Растенијата опрема за рударство cryptocurrency

Растенијата опрема за рударство cryptocurrency

2019/01/19 0 автор Крипто

  • вести

Професори од САД се развива револуционерен cryptocurrency

Рударска опрема | Во потрага за висок квалитет на податоците

за рударска опрема - Фарм cryptocurrency

Cryptocurrency наречен иднината на светската економија, но денес виртуелни пари создаде без учество на земји и меѓународни финансиски институции, брзо темпо се здобива со популарност на, станува еквивалент платежни средства, заедно со доларот и другите валути хартија, па дури и злато. Се разбира, паралелно на зголемениот интерес во производството (извлекување) cryptocurrency, како средство за заработка, што доведува до една цела индустрија која произведува специјализирани опрема за рударство cryptocurrency.

Што е Рударство cryptocurrency?

Ако хартијата пари се печатени на релевантни агенции од различни земји, cryptocurrency се речиси без хард врзувањето за еден центар на издавање на пари. Производство или производство на различни cryptocurrency Рударство нарекува, и процесот се гради врз основа на решение на комплексни математички проблеми со примена на посебни алгоритми на конвенционалните компјутери, специјални уреди или компјутерски системи, наречен фарми.

 

Процесот на рударството во теорија може да се спореди со дистрибуција на датотеки преку мрежа BitTorrent. Секој корисник е поврзан со Cryptocurrency систем на производство, се вклучени во работата на прашањето за нови монети и истовремено го поддржува перформанси низ мрежата, пренесување на синџирот одржа kriptovalyutnyh трансакции. Како резултат на тоа, процесот на производство на нови монети, како и нивната понатамошна примена во меѓусебната имаат висок степен на заштита на сметка на големи дистрибуирани компјутерски процеси помеѓу илјадници корисници.

Тоа е висок безбедносен фактор го cryptocurrency популарна средство за плаќање во интернет просторот, и го привлече во процесот на нивното производство intuziasty прв сингл, по што следи од страна на големите компании, од областа на производство на специјална опрема за рударство.

за рударска опрема cryptocurrency

за рударска опрема cryptocurrency

Потребната опрема за рударство cryptocurrency

Првично, опрема за рударство cryptocurrency е обичен домашен компјутер на кој да се кандидира програма која користи моќ на процесирање на процесорот или графичка картичка за да се пресмета математички проблеми, обезбедување на производство cryptocurrency. На овој начин почна да се произведува од најпопуларните валути: Bitcoin и litkoiny. Во раните денови на нивното постоење, моќта е обично на компјутер е сосема доволно за да се справи со потребниот волумен на податоци, но со зголемување на обемот на валута издадени од страна shortchanging нови единици почнале да бараат многу напор, што доведе до значително инхибиција на стапката на создавање на нови монети, дури и во повеќето компјутери со високи перформанси. Едноставно кажано, на трошоците за производство на една иста паричка почна да надминува неговата цена.

ASIC рудар

ASIC-систем - ASIC рудар

За да се реши овој проблем биле развиени ASIC-системи се состојат од чипс, прилагодени само за пресметки поврзани со производството cryptocurrency. Појавата на таква опрема, започна нов бран на популарност на рударството Bitcoin litecoin и, во исто време потполно се ослободува конкуренција меѓу производителите на ASIC-системи, ќе ги намали нивните трошоци на разумно ниво.

Најдобар опрема за рударство Bitcoins

Најголемата побарувачка меѓу "рударите" cryptocurrency користи опрема за рударство Bitcoins. На пазарот денес постојат стотици различни технички решенија од голем број на компании, но најдобро докажано ASIC-систем од KnCMiner и CoinTerra.

Компанијата CoinTerra една од првите да се дојде до пазарот на опрема за рударство, воведе линија TerraMiner уреди има во арсеналот на свој течност за ладење систем и сет на чипови кои обезбедуваат импресивна моќ на процесирање. CoinTerra уред на времето-тестиран и докажани за да бидат ефективни, не само во однос на власта, туку и во однос на пониски трошоци за енергија.

TerraMiner

TerraMiner

KnCMiner компанија пионер во користењето на авто-развиена чипс, создавање на уреди со многу високи перформанси, кои власта е овозможено во време на издавањето на првиот модел да заработат не помалку од 1,5 Bitcoins дневно. Така KnCMiner ASIC-системот е околу 2 пати поскапи CoinTerra уреди. Сепак, и покрај високата цена на уреди, имено опрема од KnCMiner моментов обезбедува поголем дел од прашањето на нови монети Bitcoin. отворен продажба KnCMiner опрема не е на располагање, можете да го купите само за пред-цел преку веб-страницата на компанијата.

