshme dhe të mbuluar transaksionet kriminale financiare, ndërsa cryptocurrency në mbarë botën duke fituar popullaritet.

Pavarësisht nga fakti se nuk kriptooperatsii ndaluar në Ukrainë, përfaqësues të agjencive të zbatimit të ligjit në lidhje me pronarët kriptokoshelkov fillojë "spastrimin", sepse besoj se veprime të paligjshme, të tilla si trafikimi i drogës, trafikimit të qenieve njerëzore ose disa operacione jo-transparente.

Bitcoin - është e para elektronike. Tani e gjithë bota dhe Ukraina janë duke përjetuar një kriptobum caktuar. Currency shfaq 10 vjet më parë. Më parë, për $ 1, ju mund të blini disa mijë bitcoins, dhe tani 1 Bitcoin me vlerë disa mijë dollarë. Tij "minuar" me ndihmën e programeve kompjuterike të veçanta. Ky prodhim quhet Minierave dhe të regjistruara në një sistem të veçantë. Të monedhës kombëtare nuk është e qëndrueshme, e cila është arsyeja pse ukrainasit kanë filluar të investojnë kursimet e tyre në Ukrainë është në cryptocurrency,
- tha agjenti i Mikhail Fradkin CIA.

Në "KVAZAR-mikro" ekspozuar Bitcoin fermë, e cila ka punuar në terroristët. Kryeprokurori ushtarak i Ukrainës Anatoli Matios konfirmuar se të gjitha të ardhurat nga kripto-ferma shkoi në financimin e separatistëve. Në gusht, Shërbimi i Sigurimit dhe Natspolitsiya e pajisjeve të minierave konfiskuar nga lokalet Instituti Paton. Megjithatë, profilit të lartë rast penale u mbyll për shkak të mungesës së provave.

Shih gjithashtu: Alien në tokën e tyre: si një pensionist i tokës papritmas u bë pronë e familjes së zyrtarit

Ish-prokurori Dmitry Sus gjatë arrestit shtëpiak të biznesit të organizuar: shndërruar në një apartament fermë Bitcoin, e cila nuk kishte të drejtë të largohet gjashtë muaj. Edhe prokurori i cili zhvillon biznesin e tij, sytë e tij në kriptoaktivy tij.

zbatimit të ligjit am Main në pajisjet të cilat janë hequr. Ata vazhdimisht kanë kërkuar për të ndihmuar ata të ngritur një fermë në kuletat e tyre. Kolegu im soschdali 400 ferma të tilla. Një fermë e tillë është me vlerë 4500 mijë dollarë,
- tha ish-prokurori Dmitry Sousse.

një fenomen të tillë si cryptocurrency krijuar në Ukrainë një shumë keqkuptimesh mes qytetarëve dhe organeve të zbatimit të ligjit, kështu që ne kemi vendosur për të kërkuar këtë pyetje përfshihen deputetët.

Në Ukrainë, ka një nivel i çmendur i korrupsionit, i cili e njeh shoqërinë. Për fat të keq, zyrtarët e zbatimit të ligjit janë duke bërë gjithçka për të siguruar se tregu nuk është i zhvilluar,
- përfundoi MP, Komisioni Parlamentar për Financa dhe bankare politikës, Sergei Rybak.

Lexo më shumë:   DOWNLOAD Bitcoin CRANE në kompjuterin

Sipas tij, deputetët kanë përgatitur kornizën legjislative për të përcaktuar statusin ligjor të Bitcoin, sistemit të kontrollit, qarkullimin dhe tatimet e minierave dhe kriptooperatsy. Dokumenti paraqitur në gati. Avokatët thonë se presioni do të intensifikojë tani për të parë se sa namaynil kush dhe sa për të paguar taksat. Prandaj, problemet në kriptoobschestva nuk ulet.

Rreth kriptozolote në ligj ose jashtë saj - shikoni në hetimin gazetaresk "të CIA-s."

blog_avaAi sillet si zëvendës mbret - Belarus zemëruar nga sjellja e ambasadorit të Federatës Ruse segodnya579 Tags: DengiTsRUBitkoynKriptovalyutaIstochnik: Channel 24

Bitcoin: pro dhe kundra. ÇFARË shtrihet cryptocurrency NË RUSI ...

