НАЧЕЛО НА ФАРМА за рударство Bitcoins

2018/08/20 0автор Крипто

Почнете да заработуваат Bitcoins! - //hashpower.website

НАЧЕЛО НА ФАРМА за рударство Bitcoins

содржина

РУДАРСКИ фарма која е само збор

Што е рударството едноставни зборови за Dummies
Yandex

Тоа е природно дека интересот cryptocurrency од страна на корисниците на мрежата е многу висока, и многу, корисниците се во потрага по начини како да се добие Bitcoin, Ethereum или други високо паричка и да заработат пари.

И бидејќи главната разлика помеѓу дигитални пари од државата валута е фактот дека може да се создаде финансиски единица на секој корисник на интернет, најпрофитабилните метод за нивната подготовка е рударството. Овој збор е на англиски потекло на луѓето кои се вклучени во cryptocurrency ова прашање, е процес на создавање на нови електронски пари.

Размислете за најситни поединости, рударството - тоа е едноставно зборови, што е неговата суштина од техничка гледна точка, и што е разликата на рударството различни cryptocurrency. Исто така, гледам како да се организира со експлоатација на електронски пари во домот, и каков вид на виртуелен пари може успешно да се произведуваат без значителни почетната инвестиција.

содржина:

2. Видови на рударството: еден производство и базени
3. Рударство фарма - тоа е едноставно зборови
3.1. Како да се соберат на фармата рударството дома?
3.2. Како Мајна Bitcoin дома? Веќе го прави, но постои алтернатива
3.3. Изгледите на рударството cryptocurrency - тоа е премногу доцна!
3.4. Рударство bitkoionov што е тоа во едноставни зборови и она што неговите изгледи

 • Арбитража cryptocurrency 2018 -
  примери на табели
  kotnebankrot.com
  Дознај повеќе

Рекламирање otGoogle

Рударството - тоа е едноставно зборови, и што е неговата суштина: зборовите достапни за Dummies

Алгоритам за креирање на нови финансиски единици и во Bitcoin систем, како и поновите системи kriptovalyutnyh исти, освен за некои мали разлики. И прашањето за нови пари во децентрализираниот електронска валута беше наречен англискиот збор за рударство, преведени значајни рударството, со едн друг мотив. Впрочем, ако ние се разгледа прашањето за рударство - тоа е едноставно зборови, тоа ќе биде најмногу точни одговор е: процесот на создавање на нови блокови во податоците за базата kriptovalyutnoy систем се врши со изборот на соодветен карактери.

На неговото јадро, во едноставни зборови, рударството има повеќе заедничко со производство на предмети од скапоцени камења и метали, од емисиите на традиционалните валути. И повеќето тешки карактеристики кои се обединат за да се создаде нов виртуелен монети и екстракција на минерали, може да се нарече како што следува:

 1. Се вклучат и производство на злато / сребро / скапоцени камења, рударството и теоретски може да биде било кој, не само од страна на државната организација
 2. За да креирате нов дигитален монета програма рудар како ангажирани во перење на златен песок рудар, набројува голем број на ликови и се елиминира "згура", избор на соодветни за дадениот систем, задачата на знаци и бројки
 3. И износот на депозити на благородни метали, како и бројот на монетите, кои можат да бидат создадени во повеќето kriptovalyutnyh системи на сите времиња, е ограничен
 4. И за извлекување на вредни минерали, и да се создаде нови електронски пари бара значителни трошоци за енергија.

Врз основа на сличноста на рударството и рударството, тоа не е чудно што некои програмери речиси сериозно да одговори на прашањето на рударството - тоа е едноставно зборови тврдењето дека ова производство на виртуелен злато.

Патем, многу првото cryptocurrency Bitcoin многу финансиски експерти повик електронски злато и верувам дека во иднина, оваа дигитална валута, како и голем број на други високо altkoinov ќе играат на девизниот пазар како "безбеден рај", кој сега е доделен на ова злато и скапоцени камења.

Што е рударството едноставни зборови за Dummies

Што е рударството на техничката страна? на рударството алгоритам за подлабоко разбирање

Спротивно на популарното верување, софтверот за рударство не создава уникатни кодови на новата дигитална монети, но само го решава проблемот поставени kriptovalyutnoy систем. Суштината на проблемот лежи во решавањето на хаш. Во едноставни зборови, во изборот на базата од која може да се добие со hashing предодредено хаш функција. И кога рудар решава загатката на системот и создава нов, погоден за сите услови на блок, тоа автоматски ќе добијат надомест како фиксен број на монети. Овие виртуелни пари се единствени дигитални кодови се генерирани од страна на самиот систем.