Читај повеќе:   cryptocurrency од А до Ш

Меѓу другите производители кои ја нудат специјализирана опрема за рударство, исто така, се обрне внимание на производството на црна стрелка и UFOMiners. Првата компанија во листата е на пазарот долго време, и UFOMiners е брзо стекнување популарност, ослободување уреди не се само за рударство Bitcoin, но исто така и за други популарни cryptocurrency вклучувајќи Litecoin.

за рударска опрема во 2017 година

И покрај присуството на голем број на рударството уреди со високи перформанси, во 2017 година, ултра-високи приходи, тие не ќе се направи, бидејќи на распределба на маса. Всушност, рударството cryptocurrency моментов блиску до состојба слична на ситуацијата кога зајдисонце дојде ерата на рударството на конвенционалните компјутери. Заработете со неколку стотици долари за една година се уште е можно, но со цел да ги користи придобивките од добивката, се мери со илјадници долари, тоа е потребно да се користи специјални фарма cryptocurrency што претставува компјутерски системи со голем број на ASIC-уред, интегрирани во еден компјутер на мрежата.

фарма avalon6

Авалон-6 фарма

Ако зборуваме за најдобрите опрема за рударство во 2017 година е пресметано за производство на компјутери фарми, а потоа во однос на цена / перформанси надвор од конкуренција AntMiner S9 уред и Avalon6, се карактеризира со добра енергетска ефикасност и прифатлива цена до $ 2500 за AntMiner S9 и 600 $ за Avalon6. Ако парите за купување на ASIC-уредот не е, и не Мајнинген сакате, тогаш треба да се обрне внимание на облак услуги, обезбедување на опрема за изнајмување. Најуспешните и докажана компанија во областа на рударството cryptocurrency облак е Битие рударство.

ОПРЕМА ЗА РУДАРСТВО И cryptocurrency Bitcoins: ШТО ...

РУДАРСКИ ПРОГРАМА

Програма за рударство cryptocurrency [целосен преглед]

Cryptocurrency рударството чини новодојденците сложен процес кој бара во-длабочината на технички знаења. Меѓутоа, во пракса тоа се сведува да се кандидира правилно конфигуриран и е овозможено од страна на за рударство. Во оваа статија ние ќе разговараме како да се избере потребниот софтвер, како тоа функционира и други софтверски карактеристики производство cryptocurrency.

програмата како работа за рударство

Програмата за mayniga cryptocurrency - е посебен софтвер кој е дизајниран да Cryptocurrency производство. Тие се базираат на алгоритми кои ги користат овие валути. Алгоритми, постојат многу и тие не се разликуваат само по процесот на производство, но исто така и различни функционални карактеристики кои влијаат на употребата на повеќето валути.

Како што е познато, процесот на рударството е да се спроведе математички операции, кои се неопходни за да се создаде нова мрежа блокови. Ова е класичен пристап, кој се користи од страна на повеќето cryptocurrency.

Во едноставни зборови, можете едноставно изнајмување на нивните компјутерска моќ и прими награда во форма на cryptocurrency. Во овој случај, брзината на пресметување зависи од опремата што се користи, неговите технички карактеристики и перформанси.

Така, моќ обезбедени од страна на централната и графички процесор на домашен компјутер, специјализирана Ашик (во случај на мрежи со висока сложеност, на пример, или на Bitcoin Laytkoin) или друг уред. Сепак, само еден недостаток на железо и производство на процесот cryptocurrency бара специјален софтвер, т.н. рударите. Тоа се оние што се компјутерската моќ да работат на алгоритам на рударството.

Ако силна фарма ќе го собираат, или само сакате да се обиде рударството, тогаш следниот нешто што треба да направите - е да се направи превземање, инсталација и конфигурација на програма за производство cryptocurrency. Овој процес се одвива вака:

  • Креирање kriptovalyutnogo чанта. Минирани монети мора да биде на сметка на што е наведено на почетокот на програмата на компјутерот. Ова може да биде интернет паричникот целосна десктоп решенија со вчитување на сите blokcheyna на вашиот хард диск или, едноставно, за сметка на размена. Сепак, треба да се напомене дека не сите размени поддршка на пренос на средства директно од базени рударството.
  • Исто така потребно е да се регистрирате сметка на рударскиот басен, или само да го одберете, ако не е потребна регистрација. Треба да биде избран со окото на базенот и осврти на условите на плаќање. Ако излез на фармата е на ниско ниво и минимална исплата е висока, ќе ја добие првата парите ќе наскоро. Индивидуалните предност е достапноста на детална листа на сите активности на вашата сметка, која ќе ја води статистика приходи.
Читај повеќе:   Топ графички картички за рударство

