Која програма е најдобро за рударство AIR

Која програма е најдобро за рударство AIR

2019/03/14 0 автор Крипто

ПРОГРАМА ЗА СИМНЕТЕ рударскиот cryptocurrency

Број на програми за рударство cryptocurrency се зголемува секој ден. За производство Ethereum, Bitcoin и Zcash користење на специјален софтвер. Програмерите често се рекламирате cryptocurrency, зборува само за можноста за рударство, алгоритми и да се остане мистерија за корисниците. Подолу, ние нудиме листа на главни cryptocurrency и рударство алгоритми со цел на намалување на профитабилноста.

Bitcoin програма во голема мера се поедностави процесот на производство и се функционални алатки. На пазарот многу нови алгоритми со различни карактеристики. По гледањето на програми, и најпрофитабилните видови cryptocurrency Ви препорачуваме да се истражуваат најдобриот софтвер за рударство и други белези Bitcoin виртуелни пари.

содржина

 1. Софтвер за рударство cryptocurrency на оперативниот систем Windows
 2. за рударство на IOS софтвер
 3. Софтвер за рударство на Android
 4. Програми за производство cryptocurrency
  1. CGMiner
  2. Ufasoft рудар
  3. 50 рудар
  4. BFGMiner
  5. DiabloMiner
  6. GUIMiner
  7. Bitcoin Core
  8. Nheqminer
  9. страшни рудар
  10. рудар порта
  11. EasyMiners
  12. Claimors
  13. BitMiner
  14. Mobileminer
  15. Multiminer
 5. заклучок

Оперативни системи за рударство cryptocurrency:

 1. Windows.
 2. iOS.
 3. Андроид

Софтвер за рударство cryptocurrency на оперативниот систем Windows

Инсталирајте го софтверот со симнување на софтвер од местото на инвеститорот. Обезбеди со високи перформанси графичка картичка. Погледни го износот на видео меморија, неговата големина треба да биде од 2GB. Ние сме за воведување на софтвер за производство cryptocurrency на домашен компјутер:

 • CGMiner;
 • Ufasoft рудар;
 • 50 рудар;
 • BFGMiner;
 • DiabloMiner;
 • GUIMiner;
 • Bitcoin јадро;
 • Nheqminer;
 • Прекрасно рудар;
 • Рудар порта;
 • Лесно Рударите;
 • Claimors;
 • BitMiner.

за рударство на IOS софтвер

Производство cryptocurrency за iPhone. На паметен телефон е во режим на чекање и да заработи пари во позадина. Се разгледа на програмата дозволува да се користат компјутерската моќ IPhone:

 • Mobileminer;
 • Multiminer;
 • MinerGate;
 • Прекрасно рудар.

Софтвер за рударство на Android

Производство на дигитални валута на Android. Програми работат во позадина, заработуваат cryptocurrency без интервенција на корисникот. за производство на софтвер:

 • MinerGate;
 • EasyMiners;
 • Прекрасно рудар.

Cryptocurrency ефективни, која може да се екстрахира со помош на програми:

 1. Ethereum - cryptocurrency е основана во 2015 година. Копање со помош на софтвер за рударство Ethash. Одлично за видео картички AMD 290X / 390X / 470/480 и Nvidia 1060/1070/1080. Толку поголема фреквенција и обемот на видео картичка, толку подобро тоа е погоден за производство. Железо оптоварување е на ниско ниво. Ethash алгоритам може да се работи паралелно со друг софтвер за рударство релевантни во 2017 година godu (Паскал, Siacoin, Decred и Lbry). Потребниот износ на видео меморија од 2GB.
 2. Monero - шифрирана валута создадена во 2014 година. Софтверот што се користи за рударство на графичка картичка - CryptoNight. Алгоритам се прекрасни емисии на сите графички картички од AMD HD. Потребна висока фреквенција на видео меморија, таа ќе мора да ги растера. Во споредба со AMD, NVidia помалку профитабилен, но тоа е, исто така, се применуваат за Cryptocurrency производство. Потребна AMD 13.12 возачот. За време на тестирањето, е откриено слаба греење на графички картички.
 3. На Z- Пари - cryptocurrency со Equish алгоритам екстракција. Погодно за AMD графички картички од R9 240 и NVidia. Речиси не се загрее на графички картички.
 4. LBRY . Таа е основана во 2016 година. Погоден дури и за слабата графичка картичка NVidia, речиси и не се загрева на графички картички.
 5. СВР монети . Cryptocurrency основана во 2016 година. Blake2b екстракција алгоритам се применува. Добро се однесувал емисии на графички картички од AMD и Nvidia производители. Таа се карактеризира со слаба греење на графички картички.
 6. На X11 / X13 / x15 и други . Cryptocurrency линија создадена во 2014 година. Екстракт податоци токени непрофитабилен - копање не е профитабилна. Производство на картичка AMD беше поволна, само втор NVidia на компјутерската моќ. Значително се загрева картичка.
 7. Litecoin . Првиот шифрирана валута, развиен врз основа на алгоритам Scrypt, кој го замени SHA-256. Cryptocurrency е основана во 2011 година. Алгоритмот е заштитена од Ашик, но тие се уште се направени во кратко време. За рударство LiteCoin софтвер во 2017 година стана непрофитабилен. Видео картичка често се прегрее.