Ако ги земеме предвид процесот на рударството во детали, но во едноставни термини, од техничка гледна точка, на патот од почетокот на приемот на надомест за решавање на задачи систем ќе биде како што следува:

 1. Програмата рудар системи добива хаш функција - кратка секвенца на броеви и карактери генерирани од страна на дел систем врз основа на претходните блок и делумно создаде - со избор на случајни броеви
 2. Софтвер за анализа на задачата и го започнува своето решение, се состои во изборот како низа на податоци, од кои на методот на hashing може да се добие предодредено систем хаш функција / Сите комплексноста на проблемот е во тоа што функцијата на хаш е составен од неколку десетина ликови, и неговото решение може да содржи во моментов стотици милиони карактери, од кои секој треба да ги собереш /
 3. Кога единицата која решава предодредено хеш функција создаде софтвер што пренесува kriptovalyutnuyu систем, и тоа веднаш се напишани во blokcheyn и Miner наплаќа надоместок - електронски пари кои доаѓаат директно на паричникот (за соло Рударство) или сметка на порталот на базен (во случај на рударството во базен)
 4. Врз основа на новоформираната единица, системот генерира нови хаш функција и ќе ја испрати на сите рудари, па тие одлучија нов предизвик.

Процесот е опишано погоре покажува како успешна рударството. Сепак, тоа треба да се сфати дека производството на сите популарни дигитален готово е огромно количество на луѓе, така што повеќе опрема компјутерска моќ од рударите, толку поверојатно е дека тој е прв пат да се реши на новиот блок. Во едноставни зборови, ако на рударите надминуваат повеќе среќа "копачи" виртуелен злато, било каков надомест што го добива.

Cryptocurrency рударството, во едноставни зборови, е едноставен и комплициран процес.

 • Арбитража cryptocurrency 2018 -
  примери на табели
  kotnebankrot.com
  Дознај повеќе

Рекламирање otGoogle

Едноставно, од причина што на создавање на нова единица програма треба да се изврши едноставни активности, кои се состојат во изборот на соодветни знаци брутална сила.

Помош во изборот на финансиски услуги / organizatsiyOtzyvy за секоја e-mail. obmennikeBolee 100.000 прегледи за следење BestChange.ru. Читај на sayte.bestchange.ruSkryt реклами
Помош во изборот на финансиски услуги / organizatsiyInvestiruy во МЦК-проект DylyverInnovatsionnye транспорт и логистички решенија. Повеќе детали за огласот sayte.ico.dylyver.comSkryt
Blokcheyn - повеќето vazhnoeGlavnye вести blokcheyna на bloomchain.ru - Бидете свесни sobytiy.Blokcheyn и fintehNovosti industriiSobytiya во RossiiKlyuchevye figurybloomchain.ruSkryt реклами
Стани kriptoinvestorom 30 минути! Преземете бесплатна мини-книга "Како да се стане kriptoinvestorom за 30 минути." Добиете! Преземете kniguBystrye investitsiiInvestitsii onlaynPriumnozh kapitalmailishop.ru18 + Скриј реклами
Xcraft - 3D простор стратегија прекрасни 3D простор и на планетата !. Се вози свој korablem.xcraft.ru18 + Скриј реклами
А вкусна десерт! Рецепт Како да се готви прекрасен десерт! SmotriSalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt реклами
Автоматизација Мрежен biznesaSistema кој им дава на луѓето! Бесплатна обука. Зачленете се! За-sage.infoSkryt реклами
Заработи за бизнис со AmazonRegistriruysya бесплатен webinar и да научат како да заработите од Амазон! Track.trackurl.ru18 + Скриј реклами
мини хотел во центарот на Moskvy5 минути од булеварот подземните боја, наменета за удобен престој во центарот на gosteyrazmeschenie Moskvahostel tsentrhostel во tsentreotel во metrolandmarkhostel.ruSkryt реклами

Како и комплексноста на овој процес е дека за успешна индиции единици треба многу голем опрема компјутерската моќ. Во видеото подолу во големи детали и е достапен Раскажано рударството - тоа е едноставно зборови и она што се нијанси на производство е-пари.

Енкрипција алгоритми користат во популарната системи kriptovalyutnyh

Главната разлика помеѓу различни системи kriptovalyutnymi се користи во нивните енкрипција алгоритми. Секој децентрализиран систем на електронски пари, дефиницијата на криптографски алгоритам за hashing сетови на податоци произведени. Тоа е овој алгоритам дешифрира рудари, на тој начин обезбедување на функционирање на целиот blokcheyn база на податоци и трансакција обработка. И со каматна стапка на прво место не и за фактот на решавање на проблемот, но за вгнездени во капацитет за производство на декодирање опрема.

Рударство Bitcoins она што е во едноставни зборови? Клучот е да се дешифрира hash функција се користи во алгоритмот на системот, и тоа не е само Bitcoin, но и други cryptocurrency. Ова е причината за производство на различни cryptocurrency дизајнирани и специјализиран софтвер, па дури и на високо специјализирана опрема. Во едноставни зборови ASIC-рудари почнаа да работат исклучиво со специфични алгоритам за енкрипција.

