Топ 10 Вести cryptocurrency и blokcheyna недела од 14-20 Мај

Топ 10 Вести cryptocurrency и blokcheyna недела од 14-20 Мај

2019/03/28 0 автор Крипто

Ударни вести kriptovalyutnogo пазарот во текот на изминатата недела - го разочара прогноза рели Bitcoins за време на конференцијата консензус 2018 година, Близнаци е додадена подршка Zcash, индексот на цените на Ethereum од КМЕ група, ослободување blokcheyn мотор катапулт официјален, feykovye МЦК американскиот регулатор и други клучни настани на недела 14 20 мај.

Консензус конференција во 2018 година не се причина за растот на Bitcoin разбира

Од 14 до 16 мај во Њујорк беше домаќин blokcheyn консензус конференција 2018 - водечки настан посветен на Bitcoin, cryptocurrency blokcheyn и технологијата. Ова е четврт-конференција, а овој пат тоа стана најголем обем - околу 9.000 посетители и 250 звучници и експерти.

Претходно аналитичар Fundstrat Глобална Советници Томас Ли рече дека консензусот во 2018 година, најверојатно, ќе имаат позитивно влијание врз динамиката на пазарот cryptocurrency. Потсетувајќи дека во претходните години cryptocurrency покажа раст во опсег од 10 ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f {} и {70} ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f по консензус, тој посочи дека на скалата на настанот оваа година може да предизвика брзо митинг Bitcoins да знак на 15.000 $.

консензус 2018

Како што знаете, и покрај стапката на раст на првиот cryptocurrency до $ 8900 на првиот ден од конференцијата во иднина Bitcoin повторно стркала назад без да даде прогноза од Томас Ли нема шанси да се обистини.

Аналитичарот самиот подоцна изјави дека "разочаран" од овој настан, и е именувана за причините поради кои тоа се случи. Поточно, според Ли, и покрај фактот дека на конференцијата навистина ги чув голем број на важни апликации, континуираниот недостаток на регулаторните јасност создава пречки за влез на пазарот на големи пари од страна на институционални инвеститори.

Kriptobirzha Близнаци додаде cryptocurrency Zcash

Bitcoin пазарот Winklevoss близнаци браќа, во понеделникот, 14 мај, на почетокот на cryptocurrency поддршка Zcash. Така, во Близнаци е "прв во светот со дозвола од вредност", која ќе тргуваат оваа монета-ориентирана приватноста на корисниците.

Zcash

Zcash поддршка може да се смета за еден од подобрите настани, земајќи ги во предвид фактот дека Близнаци е регулирано од страна на финансиски услуги на Њујорк (NYDFS), одговорен за издавање BitLicense.

Читај повеќе:   Германски Клименко повика kriptosoobschestvo за саморегулација

Меѓутоа, како што се вели во соопштението во Близнаци, размена помина низ долг процес на преговори способност за додавање Zcash, активно соработува со NYDFS. Тој забележува дека корисниците ќе можат да се направи депозити со двете заштитени и незаштитени со адреси, но повлекувањето ќе биде можно само на незаштитен адреса.

Веста е, исто така, позитивно влијание врз пазарната вредност на Zcash - зделка пред него во соседството на $ 250, по cryptocurrency мислења од Близнаци во краток период на време се зголеми цената на $ 350. раст Зец недела беше повеќе од 40 ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f {}.

Кина го направи својот "официјален" рејтинг cryptocurrency

Истражувачите од Центарот за развој на информатичката технологија и индустрија на Кина во својот прв пласман cryptocurrency име лидер на капитализација вториот монета Ethereum. Bitcoin со само 13 место беше се задржани.

регулирање Cryptocurrency во Кина

Севкупно, Истражувачите ги испитувале 28 cryptocurrency кои беа оценети на критериуми како што се "технологија", "примена" и "иновација". Ethereum Така, и покрај високиот рејтинг на три точки, не стана апсолутен лидер во која било област.