Програми за производство cryptocurrency

Со помош на компјутерска графика моќ на корисниците, канцелариски работници и гејмерите заработи дигитални пари - cryptocurrency, што е да се претвораат во класичната банкноти. Таа сака да се отвори виртуелен паричник, на пример, на радио системот (Ethereum) и да ја преземете софтверот за рударство (извлекување) за приход.

Дали изнајмување моќта на вашата графичка картичка во замена cryptocurrency. Главната задача на земјоделец (лица кои се ангажирани во рударството шифрирана размена) е враќање на електрична енергија. Ако имате пристап до бесплатни снабдување со електрична енергија или можете да се поврзете на метар бајпас - картичка ќе биде вратен во 1,2-2,5 пати побрзо.

Исто така, на персонален компјутер мора да има графичка картичка да се зголеми брзината на производство. Тоа не е препорачливо да се кандидира на софтвер за рударство ZCash на слаби вграден процесор Intel / AMD графички картички.

Обидете се да не ја користат програмата за "компјутери на работниците, така што нема да се доживее непријатност во форма на железо сопирачки и не се прегрее на графичка картичка за критичната температура вредности. Бидете свесни за ризиците од прегревање на железо, што може да се повлече од системот, ако екстракт cryptocurrency на опасни нивоа на власта, вработува повеќе од 70% на видео способности.

CGMiner

е основана програмата за Bitcoin рударството cryptocurrency рударството за напредни корисници. Рударство CGMiner бара висока моќност картичка. За ефикасна работа со софтвер што треба да знаете неколку команди и вредности MS-DOS. Софтверот има значителен недостаток - високата комплексноста на развој и користење.

Да ги погледнеме на позитивните аспекти:

 1. брзина екстракција по забрзување видео повеќе од 120%;
 2. Лесно приспособливи базени и кориснички податоци;
 3. Добивање на највисоко можно компјутерска моќ и зголемување забрзување по брзина видео.
 4. заштита од преоптоварување, и излез од картичка зграда.

Преземете CGMiner - http://ck.kolivas.org/apps/cgminer/ .

Ufasoft рудар

Интересно конзола софтвер кој им овозможува на копање Bitcoin. Неговото високо ценети од страна на искусни рудари за лесно поставување. Користени процесорот, имплементирано систем за да се оптимизира на производството. Неопходно е да се имаат моќен компјутер за брзо враќање на фармата.

Очигледни предности на програмата:

 1. Можност да се вклучат не само cryptocurrency плен, но, исто така, уживаат SolidCoin, BitFORCE и друг софтвер карактеристики.
 2. Корисникот може да се постави било варијабли за ефикасно користење на видео.
 3. Максималната дозволена температура од станица на рударството - 83 степени, по дифолт. Оваа променлива се промени од страна на корисникот, и пожелно е да се префрлат на оваа вредност е помала за железо безбедно.
 4. Овие autoidentification се разликуваат како и бројот на струи користи екстракција cryptocurrency и бројот на јадра.
 5. Овозможи / оневозможи поддршка на владата на «Долг гласачкото».
 6. Додадено на функцијата за избор на еден базен на адреси за рударство.
 7. софтверски интерфејс е интуитивен и се состои од елементи за да се оптимизира производството cryptocurrency.

Преземете рудар Ufasoft - http://ufasoft.com/open/bitcoin/ .

50 рудар

Тешко е да се инсистира систем кој се заинтересирани многу рудари. Тоа е обвивка за други производни програми cryptocurrency. Испитување докажува присуство на грешки и грешки, постојат проблеми со базени и високо оптоварување на оперативниот систем. Почетниците можат да се стави до 4 рудари за истовремено производство на монети: Diablo, Poclbm, како и Феникс и Cgminer. Преземете 50 рудар - http://50miner.org/ .