 • Арбитража cryptocurrency 2018 -
  примери на табели
  kotnebankrot.com
  Дознај повеќе

Рекламирање otGoogle

Енкрипција алгоритми што може да се користи во kriptovalyutnyh системи, постојат повеќе од сто денес. Сепак, најпопуларните од нив се следниве:

 • SHA-256 - еден од првите алгоритми, што се смета речиси класичен метод на hashing податоци. Тоа се користи за најстарата и најскапиот kriptomonety Bitcoin, како и децентрализирана електронски валути, кои се создадени врз основа на БТК (BitcoinCash, DigiByte, Namecoin, итн.) Едноставно кажано, денес ја декриптира hash функции SHA-256 алгоритам бара огромен капацитет, така и за рударство Bitcoin се вклопуваат само најмоќните специјализирани ASIC.
 • Scrypt - алгоритам кој е создаден како алтернатива на SHA-256 во децентрализираниот финансиските системи. Тоа се користи во такви cryptocurrency како Litecoin, Dogecoin, BelaCoin, Potcoin, DNotes и други. Пред доаѓањето на ASIC-рударите кои работат со Scrypt алгоритам, со користење на овој метод за шифрирање доста успешно cryptocurrency Мајна на картички. Сепак, во 2016 година, кога продажбата се специјализирани Ашик, рударството Litecoin (од најпопуларните и скапи валута во Scrypt) многу посложена.
 • Кама Хашимото - алгоритам, кој се користи во една од најпознатите високо cryptocurrency altkoinov Ethereum, како и во EthereumClassic и слух. За декриптирање на хаш функции на овој алгоритам е успешно се користи моќна графичка картичка.
 • CryptoNight - алгоритам, главната карактеристика на која е фактот дека, за индиции за шифрирана хаш функции е доволен капацитет на процесорот. Овој алгоритам се користи во Monero, ByteCoin, Dashcoin et al.
 • X11 - уште еден релативно едноставен алгоритам, декрипција е доволно капацитет на модерната игри графички картички. Се користи во cryptocurrency цртичка и PinkCoin. Со оглед на фактот дека ASIC производители, се планира да се ослободи од високо специјализирана опрема за рударство на X11, ние мора да се претпостави дека производството наскоро комплексност е брзо стекнување популарност цртичка пари ќе се зголеми значително.
 • Equihash - алгоритмот се користи во cryptocurrency Zcash. Во едноставни зборови, Zcash успешно Мојата на картички. Популарноста на овие дигитални пари нагло се зголеми по зголемување на комплексноста на производството на Ethereum, како и дел од корисниците, пред да "копа" етер, се префрли на рударство Zash.

Модерните програми за рударство се дизајнирани да работат со неколку популарни криптографски алгоритми. Во едноставни зборови, рудар, кој одлучи да ги преземе производството на други е-валута, често дури и не треба да ја инсталирате софтверот.

Но, опрема за рударство е потешко. Во едноставни зборови, ако на картички е теоретски можно да се добие било кој електронски пари, Ашик наострен само на еден алгоритам. Ова значи дека на ASIC за Bitcoin може да бидат доста успешна Мојата помалку популарни cryptocurrency кои користат SHA-256, но за производство на естри или Laytkoina, оваа опрема е погодна.

Што се случува Рударство cryptocurrency?

Видови на рударството: еден производство и базени. Како Мајна сами дома?

Да ги сумира, рударството - тоа е толку едноставен збор, тоа ќе излезе дека овој процес на декодирање блокови kriptovalyutnyh системи. И всушност, процесот на експлоатација на било кој електронски пари е само еден, а тоа е да се користи посебен софтвер кој ќе го користи "железо" моќта да се погоди на нови единици, со новите предизвици на СЗО kriptovalyutnyh успешна трансакција.

Во 2011-2013 година, кога cryptocurrency за рударство се занимава со само ограничен број на ентузијасти, а цената на електронски пари е приближно еднаква на цената на потрошената во нивното производство на електрична енергија, имаше само еден метод на рударството - рударски соло или во едноставни термини, поединецот производство. Суштината на овој метод е да се создаде kriptovalyutnogo чанта и да ја инсталирате на вашиот домашен компјутер програма рудари, кои доста успешно извлечени електронски пари на процесори и графички картички.

 • Арбитража cryptocurrency 2018 -
  примери на табели
  kotnebankrot.com
  Дознај повеќе

Рекламирање otGoogle

Меѓутоа, со зголемување на популарноста на cryptocurrency и сложеноста на процесот на производство на нови виртуелни монети соло рударството стана непрофитабилен. Капацитет на домашни компјутери не е доволно за брзо решение на хаш функции, и рударите мораше да се избере: да одат во производство на малку познати или неликвидна cryptocurrency обединат нивна моќ за да го реши проблемот на популарната децентрализиран финансиски системи. Тоа е поради оваа причина дека постојат базени - Унијата рудари ангажирани во рударството cryptocurrency.

Класичен рударството во базенот, не многу различни од соло mayniga "копач" виртуелни пари, исто така собира рударско-фарма, во едноставни термини, значи ustanavlivku на програмата PC одговара. Понатаму се работи, а потоа следи континуирано и непрекинато снабдување со енергија компјутер за пристап до интернет. Во едноставни термини, главната карактеристика во базенот на производство е фактот дека секој од одреден hash функција е решен од страна на сите учесници заедно, така што индивидуалните рудар не треба да ги реши сите тешка задача, а само мал дел од неа. Благодарение на ова решение е многу побрзо, и се повеќе и помоќни од базенот, толку се поголеми шансите дека ќе се реши на првиот нова единица и ќе добие награда.