  • Следниот чекор е да го инсталирате софтверот за производство cryptocurrency. Повеќето модерни производи има свој оддел тема и учество BitcoinTalk githab за тоа каде да ја преземете програмата. Верзии за Windows оперативни системи доаѓаат во форма на извршна датотека и да не мора да ги собере ништо.
  • Следна треба да го конфигурирате програма со внесување на бараните параметри. Меѓу нив може да биде изборот за производство на пари, ако програмата поддржува повеќе алгоритми, и податоци за рударство базен, опремата која се користи и поставките на системот за ладење, а во некои случаи дури и моќта потрошил.
  • Последното нешто што треба да направите - е да се започне процесот. На екранот ќе видите сегашната стапка на производство, кои може да се користи како репер. Од време на време ќе се покаже, исто така, температурата и брзината на навивачите на ладење. Често може да предизвика тековните податоци веднаш преку кратенка на тастатурата.

Како што споменавме погоре, основната функција на софтвер за рударство - е извршување на математички операции. Со текот на времето, комплексноста се зголемува на процесот, што доведува до пониски награда и да се зголеми хардверски барања.

Тоа е причината зошто креаторите на таков вид софтвер е во индустријата се обидува да донесе некои нови можности и да се справат со создавањето на модерната функционалност на вашиот програми. Ова може да биде опција графичка картичка оверклокување, способноста да наведете моќта се користи, подобрено следење на состојбата на графички картички, што е показател на максимална можна греење опрема и други корисни бенефиции.

Сепак, најважна програми за тоа рударството е можно да се користи опремата во полн капацитет. Тоа е причината зошто на правото на избор на софтвер ќе влијае на вашиот потенцијален приход од фармата.

На пример, што си ја купил моќен моќен графичкиот процесор, кој во одреден алгоритам може да произведе до 100 megaheshey во секунда, но постави едноставна програма која е способен за оваа опрема да се издаде само околу 60. Многу почетниците рудари не го закачите многу значење на овие прашања и да даде помалку пари отколку што инаку би. Таквите случаи се сосема реални и речиси нема да се користи половина од сите можни сили. Така, многу зависи од правилниот избор на програмата.


Што програми се потребни за рударство

Значи, во прилог на програмата за рударство, исто така ќе треба присуството на некои други апликации. Се разбира, модерен рудари поддржува прикажување на температурата и брзината на вентилаторот, а за подетално запознавање со дадените параметри за користење на тесен мека. Покрај тоа, може да се стави алатка да се overclock на видео картичка и репер за тестирање оверклокување стабилност. Сепак, тоа треба да се направи само по читањето на нашите детални инструкции.

Како да се избере програма за рударство

Првото нешто што треба да одлучи - тоа е она што вид на пари сакате да Мајна. Како што знаете, различни валути со користење на различни алгоритми на рударството. Така, на пример, користи cryptocurrency ZCash Equihash алгоритам, Ethereum користи Ethash и Monero - Cryptonight. Во секој од овие проекти бараат специфична програма за производство на монети. Вреди да се напомене дека некои програми за поддршка на повеќе алгоритми одеднаш, или дури и имаат способност да се поврзете дополнителни модули.

Тоа е исто така вреди да се процени на располагање опрема и на целиот потфат да се избере поефикасно софтвер. На пример, вашиот уред може да се испорача само 10 megaheshey во секунда. Во овој случај, не постои точка да се стави сериозни апликации кои се дизајнирани да работат на големи фарми, и имаат многу дополнителни поставувања. Таквата одлука не може само да го рестартирате компјутерот, но, исто така, направи процесот уште потешко за почетници. Ниту, пак, треба да ги наједноставниот алатки кои ќе го направи веќе не многу профитабилна фарма уште помалку профитабилни.

Покрај тоа, ќе треба да одлучи за начинот на кој ќе се рударска опрема. Можете да ги користите ова видео картичка, процесор, Ашик или дури и на хард дискот. За секој од овие уреди ќе треба посебна програма. Постои универзален софтвер кој може да поддржува повеќе компоненти на компјутерот истовремено. Покрај тоа, постојат решенија кои им овозможуваат за истовремено производство на две парички, но со некои ограничувања.