Читај повеќе:   Bitcoin СМЕЕ ВО РУСИЈА

BFGMiner

Таа обезбедува способноста на рударството cryptocurrency на картички и FPGA уреди. Да се подобри ефикасноста потребни за да се зголеми брзината и фреквенцијата на ладилникот да се намали температурата на процесорот. Scrypt поддржува RPC и технологија на производство. Поставување на располагање во 3-7 кликне базени. Постави и други параметри кои влијаат на обемот на производство на виртуелната валута. Превземи BFGMiner - http://bfgminer.org/ .

DiabloMiner

Погодно за рударство cryptocurrency почетници и професионалци во оваа област. На програмата интерфејс е едноставен, поставување на програмата се врши прилично брзо. Да се ​​справи со софтверот DiabloMiner секој може да се. Инсталацијата е можно на било кој оперативен систем и може да се поврзе и на облак и производство cryptocurrency користење на компјутер.

Превземи DiabloMiner - https://github.com/Diablo-D3/DiabloMiner .

GUIMiner

Програма со многу карактеристики слични на CGMiner. Главната предност е графички школка. Еден корисник може да внесувате команди во соодветната линија, или работат со интерфејс без употреба на кодови. На клиентот поддржува работата и сервер режим на соло.

GUIMiner има руски интерфејс, автоматски го детектира инсталиран софтвер. Тоа е можно да ги зачувате подесувањата во посебен фајл, за погодност. Преземете HUIminer - https://guiminer.org/ru/ .

Bitcoin Core

Службен чанта наменета Фондацијата Bicoin. Тоа се користи за безбедно чување корисник cryptocurrency на виртуелна машина. Постои функционалност за производство валута во базени и пушта и на вашиот компјутер, за приходите на корисникот видео картичка.

Рудар да ги менувате приоритети трансакции, потврди и управување со податоци за чанта kriptovalyutnom. Карактеристики, како што се чување на записи бараат повеќе од 100GB на меморијата на вашиот компјутер. Преземете софтверот за рударство од официјалниот сајт на инвеститорот. Основни Преземете ја Bitcoin - https://bitcoin.org/ru/download .

Nheqminer

Софтвер за производство конзола cryptocurrency со високо насочен функционален. Тоа ви овозможува да се ископа валута ZCash. Како CGMiner систем, корисникот ќе влезе команди преку командната линија Nheqminer.

За разлика од аналоген за екстракција логор таму инсталација пакети NHerqminer не вклучуваат датотеката со команди за работа со оваа конзола. За детални инструкции, мора да ја внесете командата -H. Недостатоци на програмата е автоматски старт на рударството веднаш по започнувањето на копач. Преземете Nheqminer - https://github.com/nicehash/nheqminer/releases .

страшни рудар

мониторинг програма на центарот за податоци собира Bitcoin и естери, како и голем број на други cryptocurrency. Прекрасно алгоритам користи рудар 3 производство стапки за целосен капацитет на оптоварување на целиот компјутер. Програмата ви овозможува да управуваат со компјутерска моќ, следење на температурата и да се приспособат приоритети.

Прекрасно рудар вклучува адаптивен систем за подесување и оптимизирање колекција cryptocurrency. Бескорисни монети не се извлечени. Постои мобилната верзија на софтвер, па може да се добијат пари од вашиот smartphone. Бесплатна верзија е ограничена функционалност со набљудување на статистика за производство на 2 фарма. Лиценцата за производство на cryptocurrency во вредност од $ 30-800. Преземете рудар Прекрасно - http://www.awesomeminer.com/download.aspx .

рудар порта

Одличен софтвер за рударство Bitcoin. А популарна програма за производство cryptocurrency со јасен и едноставен интерфејс. Функционалност е претставен на англиски јазик. Да се ​​разгледа потребата за прилагодување. Зголемување на стабилноста на производството со прилагодување на рудар Порта за себе.

Подобро да го конфигурирате системот за собирање cryptocurrency, толку поголема моќ на компјутери ќе можат да добијат нивните раце. Да се работи со големи фарми за рударство употреба cryptocurrency конзолни апликации за да се оптимизира процесот на производство. Преземете Порта рудар - https://ru.minergate.com/downloads/gui .