Денес соло Рударство практично исчезна како феномен, како и производство на сите познати cryptocurrency врши базени. Покрај тоа, на интернет има како базени, се ангажирани исклучиво Bitcoin Рударство / Laytkoin / етер, итн, и multipuly -. Портали, на кои се регистрирани рудари, рударството различни валути.

Награда за замрсуваш во базенот единица е поделена автоматски помеѓу сите учесници во директен сооднос со нивните капацитети спроведен. Затоа, за да се добие добра заработувачка во рударството cryptocurrency во базен, треба да се имаат моќни опрема и бидете сигурни дека тоа работи без проблеми.

Што е Bitcoin рударство
Рударство фарма - тоа е во едноставни зборови?

Компјутери, кои се минирани cryptocurrency наречен Рударство-фарми. Покрај тоа, овој термин може да се крие како нормален домашен компјутер опремен со еден или два видео игри картички и компјутерот се поврзани со моќни ASIC.

Затоа, прашањето на рударството тоа фарма во едноставни термини, може да се одговори на следниов начин: тоа е било кој компјутер со дополнителни "железо" или без неа, кои се минирани cryptocurrency.

Куќи, за рударство cryptocurrency повеќето корисници се користи посветен гејмер видео картичка. Во едноставни зборови, разликата меѓу овие картички е дека гејмер е првично конфигуриран за вршење на широк спектар на апликации, како и специјализирани производителот за рударската "блесна" во таков начин што сите компјутерската моќ се насочени исклучиво кон решавање на хаш функции. Сепак, велат искусни рудари дека со помош на софтвер за рударството било моќна графичка картичка, можете да "вози" со цел да се добие најдобар можен хаш курс (број на хаш дека програмата ќе се реши за втор, со користење на капацитетот на картичката).

Како по правило, рударите бараат да се направи cryptocurrency рударството главниот начин да заработите пари, не ја запираат на купување моќна графичка картичка, и да им овозможат на неговата фарма 3-12 парчиња опрема и многу повеќе. Во едноставни зборови, графика се големи "железо" Рударски за фарма, и дека нивниот капацитет ќе зависи од ефикасноста на искористување на виртуелни пари.

Како да се соберат на фармата рударството дома?

Но, за разлика од нив, за изградба на фарма, исто така, треба следната опрема и прибор:

 1. Моќен и сигурен за напојување
 2. Пин-6 кабли и адаптери, преку кои ќе се врши собирање на дополнителна енергија на картички графика (обично со нови модерни графички картички се прикажани кабли, но кога купување на користени / на "железо" пин-6 кабли треба да се купи одделно)
 3. На матичната плоча на која е колку што е конектори за PCI може да (терминал за да се поврзете на видео картичка)
 4. Компјутер со непрекинат и висока брзина на интернет пристап
 5. Процесор - карактеристики се неважни, се вклопуваат и стариот 1-core
 6. Хард диск - карактеристики се неважни
 7. Меморија (RAM) - е избран врз основа на бројот и ефикасноста на графички картички, но според искусни рудари, за дома фарма 4GB "RAM" е доволно
 8. Risers за графички картички - специјални додатоци дизајнирани за поврзување на видео картичка на матичната плоча, така што тоа може да се стави на решетката
 9. Rack (обично се случува да застане на свои, од старо материјали)
 10. Фановите или систем за ладење вода за да се спречи прегревање на картички.

Изградба Рударство фарма на картички нема да има тешкотии за еден човек кој, во едноставни зборови - може да биде поврзан со компјутер на одделните компоненти. Видеото подолу го илустрира тоа како брзо да се соберат Рударство фарма новодојденец cryptocurrency рударството дома.

Многу разбирлив Едноставно објаснување на буџетот опции.

Како Мајна Bitcoin дома? Веќе го прави, но постои алтернатива

Друга олицетворение на рударска опрема, е купување на фарма ASIC-рудар до моето претходно одбрани cryptocurrency. Најновите и најмоќните модели Ашик имаат многу висока heshreyt и моќ да се спореди со 10 или повеќе видео картички NVIDIA GeForce 10 серија. Дека тие, всушност, успешно се најскапите cryptocurrency Bitcoin.

Сепак, многу од "копачи" виртуелни пари се уште преферираат да им овозможат на домашни фарма на графика. Причината, во едноставни термини е дека обработка на графика, за разлика од Ашик не се високо специјализирани "железо", на едноставен начин, може да се користи за други цели, а не поим хаш функции. Затоа, ако cryptocurrency ликвидноста која произведува домашни рударско-фарма, тоа е едноставно зборови и како да се соберат објаснет погоре, се намалува и на девизниот курс паѓа на картички, можете да почнете Мојата други дигитални пари или едноставно да ги продадат, но земјата под одреден алгоритам ASIC-рудар ќе стане бескорисна железо.

Изгледите на рударството cryptocurrency - тоа е премногу доцна!

Ако ги испитате стручни мислења за ова прашање, на начин да заработите пари, како рударството - Што е тоа во едноставни зборови, може да се заклучи дека производството cryptocurrency денес е еден од најмногу ветува методи за производство на пасивни приходи онлајн. Успешно рудари, производство на високо електронска валута на моќен хардвер, се стотици, па дури и илјадници долари на нето приход месечно, и сопствениците на големите bitkoin-, laytkoin- и Ethereum базени веќе долго време станат милионери.