На второ место, во пресрет на ЕТХ во областа на "технологија" беше cryptocurrency Steem - Кинеските власти проценуваат дека бројот на обработени трансакции на соодветната платформа. Третата и четвртата места беа преземени од страна Lisk и NEO односно, затвори првите пет Комодо.

Инвестициите во проектот-Круг $ 110 милиони

Kriptovalyutny стартување Круг има затворени уште една рунда на Серија Е финансиски средства од $ 110 милиони евра, која беше предводена од страна на најголемиот производител на опрема за рударство Bitmain. Благодарение на средства за докапитализација на оваа компанија од Бостон беше блиску до околу 3 милијарди $.

Во исто време, тој го најави пуштањето на свој круг "знак долар» (USD-C), кој е во согласност со сите регулаторни барања и ќе бидат поддржани од страна на американскиот долар.

Исто така, објави Бела книга на проектот и листа на често поставувани прашања, која има за цел да фрли светло врз многу аспекти на долари-C. Така, во документот се вели дека токени ќе се издава врз основа на blokcheyna Ethereum.

американскиот размена КМЕ група започна индексот на цените Ethereum

Водечкиот Северна Америка размена деривати КМЕ група, во партнерство со Британскиот Крипто Објекти најави лансирањето на два нови инструмента - backsight разбира Ethereum и ЕТХ индекс / УСД.

КМЕ група ќе обезбеди дневна референтна цена (етер референтна стапка), изразена во американски долари на секои 24 часа, како и во реално време цената (етер во реално време индекс). Како основа за нивната пресметка ќе се преземат и активности трансакција во orderbukah Kraken и Bitstamp размена.

Лансирањето на нови инструменти што се отвора патот за обезбедување на иднината на КМЕ група Ethereum, кој може да стане атрактивна опција за институционални инвеститори, како и даде можност поефикасно да се заштитат рудари пристигнаа.

Читај повеќе:   Binance берза објави токени гори БНБ и нови фишинг

Подоцна, претставници на КМЕ група потврди дека на пазарот е, всушност, со оглед на таквата можност, иако фирмата планира во овој момент во овој поглед, тоа не го прави тоа.

Финансиски Услуги тело на Њујорк (NYDFS) издаден петтиот лиценца BitLicense

Битие глобалната трговија, преку шалтер-платформа за тргување дигитални валути, најави дека на финансиски услуги на Њујорк (NYDFS) дадена нејзиното барање за BitLicense - специјална лиценца за работа во државата Њујорк.

Се водени од страна на институционалните инвеститори Битие глобалната трговија е во сопственост на дигитални валута група (DCG) Бери Silbert и стана првата компанија за тргување во Њујорк, кој беше BitLicense и сега е во можност да им понуди на услуги во официјално тргување Bitcoins и голем број на други cryptocurrency.

Во прилог на Bitcoin, компанијата исто така, доби одобрение за обезбедување на услуги во врска со:

  • Ethereum (ETH),
  • Ethereum Classic (итн),
  • Bitcoin Кеш (BCH),
  • Ripple (XRP),
  • Litecoin (LTC),
  • Zcash (Зец).

Blokcheyn NEM официјално започна ажурирање катапулт

Cryptocurrency NEM (XEM)Во понеделникот, компанијата Техника Бирото најави пуштањето на катапулт (mijin V.2), со полно опремен blokcheyn-мотор, на излез од кои на новата верзија на протоколот NEM сега е достапен за јавноста и за приватни комерцијални организации мрежи.

Во исто време, компанијата го започна лабораторија авто-сервис за програмери, кои ќе им даде можност да се спроведе брзо распоредување катапулт, без да се справуваат со своите инфраструктурни компании и поединци.

Катапулт е дизајниран да не само што во голема мера подобрување на способноста blokcheyna NEM, но, исто така, му даде поголема брзина и приспособливост, и се убедени дека програмерите спроведува нивната функционалност претходно не беше претставена во било кој од постоечките blokcheynov.