EasyMiners

Конзола клиент, кој е школка програми како што се CGMiner и BFGMiner. Е компатибилен со производите на ASIC и се покажува на 100. Таа работи на компјутери и паметни телефони. Поддржани оперативни системи Windows, Андроид и Linux.

Корисниците често алармантна нестандардни голф производство базени на адреси влезе лозинки и worker`s. За таа мора да се користи за добивање и да почне Мојата цел да се заработи пари. Преземете EasyMiners - https://easyminers.com/ .

Claimors

Ние би сакале да кажете малку за ефективна Claimors одлука. Производство cryptocurrency преку видео. Копа само 3-5 cryptocurrency и профит на паричникот.

Таа има пристапен интерфејс, варијабилноста на опции за внесување и се применува на различни оперативни системи. Софтверот не може да се нарече напредна, но шансите се јасно да се види за рударство Bitcoins. Преземете Claimors - https://mega.nz/#!16QAzQ6Q!yXvcu6oxckem8I9ziL4qOQxT7a5TFpg4h58Q8OXM2DI .

BitMiner

ASIC е работа со финансиски инструмент е напредна графички интерфејс за производство cryptocurrency голема брзина. BitMiner се користи од страна на почетници и професионални рударството.

BitMiner договор со едноставен и интуитивен интерфејс е поддржан од страна на сите оперативни системи, кои ќе произведуваат пари од облаци и со користење на персонален компјутер. Превземи BitMiner - https://bitminer.io/ .

Mobileminer

Барање за рударство Bitcoins за iOS (Apple). Отстрани непотребни вирус од вашиот паметен телефон, истовар на меморија за да се забрза cryptocurrency производство се зголеми. CPU моќ обезбедува компјутерски способности 10-1000 KHS. производство брзина зависи од спецификациите на товар на паметниот телефон. Додаток празнења iPhone за 4-6 часа. Превземи на iPhone - https://itunes.apple.com/US/app/id621952676?l=en .

Multiminer

На програмата за производство cryptocurrency за Apple. Таа произведува cryptocurrency во позадина. како резултат на корисници на добивка листа за крипто-паричници. Просечна брзина 500-700KHS производство. IPhone протоци за 3-8 часа, без да се преоптоварува процесор. Превземи на iPhone - http://www.multiminerapp.com/ .

заклучок

Ние ги разгледаа софтвер за рударство Bitcoins, Ethereum и ZCash. Овие cryptocurrency минирани користење на компјутерската моќ на компјутер. Неопходно е да се задржи чекор со иновациите облак на софтвер за рударството. Препорачуваме да се пополни знаење и искуство, да се грижи за себе висока моќност графичка картичка по стапка од 6-12 месеци созревање и рентабилно да се ископа cryptocurrency.

домашен компјутер е погодна за производство. Корисниците често креирате домашна фарма, за купување на видео картичка со полугодишна враќање на инвестицијата. За да креирате домашна фарма изнајмување станови и го постави на полица 1-2 десетина картички. Ова производство исплати железо и електрична енергија. Видео картичка загрева, па ќе мора да го следат статусот на железо.

Сепак, на тема:

 • ZCash (Зец)
 • Ethereum (Ethereum) ЕТХ
 • Bitcoin (Bitcoin) БТК
 • Bitcoin Кеш (BCH)
 • Како Bitcoin јазол проверува трансакција?
 • Популарни Размена cryptocurrency

MINERGATE

Користење MinerGate.com - универзален портал за заработка cryptocurrency. Тој нуди комплетни решенија за производство на дигитални пари со користење на можностите на компјутерите на корисниците. Таа е наменета за корисниците од целиот свет, а во англиски интерфејс има опции на руски, германски, шпански, италијански, чешки и други јазици. За разлика од многу други ресурси, Minergate базен ти овозможува да заработите пари во многу различни начини. Тоа е зошто тоа е толку популарен меѓу ентузијасти на дигиталниот свет.

Карактеристики на услуги

Пул Minergate нуди многу можности за заработувачка користејќи ги сите расположливи компјутерската моќ.

 • Рударството во прелистувачот. Нема потреба да ги преземете и инсталирате програми рудари. Можете да одат на ливчето облак на рударството, притиснете на копчето Start за да започне извлекувањето на "криптата" Профитабилноста на овој метод подолу, но тоа не бараат големи инвестиции во видео и квалификувани хардверска конфигурација.
 • Една програма за сите cryptocurrency. За да бидат ефективни, рударството, рударството на Minergate спроведува со користење на една апликација која ви овозможува да се префрлат на најдобрите валута. Да одлучи што е најдобро Главен и да започнете без да мора да инсталирате дополнителни скрипти и рударите.
 • режим на "Smart рударство". Можете да им верувате на изборот на целните валута програма. Во овој случај, тоа ќе биде на своја рака "за решавање на" она што валута подобро Maini, врз основа на параметрите на вашиот компјутер, комплексноста на производството на популарната валути и нивните тековни девизниот курс. Стартување на апликација и одберете Smart режим рудар - "maynergeyt" DIY останатите.