Според аналитичарите, во едноставни зборови, во следните неколку години сите популарни разбира, сега cryptocurrency ќе растат постојано. Веројатно Рударство cryptocurrency не секогаш може да биде од корист. На пример, рударството Bitcoins што е тоа во едноставни зборови, може да се дефинира како производство на специфични cryptocurrency не секогаш ќе остане ветувачки. Со голема веројатност се разбира Етер, порано или подоцна израмни и да стигне цената од најстарите cryptocurrency на берзата. Во едноставни зборови - Главни монети на децентрализирано електронски системи профитабилен - што е најважно, изберете течност валута дека е можно да се произведе на располагање на "железо".

 • Арбитража cryptocurrency 2018 -
  примери на табели
  kotnebankrot.com
  Дознај повеќе

Рекламирање otGoogle

Што Мајна cryptocurrency профитабилна, сега и во 2018 година, видете ја статијата "Што Cryptocurrency Main: Топ - 10 профитабилен опции за почетник"

Рударство bitkoionov што е тоа во едноставни зборови и она што неговите изгледи

Популарни пребарувачи секојдневно поправи илјадници прашања како "рударството Bitcoins што е тоа во едноставни термини," бидејќи повеќето новодојденците cryptocurrency производство сфери бараат да се направат овие дигитални пари. Се разбира, Mein монети во вредност од повеќе од $ 5000 изгледа како многу примамливо перспектива, но ние треба да се каже одеднаш - Денес Bitcoins рудникот на картички профитабилни.

Bitcoin рударството долго време се врши исклучиво со големи базени, кои имаат илјадници континуирано работат Ашик најновите модели. Во едноставни термини, оние кои сакаат да произведуваат овој cryptocurrency, тоа е подобро да се инвестира во еден базен на веродостојни и изнајмување својата моќ на еден или повеќе ASIC-рударите.

Значи, ако се уште сакаш да се направи Bitcoin, тоа е подобро да не се избере рударството и друг метод. Како да се заработат пари на Bitcoin, прочитајте овде.

Иднината на рударството високо altkoinov

Оние корисници на мрежата кои не се разгледа опцијата за инвестирање пари во компании кои поседуваат базени, и сакате да поседувате Мајне, треба да се обрне внимание на зголемување на популарноста altkoiny. А изборот за cryptocurrency рударството, моќ е потребно да може реално да се оцени нивната опрема, бидејќи дури и денес рударството laytkoina, етер е доста комплексен. Овие cryptocurrency профитабилен за да се произведе само рударско-фарма опремен со минимум 6 игри графичка картичка најновите модели. Во едноставни зборови, ако почнете Мојата најпопуларните altkoiny на слаби "железо", примените профит едвај плаќаат за трошоците за енергија.

Но, рударството BitcoinCash, Namecoin, Monero, ByteCoin, Dogecoin, DNotes, цртичка, PinkCoin, Zcash, EthereumClassic и другите се повеќе популарни во cryptocurrency мрежата ќе биде профитабилен, дури и дома буџет Рударство фарма. И во текот на дигитална валута полека, но сигурно се зголемува, така што производството на altkoinov да се нарече профитабилен начин да се инвестира.

да резимираме

Cryptocurrency на World Wide Web, секој ден го зајакнува позициите и денес се натпреварува со електронскиот систем на плаќање за пресметување fiatnymi пари. Бројот на редовни корисници кои ги користат дигиталните пари за плаќање на интернет, како и бројот на големи инвеститори кои инвестираат своите пари во cryptocurrency, е рапидно расте. И многу експерти дури тврдат дека децентрализираниот финансиски системи со користење на криптографски техники - тоа е пари во иднина. Сега со концептот за рударство, која е во едноставни термини, и што е потребно за производство cryptocurrency може сериозно да размислуваат за инвестирање во оваа насока и ја добие првата kriptomonety.

РУДАРСКИ FARM КАКО РАБОТИ

Неодамна, напишав малку водич за рударство дека заинтересираните лица да се разбере како фарма работа cryptocurrency за производство. Во овој напис, јас ќе се смести на теми како што се:

 • Принципот на работа на cryptocurrency фарма во blokcheyn мрежа.
 • Рударска опрема.
 • Фарми за рударство cryptocurrency 2018 профитабилност (враќање на инвестицијата).

FermaMining1

Детален водич како Mein Етер тука, како алтернативен метод на производство тука cryptocurrency и профитабилноста тука.

Прочитајте повеќе за принципот на рударството Bitcoins, ризиците и како можете да прочитате во овој член.

Bitcoin има зарамнето својот курс и ќе се зголеми до 7000 $, да се прочита овој напис за профитабилноста, враќање на инвестицијата и придобивките од рударството.

Ажурирано на статијата , погледнете на дното .

Рударски за производство cryptocurrency фарма. Blokcheyn. Heshreyt. Пула.

Фарма е збир на уреди кои се поврзани со било која мрежа blokcheyn за обработка на информации, со цел да се добие дигитален монети - приход. Blokcheyn мрежа - е еден синџир на трансакции единици, изградена во согласност со одредени правила, на создадениот блокови. Грубо кажано, ова е дистрибуирани бази на податоци. Самиот првото како мрежа се користи cryptocurrency "Bitcoin".