Читај повеќе:   Како да се откажете Bitcoin трансакции

Во прилог на сите погоре, треба да се обрне поголемо внимание и на некои од карактеристиките на програмата. Ова може да биде флексибилност на програмата, можноста за производство на различни cryptocurrency или дури и поддршка за повеќе алгоритми. Еден добар сет на опции е исто така корисен за фино подесување на рударите. Во овој случај, програмата user-friendly интерфејс е исто така важно, особено ако се управува со процесот ќе биде почетник.

Интерфејс треба да се посвети посебно внимание. За почетници, пожелно е да користите графички интерфејс и руски на информации се прикажани во познатата форма на корисникот, а контролата се одвива со помош на стандардни елементи на интерфејсот на оперативниот систем.

Се разбира, повеќе пари за фино подесување често го даде конзола рудари, но во овој случај сè треба да бидат напишани со помош на команди на стартување. Сепак, тимот обично е интуитивен, и стан доаѓа со кратка текстуална датотека која содржи опис и пример за употреба, и рударството базени понуди стандардна конфигурација линија за сите од најпопуларните производи.

Програма за рударство на графичка картичка

Како и за апликации кои се дизајнирани специјално за вршење на пресметки со користење на видео картичка, постои најважно е присуството на голем број на температура поставувања. Секогаш укажуваат на максимална дозволена температура на рударството, по постигнување на кој процесот е во прекин. Ова ќе им овозможи за автоматски на рударството дека нема да бара постојан надзор. Ако имаш неколку картички на компјутер, на програмата мора да ја поддржува истовремено работа со нив. Исто така, ако имате графичка картичка и AMD и Nvidia, ќе треба програма на рударска опрема и за производителите.

Програма за рударство на процесорот

Ако на картичката се користи само на системот за голем број на задачи, процесорот е секогаш активна. Ова значи дека кога рударството процесор куќа на главниот компјутер, корисникот треба да се осигура дека на дел од компјутерската моќ не се користи и одржува удобно работа. За да го направите ова, треба да се најде софтвер кој овозможува контрола на процесорот се користи во рударството излез. додадени некои програмери може да го изберете бројот на јадра се користи, или дури и присуство на различни начини во различни интензитети. Слични решенија се користат од страна на натрапник, со цел да се прикрие високо оптоварување на процесорот од сопственикот на инфицирани уред.

Воспоставувањето на програмата за рударство

Секоја програма е индивидуализира за рударство на различни начини. Обично тоа се сведува на насоката на адреса базен и корисничко име (често едноставно чанта адреса). Повеќе детални поставки треба да се опише на местото на базенот. Таму е исто така најдобар, според може да се наведе еден базен на администрација, на програмата за да работи со него. Вие исто така може да пребарувате за низа во документацијата за конфигурација за софтвер или во официјалната форумот. Тимови обично се скоро исти, и по едно време авто-подесување вие ​​не треба да имате било какви тешкотии во иднина.

Најдобрите програми за рударство cryptocurrency

Подолу е табела со најпопуларните програми за експлоатација на различни cryptocurrency. Листата е далеку од завршена, и слично рудари има многу повеќе.

GPU процесорот
Програма за рударство Bitcoins Ница хаш рудар (Maini овозможува различни алгоритми и да биде награден во Bitcoin)
Програма за рударство етер cgminer
Ковањето со две остро-Ethereum Двојните на AMD + на NVIDIA графичкиот процесор рудар
cpuminer
Програма за рударство ZCash Claymore- ZCash е / BTG AMD е графичкиот процесор рудар
EWBF е на CUDA Zcash рудар
nheqminer
Програма за рударство Dogecoin CUDAminer
sgminer
cpuminer POOLER е
Програма за рударство Litecoin CUDAminer
cgminer
cpuminer
Програма за рударство Monera XMRig
Ковањето со две остро-cryptonote е графичкиот процесор на AMD рудар
CryptoNote Windows процесорот рудар Ковањето со две остро е

заклучок

Значи, во овој напис, ние ќе се справи со тоа колку е важно да се избере вистинскиот софтвер за рударството, што неговите цели и доведе на маса со повеќето познати апликации. Се надеваме дека овој материјал има одговори на сите ваши прашања, да ви помогне да се разбере на темата и да се најде на потребниот софтвер, без оглед на тоа дали треба програма за рударство Bitcoins, Ethereum или други cryptocurrency.

Видете исто така

Heshreyt картички: што е тоа и како знаеш него [+ табелата]

Bitcoins иднината: кој или што може да убие Bitcoin?

Рударството на лаптоп - особено релевантно [Settings + пристап]