Можете да добиете cryptocurrency кога практично, и како што е погодно, со користење на базен на можности. Рударство може да се кандидира за време на паузата за ручек на состанокот, пауза или оди намирници шопинг. Ако дојде дома пријатели, можете да го вклучите вашиот компјутер на рударството, па тој не е неактивен прави ништо. Ова се однесува и на стационарни компјутер или лаптоп.

Читај повеќе:   FARM за рударство ТРОШОЦИ

Почетна MinerGate.com сајт.

Minergate базен може да се користи додека работел на компјутер. Ако имате моќен 8-core процесор, да ги преземе своите рударски 6 јадра, а останатите два ќе биде доволно за работа во канцеларија или интернет сурфање.

Работа со базен нема да ви го одвлекува вниманието од вашата работа - се кандидира прилагодено рудар трае 5-10 секунди.

Како да го користите базенот MinerGate

Универзална mayningovy ресурс "Maynergeyt" - прва страница за да понудат своите услуги на клиентите на комбинирано производство на дигитални валута со користење на графичкиот процесор, процесорот или облак на рударството. Под одредени услови рударството на Minergate овозможува истовремено производство на неколку дополнителни altkoinov без паѓање heshreyta со основно паричка.

Да ги разгледаме во детали нијанси на работа со овој сестран базен.

Како Мајна преку MinerGate

Регистрација на MinerGate во минути. За да креирате сметка, само оди да https://minergate.com/ линкот, внесете e-mail адреса и лозинка за да пристапите на овој сајт. По положувањето на тестот на кабинет каде што е можно да го изберете јазикот за да ја преземете верзијата на mayningovogo софтвер соодветни за инсталираната верзија на Windows.

За да го направите ова:

 • отворете го линкот "Превземања", каде што системот автоматски ќе ги идентификува и нудат оптимална верзија на рударите;
 • преземете програмата;
 • инсталирани на уредот.

Автоматски избор на соодветна верзија на рударите.

За време на преземањето и инсталацијата, може да имате проблем со анти-вирусен софтвер. Значи ние треба да привремено да го исклучите антивирус или додадете програма во листата на исклучоци. Вториот метод е поудобно, како што ви овозможува и понатаму да ја преземете ажурирања без оневозможување на антивирус.

По инсталацијата, мора да добие барање за овластување. За да го направите ова, се кандидира на рудар и внесете информации за регистрирање на вашиот профил. Останува само да се избере дестинација cryptocurrency, бројот на процесор јадра и притиснете производство на копчето Start.

Важно: Ако ви се случува да Маина 4 или 8-core процесор, неискористени одмор најмалку две јадра. Ова ќе ви овозможи да го користат компјутерот, а тоа ќе се произведуваат парички. Ако товарот сите достапни јадра, компјутерот нема да бидат достапни за вас во текот kriptodobychi.

Научат подобро Меин со отворање на јазичето Репер во рудари менито. Оваа функција ви помага да се утврди можностите на вашата опрема за работа со услугата на различни алгоритми. Или, можете да го извршите на процесорот Monero рударство - денес тоа е најпрофитабилна валута за процесорот.

Рудар поддржува повеќе валути, листата на која е лесно да се збунети. Да се ​​олесни работата со апликацијата, одете на ливчето Види во поставките на апликацијата и одштиклирајте нејасни и најевтин монети, кои не ги користите. Изберете од најдобрите и притиснете на Start за рударство да се започне вашиот "фарма".

Веб-страницата обезбедува конзола верзија на програмата за да заработите altkoinov - minergate конзола рудар. поставување му се намалува за лансирање на апликацијата со одредени командната линија параметри, вклучувајќи и информации за сметката, валутата и износот на процесорот јадра.

На пример, на параметрите «-user [email protected] -xmr 2" ќе почне со производство Monero (XMR) на две јадра во име на корисникот препорачана пошта mail.gmail.com.