Блок трансакции - трансакции групирани во една мрежа систем. Таквите блокови и се обиде да се најде (процес) рударите. единица екстракција на еден вид на рулет, во неговата потрага може да потрае неколку минути или неколку дена.

За Точка блокови, рударите се наградени cryptocurrency. Зошто толку се шири? - Ќе прашате. Бидејќи постојат неколку фактори кои влијаат на брзината на локацијата на блок:

 • Власт вашата опрема - Што е тоа, шансите за наоѓање на блок во кратко време.
 • Комплексноста на мрежата - колку години било blokcheyn мрежа, неговата комплексност (бројот на рударите и нивниот капацитет) расте од оваа награда за пронајдената блок се намали или ќе им биде потешко и потешко.

Производство cryptocurrency можно како еден - SOLO, или заедно со некој на базени за рударство. Базен - мрежа на кои поединецот рудари се поврзете нивната фарма на вкупниот капацитет за производство на blokcheyn мрежа единица и споделување на наградата на сите, секако, не помалку важно - како функција на дел од власта во базенот. Така да cryptocurrency полесно кога сте почетник во овој бизнис луѓе, и се уште не акумулирано доволно опрема за подобрување на heshreyta. Heshreyt - брзина на рударството. Соло-рударството за оние кои имаат доволно енергија за производство на блокови, потпирајќи се само на себе. Корист може да се провери како што следува: една недела на Мајне базен, уште една недела - соло. Уште еднаш, дека SOLO-рударски е сличен на рулет, но дури и со мали капацитети, многу успеваат да стигне луѓе на придобивките кои на Мајна на базени со повеќе моќ. Тоа веќе му припаѓа на среќа - среќна случајност. Повеќе успешни сте во Мајнинген, повисоки на маргините.

Рударска опрема. Bitcoin и altkoiny.

Денес постојат толку многу различни cryptocurrency, секој работи на својата особено blokcheyn мрежа која користи одреден алгоритам за обработка на податоци. Некои од комплексноста на мрежата се уште е многу мал, додека други, како Bitcoin, или litecoin Ethereum голем. Иако таа не е толку висока. Поради одредени рударство алгоритам различни cryptocurrency се јавува во различни начини.

Bitcoin во моментов е извлечена со помош Ашик, претходно минирани и процесори и графички картички. Со зголемување на комплексноста blokcheyn мрежа Bitcoin рударството на процесори и графички картички стана едноставно непрофитабилен. Потрошувачка на енергија се зголеми, и блокови на информации речиси се, поради нискиот стандард на heshreyta. Сега е на неколку генерации на Ашик, да се направи разлика меѓу власта и соодветно цената. Сега може да се инвестира во рударството Bitcoins чиста, ако има голем почетен капитал, за Ашик период скапи, созревање на околу една година, ако Ашик-to-date и моќен. Но, што да се прави ако има нова, која ќе биде помоќен и помалку енергетски интензивни, во однос на стапката на производство? Продажба? Освен ако не постои будала. Кинезите успеале во maynige Bitcoins, постојано ажурирање на нивната опрема на фармите и на фармата тие се огромни вентилација свлечишта, со огромна енергија, heshreytom а со тоа и приходите.

Значи, ако не можат да си дозволат веднаш да почнат рударски Bitcoin на такво ниво, еден начин за излез, а најчести кај сите рудари почетници, па дури и искусни во "копа" cryptocurrency - производство Altkoiny.

Altkoiny - е релативно млада cryptocurrency работат во нивната blokchaynah, кои се: да се развие нови информатички технологии (како Етер - паметни договори) и природно помалку скапо да се добие Bitcoin, преку споделување со леснотија namaynennoy алтернатива cryptocurrency.

На овој принцип, изградена модерна рударството. Тоа е полесно да се купат повеќе картички, ги собираме од фармата и продуцира млади cryptocurrency што поповолни од трошат пари за моќна Ашик. Впрочем, ако еден од карти ќе се скрши, тоа може да се земе на гаранција до продавница или да се замени со нов. И цената е многу убаво. Особено ако некои cryptocurrency падот на цената на мрежна комплексност или нејзиниот скок, и неговото производство ќе бидат бескорисни, во замена за Bitcoin, секогаш може да се префрлат на друг cryptocurrency рударството, кој стана профитабилна.

Exmo - руски јазик лесна размена со интегрирана брзо изменувач. Јас го прочитав вести таму за да разговарате и да се задржи поголемиот дел од своите средства во различни cryptocurrency, многу повеќе.

Cryptopia најголемиот пазар со многу поддржан cryptocurrency поволна за размена на пари или додадете кредит, можете да преку овој сервис.

Како да се зголеми приходот на рударството и дистрибуција на реинвестирање ја прочитате оваа статија правилно.

Дали е тоа профитабилно да Mein во 2018 година.