Coinbase нови решенија за институционални инвеститори

Најголемиот американски kriptovalyutnaya Coinbase компанијата воведе голем број на нови производи развиен исклучиво за институционалните инвеститори кои сакаат да влезат на пазарот на дигитални валута. Овие вклучени одделни платформа за тргување Coinbase премиерот институционални и ексклузивни услуги на клиентите Coinbase Институционален Покриеност група, која има за цел да им помогне да ги извршуваат пазарно-ориентирана операција.

Покрај објави партнерство помеѓу веќе водење на услуга и Coinbase притвор и регистрирани од страна на Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на брокер-дилер, кој ќе се спроведе независна ревизија на финансиските извештаи. Компанијата, исто така, ќе отвори канцеларија во Чикаго за програмери за одржување на соодветно ниво на безбедност и перформанси трговија платформа Coinbase пазари.

Во меѓувреме, јапонската финансиска холдинг Номура, инвестициската фирма Глобал советник холдингс и производител на хардвер чанти Леџер основана ориентирана компанија Komainu институционални инвеститори, кои ќе се специјализираат во безбедно складирање на дигитални средства.

Читај повеќе:   Централната банка и Министерството за финансии го претстави нацрт-законот за регулирање на рударството и МЦК во Русија

Според претставниците на Номура, новата компанија ќе бидат вклучени напредни решенија кои се користат во cryptocurrency. Учесниците во новиот проект ќе бидат високо квалификувани фонд менаџери, како и експерти од областа на банкарството и безбедноста на дигитални средства.

ДИК комисија започна feykovye МЦК за образовни цели

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) за едукативни цели лансираше веб-страница за промовирање на непостоечки основно понудата на пари (ИЦО) HoweyCoin. Така регулаторот се надева дека ќе демонстрираат потенцијалот kriptoinvestoram изгледа како јасно нефер кампања за собирање средства.

Потенцијалните инвеститори се вети профит од 1-2} {ff15cf196e161823c31b4ed383aad964faee91b62c9df21497c1efba65557b7f на ден. Покрај тоа, тие се силно повика "Hodl" нивните симболи, како што е навистина лажни веб-сајтови.

Измама шема Bitcoins

Слично на страницата претстави имагинарен членови на тимот, сепак, да се провери дали постои барем еден од нив, во реалноста, тоа не е можно - имиња не се во прилог на линкови до страници на социјалните мрежи, или продолжи, како што е вообичаено во светот на ѓубриња-МЦК.

Во лицето на контролорот покажува "кампања, која е премногу добра за да биде вистински изгледи за инвестирање." HoweyCoin Проектот всушност не постои - корисници кои се обидуваат да се навистина се стави пари во него преку веб-сајтот се пренасочуваат кон страница со водство на ДИК, со цел да ги предупреди против погрешните tokenseylov.

Мислења на експертите: Стив Wozniak и Џек Дорси за Bitcoin и Ethereum

Оваа недела, исто така, е запаметен по голем број на извештаи за потенцијалот на познати претприемачи и cryptocurrency blokcheyn технологија.

Така, според ко-основачот на Apple, Стив Возниак, дистрибуирани технологија регистар дека е "голема идеја", бидејќи тоа може да се користи во сосема различни индустрии. Според него, "blokcheyn - е следната голема револуција во областа на ИТ, што е за да се случи."

Стив Возниак

Тој, исто така, се согласија со извршниот директор на Твитер и на плоштадот Џек Дорси, на кој Bitcoin мислење може да стане "на мајчин валута на интернет." Според Стив Возниак, за да се постигне целосен потенцијал blokcheynu и Cryptocurrency се една деценија

Покрај тоа, ко-основачот на Apple пофали Ethereum изгледи, паралелите помеѓу оваа платформа и на компанијата, создавањето на кој тој некогаш направени напор.

Во меѓувреме, Џек Дорси, истакна дека идејата дека еден Bitcoin ќе биде основа за сите плаќања во мрежата, таа и понатаму останува предмет на жестока дебата во рамките на плоштад плаќање стартување на чело со него. Според него, на интернет заслужува мајчин cryptocurrency и како валута може да биде Bitcoin.

Официјален канал во Mining-Cryptocurrency.ru Телеграма