Како да се зголеми брзината на рударството во MinerGate

Оние кои имаат само што почнав да инвестираат своето време и средства во cryptocurrency, пред се заинтересирани за производство на врвот валути. На прашањето на "како на Мајна Bitcoin" - една од најчестите меѓу почетници. Пул нуди можност за производство на оваа монета, сепак, на процесорот или графичката картичка не обезбеди перформанси компјутери, доволни за сериозен приход во тековната компјутерската комплексност. Затоа е подобро да прочитате преглед и одберете MinerGate иако не толку познати, но повеќе профитабилен altkoin. Ова ќе ја зголеми профитабилноста на настанот.

Зголемување heshreyt при работа со одреден алгоритам може да биде уникатно - надградба на опремата или поврзани со стапка на раст на производството видео картичка. Одговорот на прашањето колку може да заработи во базенот зависи од бројот на лаптопи или моќни фарма ќе работи под вашиот профил. Вие само треба да се кандидира на рудар на секој уред и да ја достави до информациите за вашата сметка.

Значително зголемување heshreyt може да се користи за обработка на рударството сите јадра процесорот. Параметрите на графичка картичка, за намалување на клиенти и да се зголеми фреквенцијата на јадрото и меморијата да се промени.

Ако не може да се купи mayningovoe "железо" треба да плати за изнајмување на опрема за "облак од рударството". Во овој случај, профитабилноста ќе биде малку пониска, но ќе се ослободи од ризиците својствени на инвестиции во видео и ASIC.

облак рударство

Во прилог на рударите кои работат заедно во базен ", maynergeyt" Bitcoin ви овозможува да инвестираат во нивните сопствени производствени капацитети се ангажирани во рударството. Корисникот heshreyt изнајмува согласно избраниот тарифен модел и да добијат namaynennye пари.

Одете во делот за "Облак рударство" и кликнете на копчето Start за избраната валута. Услуга ви нуди да изберете и да платат за потребните heshreyt, а потоа почнуваат производство altkoinov која не бара учество на вашата опрема.

Во недостаток на овој метод е тоа што на сајт нуди помал принос од другите конкурентни услуги. Затоа, ако има достапни средства за облакот од рударството е подобро да се најде повеќе профитабилен услуга.

Како да се работи со приноси калкулатор

Пред да работат со cryptocurrency, но подобро - пред купување на опрема за рударство, треба да се пресмета потенцијал профит од оваа активност. Калкулатор, презентирани на сајтот ви овозможува да проверите на профитабилноста на рударството Bitcoins, laytkoinov и многу други дигитални валути.

Едноставно користење на услугата:

 • Изберете една од altkoin;
 • внесете heshreyt кој овозможува на процесорот или графичката картичка;
 • проверете приходите од kriptodobychi при работа со соодветен алгоритам.

Како да се повлече заработил altkoiny

Во вашата лична сметка можете да видите две основни индикатори: непотврдени и потврди cryptocurrency рамнотежа. За да се потврди Bitcoins, мора да се заработи сума поголема од граничната вредност. По концентрирајќи се на сметка на доволен број на монети, постои автоматски потврда, по што валута да бидат прикажани на вашиот паричник или разменуваат за пари fiatnye.

Тоа е, секоја паричка која се произведува "maynergeyt" станува потврди по акумулација на минимален износ.

Да ги повлечат парите заработени треба да ги вршат овие активности:

 • одат на "панел» (табла) и кликнете "Прикажи";
 • Внесете ја адресата за да се добие altkoinov;
 • го одредите бројот на монетите да бидат преведени на полето "Големина" (износ), инаку сите средства на располагање ќе биде испратена.

На пример, за да го испратиме вашиот профил baytkoinov на вашата сметка Poloniex, треба да:

 • кликнете на депозити bytecoin следниот линк во листата на достапни цени;
 • кликнете на копчето Покажете ми депозит адреса;
 • прикажување на информации во врска со идентификатор на трансакцијата, кој ќе се појави во прозорецот за плаќање проект;
 • отвори на MinerGate форма за повлекување на пари;
 • внесете го износот на повлекувањето, Комитетот на мрежата, на адреса на чантата на берзата и на код за идентификација на работењето;
 • почекајте 30 минути за да се потврди операцијата во blokcheyne.

По оваа размена е Bytecoin или други непопуларни на валута Bitcoin, со користење на размена на можности. Ова е направено во неколку чекори:

 • отвори профилот на хартии од вредност;
 • најдете bytecoin пазари во блок со користење на прозорецот за пребарување;
 • кликнете на пронајдени валута;
 • во прозорецот што ќе се отвори, изберете продава BCN;
 • внесете го износот за продажба;

Важно: Системот го пресметува бројот на Bitcoins добиени во согласност со тековниот девизен курс.