HashFlare

Мојата секогаш корисни. Cryptocurrency збор за масите. На Сколково во близина на Москва изграден истражувачки центар и започна националната blokcheyn мрежа. Многу блокови синџири технологија за најголемите корпорации заинтересирани светот. Во рударството не треба да решетката нивните мозоци во бизнисот - не постои такво нешто како на понудата и побарувачката, но придобивките и проценетиот период на созревање. Bitcoin и девизен курс сега се приближува $ 3.000. Во текот на летото на 2016 година цената на Bitcoin е еднаков на 450 долари.

Така, тоа е безбедно да се купи опрема, промена на жици и да почне да произведува cryptocurrency. Како да се соберат на фарма за рударство во 2017 година го прочитате тука.

Ако не може да ги задржи на фарма за рударство, тогаш прочитајте го овој напис.

Во врска со исчезнувањето од пазарот на графички картички, сега се здобива со популарност на облак услуги на рударството. Најсигурни од нив е HashFlare и Hashing24. Тие не пукна како инвестиција висок принос програма меурчиња кои работат за неколку месеци, се здобива со точниот износ на пари, и се исклучени, а ние си губи пари. Во текот на годината јас инвестирани околу 10 000 во двете услуги на облак на рударството, кои што споменав погоре, а другиот и sechas од 18.000 во годината на калкулатор. Излегува дека услугите не лажеш за предлог-законот на 180% на годишно ниво, и добар бонус од систем за упатување премногу задоволен.

Ако одлучите да се вклучат во рударството инвестиции сега дека пеколот видео картичка се добие една, и ако тие се еден, а потоа Hells цени, најлесниот начин и поефикасно да имаат корист од инвестирање во производство cryptocurrency е облачно рударство. Се согласувам да се купи видео картичка vtridorogo е глупав. Се разбира, ако има екстра пари, а вие може да си дозволи да акции rx570 или rx580 од 20 парчиња до 30 000 рубли, што е многу добра, но не заборавајте дека периодот на созревање на оваа опрема ќе биде повеќе nitolko бидејќи на цената, но, исто така, се должи на комплексноста на производството и ЕТХ Zcash.

Оние луѓе кои почнаа Мојата уште пред половина година, а цените за вкусна vidyahi, на релативно ниско комплексноста Етер мрежа без одвод cryptocurrency, победи. Сега воздухот е во вредност од пред неколку пати повеќе од половина година (декември 2016 - јули 2017 година), комплексноста на мрежата се зголеми многу силно, а тоа е, приносот нагло опадна, со што на влезот во рударството на картички е многу тешко. Во мај 2017 година моето лично индекс на профитабилност е еднаква на 2,6. Ако смета цените на профитабилноста nynishnim за графичка картичка, тоа ќе биде помалку pokazytel 3 пати.

Значи, јас препорачувам почетници да започнете вашето патување е докажан облак услуги на рударството, а потоа чекаат на старите добри времиња, кога ќе има видео картичка во соодветни цени.

Bitcoin разбира и скокна етер, да прочитате неколку статии: Бизнис план за рударството, како трчање cryptocurrency (како Mein подобро да Ашик или графичка картичка).

За Рударство NVIDIA графички картички да го прочитате тука и таму за рударство Bitcoin.

HashFlare

РУДАРСКИ FARM ВРАЌАЊЕ

https://nenene.biz/ - профитабилен разменувач на Cryptocurrency

https://vk.com/protonmining - група за почетници рудари

https://vk.com/maksym.tsvetkov - индивидуално советување, помош во конфигурацијата на фарми (на рударството)

РУДАРСКИ FARM ЦЕНА

Во Казахстан, почна да го продаде на фармата за рударство cryptocurrency
Во Казахстан, почнавме да го продаде на фармата за рударство cryptocurrency - Бизнис порталот Kapital.kz

Kriptomaniya не поштеди и на пазарот Казахстан. Ние ја искористи предноста на техничари, кои почна да се гради од карти посебен фарма за рударство (извлекување) cryptocurrency. На веб-сајтови Казахстан реклами почнаа да се појавуваат понуда да го продаде фарми за cryptocurrency рударството. Цени за фарма се наоѓа во ходникот меѓу 400 илјади. Tenge до 2,5 метри. Оваа варијација на вредноста на фарми е поврзана со моќ графички картички, информации дописникот на бизнис центарот на Kapital.kz.

На пример, на рударски сајт Olx.kz фарма на седум видео картички XFX Radion Rx570 во вредност од повеќе од 2,2 милиони tenge на. Маркетинг автор наведува дека со помош на неговата фарма може Мојата Ethereum (естери) и други cryptocurrency. "Најдобро 180 megaheshey месец. Година гаранција и сервис "- пишува авторот на огласот.

"Созревање е една фарма околу половина година", - рече тој Kapital.kz оглас авторот.

Уште една реклама авторот прашува за неговата фарма 1,5 милиони tenge. На фармата вклучува и комплетна vedeokarty GTX 1060, на фарма шест картички.

За продажба Рударство фарми особено претприемнички претприемачи имаат дури и разви специјална веб-страница. Интересно е тоа што програмерите ресурс понуди да плати за своите рударски фарми не само во tenge или во американски долари, па дури и во Bitcoins.