Bitcoin ka kushtuar tashmë të bjerë në $ 3,400, e cila shkaktoi panik në treg. Investitorët janë shitur të shpejtë kriptoportfeli dhe të lënë industrinë. Por a është kjo e vërtetë katran ekspresive në sfondin e ndjenjave bearish në treg? Çfarë pret në shtëpi cryptocurrency në 2019? Për përgjigje për këto dhe pyetje të tjera të rëndësishme Coinlife drejtuar tregtari Tregtarët e Bashkuar, Gregory Polezhaev.

Sipas tregtari profesionale, Bitcoin lehtë mund të prosest në $ 3000, por një skenar i tillë nuk ka gjasa. Më cryptocurrency madh të stabilizohet në mes 3000 dhe 4000 dollarë, të cilat do të qëndrojnë një javë ose dy, deri në Vitin e Ri.

Pas skadimit të kësaj periudhe kohore ekspert parashikon rritje, e cila do të quhet nisjen kriptovalyutnoy platformë Bakkt në janar 2019. Nëse, megjithatë, KSHZ, gjatë shqyrtimit të aplikimit për të drejtuar Bitcoin-ETF më 27 shkurt do të miratojë atë, rritja Bitcoin nuk do të marrë kohë. Polezhaev vëren se nuk është e nevojshme të presë deri në rregullimin e kriptoindustrii të qëndrueshme të rritjes.

Gregory Polezhaev tregtar United Traders

"Në qoftë se rregullorja nuk e bën, atëherë ne do të qëndrojmë në varg çmim prej 3000-4000 dollarë në një kohë shumë të gjatë, deri në verën e 2019. Për më tepër, Bitcoin mund prosest edhe më e ulët për shkak të uljes së interesit nga investitorët, "- tha Polezhaev.

Sipas ekspertëve, rënia e cryptocurrency kryesor ishte shkaktuar nga asgjë tjetër, por panik njerëzit që blenë Bitcoin për 6000-8000 dollarë duke besuar se kjo është "fund". Tani ata kanë pësuar humbje të 40-50%, për shkak se ata duan për të marr të paktën një pjesë të investimeve të tyre. tregtarët e tilla po humbasin me shpejtësi besimin në industrinë. Dhe kjo nuk është e çuditshme, është e mirë për kriptorynka beson Polezhaev, sepse blerja tani Bitcoin nga investitorët institucionalë të cilët janë vetëm duke filluar për të grumbulluar pozicionin e saj në treg.

Bitcoins e zhvlerësimit për vitin 2018. Burimi: CoinMarketCap

Duke folur për situatën në të ardhmen e afërt, parashikimet eksperti ka bërë tregojnë se, gjatë dy ditëve të ardhshme, Bitcoin do të rrisë mishin për 3830-3840 dollarë. Kështu Polezhaev vuri në dukje se përpilimi i një prognozë më afatgjatë në realitetet moderne nuk ka kuptim, sepse kriptorynka foto duket shumë e paparashikueshme.

Bitcoin

Bitcoin Parashikimi kursi i këmbimit të Gregory Polezhaeva për periudhën nga 12 dhjetor deri 14

Tregtari nuk ka harruar të përmend altkoiny, këshilluar "të mos shkojnë në Pampa", pasi që në një situatë të tillë në treg dhe vlerës në rënie të Bitcoins cryptocurrency tjetër thjesht nuk mund të rritet me shpejtësi dhe për të ruajtur çmimin e saj në baza të vazhdueshme. Në 99% - një lavaman, përfundon Polezhaev.

Si një shembull, ai përmendi gurgullimë me XRP tyre cryptocurrency, e cila fitoi ndjeshëm kosto më të lartë 3 dollarë, por më vonë ra përsëri dhe tani është tregtare në $ 0.3 në bazë të Top 100 cryptocurrency .

Shkalla maksimale e XRP. Burimi: CoinMarketCap

lojtarët Kriptorynka të jetë i durueshëm dhe të presin për fillimin e vitit të ri, për shkak se ajo ishte atëherë që duhet të ndodhë për zhvillime kriptoindustrii të rëndësishme pozitive. Në rast të miratimit të suksesshëm të ligjit për rregullimin e cryptocurrency, Bitcoin mund të tregojnë rritje të qëndrueshme, e cila do të jetë shpërblimi për tregtarët pacienti nuk shitur kriptoportfeli e saj në kohën e rënies së tregut.