 • Ако сегашниот разбира дека се задоволни, кликнете на копчето Продава да купат Bitcoins се кредитираат на вашиот биланс.


За да се прикаже Bitcoin паричник од надвор е потребно да се:

 • одете на делот биланси;
 • Bitcoin се најде во листата на валути;
 • O се пополни форма за да се покаже сума од (износ) и адреса (адреса);
 • по утврдувањето на плаќање ќе биде во вашиот паричник.
Читај повеќе:   Како да се направи една фарма РУДАРСКИ

MinerGate комисија

износот систем комисија зависи од начинот на пресметка на надоместокот за рударство. Кога PPS (надоместок за секој задолжен топката е на повеќето валути е 1,5%, додека PPLNS (плаќање на последниот N балон) - 1%.

И двете методи на наградата дистрибуција за затворање на блок популарен меѓу рудари

На Bitcoin е бесплатно, но за Zcash, Ethereum Ethereum Класик и ќе треба да плати 1% само за PPLNS систем.

платформа предности

Интерфејс со поддршка за повеќе јазици, вклучувајќи руски.

Можноста да се избере Мојата програма или доверба на автоматски алгоритам.

Одличен избор altkoinov за производство.

Два типа на надомест за рударство.

Приватна облак услуги на рударството.

Лесно поврзување на базен, како и програмата поставувања.

недостатоци

Единствениот значаен недостаток "Maynergeyt" - ниска профитабилност на рударството облак. За оваа цел, тоа е подобро да се избере платформа која обезбедува најдобри услови за изнајмување на компјутерската моќ. Мрежите се многу алтернативи "maynergeyta" со многу поволни услови. Базен треба да се користи за вистински на рударството на вашиот компјутер со моќен процесор и графичка картичка.

Линк до самиот базен тука.

CGMINER

Како се CGMiner поставување за оптимална cryptocurrency рударството на избраниот базен? До денес, на најновата верзија - 4.0, но повеќето корисници преферираат да го користат верзија 3.7.2 - тоа е повеќе стабилен во исто време Мајнинген на повеќе графички картички. Верзија 3.1.1 сега се смета за застарена (и има ограничувања на алгоритми - само Scrypt). Значи каде да го преземете, како да се постави, која се препорачува основно прилагодување да прашам?

содржина

 1. Видео: Setup (attenshn: англиски Ланг.).
 2. технички барања
 3.  подесување Карактеристики
 4. Додавање на базен
 5. Работа со CGMiner.conf
 6.  потенцијални проблеми

Видео: Setup (attenshn: англиски Ланг.).

технички барања

Најдобро од сè, како што покажа искуството, CGMiner работи на Windows 7 64-битна. На Windows 10 или 8 подолу автопат, во просек, 3-5% (во зависност од користи енкрипција). Програмата им овозможува на Maini cryptocurrency истовремено worker`s 8 (на пример, 8 картички во една базна станица). Рудари, на официјалниот сајт не е како такви, туку форум каде што можете да дискутираат за сите прашања за програмата, својата функционалност и конфигурација, која се наоѓа на https://bitcointalk.org/index.php?topic=28402.0.

Треба да се напомене дека барањето не е водење на 32-битен оперативен систем (поради ниската продуктивност на системот и го ограничува RAM 2 GB). А повеќе искусни рудари тврдат дека т.н. Ccminer најдобро за Radeon графички картички од Nvidia. Нивниот примерен перформанси Scrypt алгоритам е како што следува:

видео картичка Перформанси (Kh / s)
Radeon 5970 705
Radeon 6990 775
Radeon 7990 1245
R9 290 623
R9 290X 686
GeForce 750Ti 245
GeForce 650Ti 152

Од CGMiner веќе оптимизирани за Scrypt, а потоа го користат на најдобрите Мојата Litecoin. Само со верзија 3.7.2. Поддршка е додадена на популарните алгоритам SHA-256.

Тоа е важно да се има на ум дека Sgminer multichip видео дели 2 worker`s (во случај на 2 процесори). Според тоа, кога со употреба на таквите уреди се ограничи на максимум - до станицата 4 адаптери.

ASIC под таква апликација не функционира.

 подесување Карактеристики

Следните поставки се доволни за да ги одредите поставките за рударите:

 1. корисничко име и лозинка;
 2. базен;
 3. графичка картичка (доволно за да се определи горна граница на товарот).