Во Република Казахстан ќе се развие легислатива cryptocurrency

Просечната цена на една фарма на шест RX 570-580 графички картички преку посебна веб-сајт е повеќе од 1,3 милиони tenge, цената од 70 фарми - 1,2 милиони tenge. "Просечната враќање на една фарма - 4-6 месеци. Ова се должи на фактот дека cryptocurrency се разбира потоа паѓа, тогаш се зголемува. На пример, Bitcoin девизниот курс беше неодамна во 2 $ 750, сега е повеќе од $ 2 400. Очекуваме дека до крајот на годината девизниот курс ќе биде Bitcoin во регионот на 3,5-4 илјади долари ", -. Дописникот Kapital.kz пријавени на услуги, кое се продава на фармата за рударство, се состои од шест картички.

Врз основа на информациите кои се сместени во реклами, речиси ниту еден од продавачите на фарми не дава никаква гаранција на фармата. И така се уште постои ризик дека во еден месец, а можеби и во една фарма недела може да се добие.

Русија, исто така има продадено на фармата за cryptocurrency рударството. Понекогаш вредноста на една фарма во рускиот пазар збор за 1,4 милиони рубљи (околу $ 7,7 милиони tenge). "Наспроти позадината на интереси во рударството зголемува бројот на реклами подготвени да фарма. Ако на крајот на мај, бројот на реалните предлози е 114, а потоа до крајот на јуни - 780 На почетокот на јули, оваа бројка се искачи на 1417, и само една недела - до 2 022. сериски раст на обемот на снабдување предизвика намалување на трошоците на рударите. Значи, кон крајот на мај да се купи на фармата може да биде во просек од 529.300 рубли, а во јуни -. На 291.400 рубли .. Во првата половина на јули, просечната цена достигна 231.700 рубли неделно покажувајќи негативна динамика на ниво од 8,3% ", -. Дописникот Kapital.kz пријавени во прес-службата на сајт Avito.ru реклами.

Bakhyt Sultanov повика на ранливоста на светот cryptocurrency

На Avito.ru истакна дека бројот на барања за пребарување за "копањето" продолжува да расте. "Во јуни Avito.ru значително зголемување на бројот на пребарувања поврзани со опрема за рударство. Значи, клучот е "рударството" е внесена во полето за пребарување шест пати поголеми шанси, и "рудар" - три пати повеќе отколку во мај. "Фарми за рударство" во јуни, корисниците пребаруваат за речиси 14 пати повеќе шанси. Покрај тоа, Nvidia GTX е GTX графички картички, 1060 и 1070 година се вклучени во првите 20 зборови за пребарување ", - истакна во компанијата.

Да се ​​потсетиме на Mein Bitcoins или други cryptocurrency бара силни компјутерската моќ. Обичен компјутер за mayniga не работи. За cryptocurrency ослободување бараат посебен софтвер, тоа е можно да ја преземете официјалната веб-сајтови cryptocurrency.

Патем, во историјата на своето постоење, најпопуларните cryptocurrency на курсот Bitcoin беше непредвидлив. Тоа оди надолу веста за претстојната колапс на Bitcoin, критички коментари на централните банкари и членовите на "сурогат" cryptocurrency. Подигната - надежен поглед на аналитичарите, кои го дадоа над оптимистичките прогнози на стапката на Bitcoin.

На Петок 28 јули во 13,57 Астана време на берзата GDAX Bitcoin продаден за 2.692 долари. Во текот на годината (365 дена), стапката на валута се зголеми за 4 пати, за 5 години - 263,9 пати. Повторно, имаше подеми и падови на Bitcoins на курсот, но се согласуваат дека импресивен раст.

Според Блумберг, повикувајќи се на зборовите на извршниот директор на хеџ фонд kriptovalyutnogo Polychain Капитал Олаф Карлсон Vie етер (Ethereum) од страна на крајот на 2018 година може да го надмине пазарната капитализација Bitcoin. Сега стапката на Bitcoin е речиси 14 пати повисока од стапката на етер. На Петок 28 јули во 17.00 Астана време се разбира емитува на различни размена им се во ходникот 195,9-197,19 долари.

Во меѓувреме, тоа е потребно да се има предвид дека де факто властите во Казахстан не се забранети, но не се легализира cryptocurrency. Така, на Народната банка во неколку наврати предупреди дека инвестициите во Bitcoin и други cryptocurrency ризично, и операции со валута - се прилагодливи.

Народната банка предупреди на опасноста од инвестирање во cryptocurrency

Сепак, тоа е веројатно дека ќе се развива во Казахстан законодавство cryptocurrency пазарот. Во средината на јули беше објавено дека меѓународните финансиски центар "Астана" создаде работна група со компании ЗНД "Делоит", бранови, Juscutum и "Kesarev консалтинг." Едно од прашањата што ќе се подигне на работната група - за изготвување закони со кои се регулира kriptovalyutnye трансакција, создавање на платформа за blokcheyn технологии, cryptocurrency и blokcheyne проекти.

Ако се потпира на изјавите на Централната банка на Руската Федерација, Руската државна Дума се подготвува закон за легализирање на електронски пари. Ние, исто така разговараат за воспоставување на правна рамка за да се отвори во Русија регулирани размена за тргување cryptocurrency "како Bitcoin, Ethereum, цртичка и Monero».