Што е базен и зошто е потребно да се користи? Секој ден, комплексноста на пресметка на секоја единица се зголемува, така и за успешна капацитет на рударството еднаш сите членови на базен се сумирани. Се разбира, во овој случај, а профитот се дели меѓу нив според перформансите обезбедени од страна на работна станица. Сам денес за да профитираат на рударството е речиси невозможно.

Се прашувам:   Што е рудар? Cryptocurrency рударството или што имаат вируси

Додавање на базен

Како да се постави на програмата? Откако ја преземете (може да се направи линк на официјалниот форум) треба да ја отпакувате пакетот, а потоа и во папката каде што сакате да се создаде лилјак датотека. Сè што е едноставен - треба да се создаде нов текст документ и рачно да го преименува во run.bat «». Следно, ќе треба да се отвори оваа датотека во било кој текст едитор и додадете ги следниве поставки: cgminer.exe -scrypt -u WORKER.1 -p Parol -o слој + TCP: // адреса: ПРИКЛУЧОК. Секако, наместо «работник» да наведете името на работна станица (во зависност од она што беше објавено во базен), како и лозинка за пристап. АДРЕСА и ПРИКЛУЧОК - се, односно на адреса базен на TCP и портата на која ќе биде рударството. Сите овие податоци може да се најде директно на сајтот на базенот, кои потоа ќе трансфер на средства за рудар сметката. Број laytkoin чанта е поставена директно во канцеларијата базен (на сајтот).

Може да се спаси само создаде лилјак датотека, а потоа - да се кандидира CGMiner.exe процес. Сите ќе можат да уживаат пристап до базен и Мајне cryptocurrency. Потребно е само да не се заборави следење на температурата на картичката и да се обезбеди нормален проток на воздух за ладење.

Работа со CGMiner.conf

Почетните поставки може да се постави преку cgminer.conf конфигурациската датотека. Но за почетници ова е помалку склопот. Таму може да се постави повеќе параметри, вклучувајќи Дроселиране линија за видео (за да се спречи прегревање критична). И тоа е вреди да се размислува дека по создавањето на датотеката cgminer.conf сите лилјак датотека, апликацијата ќе бидат игнорирани. И веднаш по cgminer.conf да се префрлат на повеќе профитабилен монета (за да не се создаде некои лилјак-датотеки, префрлување помеѓу поставките директно од терминалот).

Во cgminer.cong можете да наведете повеќе на следните основни параметри:

 • GPU-навои (т.е., бројот на графички процесори);
 • интензитет (приоритет да се користи капацитетот на графички процесор);
 • temp-исклучување (температура видео на кое рударството ќе се исклучи автоматски, на пример, задачата на пресметка блокови е прекината);
 • worksize (наведете ги параметрите овозможува блокови да се пресметува);
 • scrypt (овозможување / исклучување Scrypt алгоритам се користи).

 потенцијални проблеми

Ако CGMiner не започне, можно е дека програмата е лансиран на 32-битна верзија на оперативниот систем. За да се реши овој проблем треба да ја инсталирате оперативниот систем на Windows 7, 8, 10 или 64-битна архитектура.

Windows XP не е поддржан, Vista - исто така, но верзија на стариот рудар 3.1.1 работи под тоа, иако со ограничувања.

При користење на базен хаш-да-се монети со подесувањата како што е наведено погоре, рудар нема да работи. Во овој случај, сите поставки се поставени директно во канцеларијата на базен, и прилагодувањата за run.bat - стандард. Поставките може да се направи во картичката Моја Сметка - работник. Директно cgminer поставки се достапни на ливчето за да започнете. Порт - Универзална 4444. Патем, хаш-да-парички исто така може да видите детални статистички податоци во делот на семафорот (дури и ако не само минирани Litecoin).

Се прашувам:   Топ 7 програми за рударство cryptocurrency: Преглед

Ако cgminer.exe започнува со грешка, што укажува на проблем со X11, која значи дека графички адаптер е премногу стар и не поддржува најновите верзии на Директен. Прво на сите тоа е потребно да се воспостави повеќе модерниот возач. Ако ова не помогне, ќе мора да се промени на хардверот.

Вкупно, cgminer - лесен рудар за рударство алгоритми за Scrypt и SHA-256. Тоа е можно да се подеси на програмата, но постојат ограничувања на самите монети. Најдобро одговара само за laytkoin.