Како да се добие Bitcoins од нивниот компјутер

2018/08/28 0автор Крипто

Како да се добие Bitcoin? \ U2014 како тоа функционира на Гледај во мене

Познато е дека Bitcoin може да се купи (во времето на пишување, стапката беше $ 1063 за 1 БТК), но, исто така, cryptocurrency може да се добие со користење на вашиот компјутер.

Процесот на добивање на нови Bitcoin е сличен на производство на злато (самиот термин за рударство, исто така, важи и за рударство), но наместо грутки, извлечена од карпата користење казми и динамит, корисниците на интернет преку посебни програми за решавање на комплексни пресметковни проблеми, понуди програма алгоритам . За секоја успешно минирани блок на броеви тоа е можно да се добие одреден број на Bitcoin, обединети во еден блок (со износот на Bitcoins подеднакво се намалува со текот на времето). Како да се вклучат во оваа нова "златна треска"?

1 Чувајте паричник

Првото нешто да се направи - тоа е потребно да се добие Bitcoin-чанта (на Bitcoin паричник) , така што вашата виртуелна валута може да се чуваат некаде. Најлесен начин да ја посетите страницата и да ја преземете www.bitcoin.org Bitcoin клиент за вашиот оперативен систем. По инсталирањето на тоа почнува да се свртат кон историјата датотека на сите трансакции Bitcoin (т.н. blockchain датотека) . Тоа тежи многу, на пример, нашиот колега тресе неговата повеќе од 48 часа, а сепак индикатор покажува помалку од 30%.

2 ја добиете адресата на чантата

Откако клиентот ќе биде во активна состојба, кликнете на копчето "Креирај" за да се добие на адресата на вашиот паричник. Тоа ќе биде долга низа на букви и броеви. Исто така се препорачува да го копирате wallet.dat фајлови на флеш диск и печати хард копија. Оваа податотека содржи сите ваши лични податоци и е многу корисно во случај на технички проблеми, како резултат ќе може да изгубите вашата зачувана Bitcoins.

3 Зачлени базенот

Сега имате чанта, и клиент, најверојатно веќе се подготвени да одат во војна.

Но, како што знаете, една е воин, и сам рударството Bitcoins речиси не прави никаква смисла, бидејќи на задачите кои се генерирани од алгоритам, достигна ниво на сложеност што дури и модерната процесор нема да бидат доволни за последните три години, со цел да се добие барем еден Bitcoin за неколку години. Значи, благодарение на Мајнинген што дури и не ќе ги покрие трошоците за електрична енергија се консумира од страна на компјутер. Обединетите рударството или рударско-базен - профитабилен бизнис.

Т.н. базен ќе се обединети со една група на рудари кои работат на располагање блокови. Најпопуларните е базен лапавица е. Вие исто така може да се обидете Mein за БТК еснаф или други. Секој од нив е различен во големина главно такса која се наплаќа по единица (обично околу 2%), а бројот на активни корисници. Во базени со помалку рударите Bitcoins минирани побавно, а во базени со голем број на корисници, како по правило, на помали исплати се направени.

Можете да им верувате на еден базен на администрацијата?

Како да се добие Bitcoins?. Слика № 2.
базен сопственикот лапавица е

"Во теорија, да се биде администратор Bitcoin-базен, можам да ги собереш сите 25 од BTX единица која ја добив базен, и оставете ги за себе. Сепак, јас не одам да го направи тоа, иако јас ги разбирам луѓето кои не сакаат да му верувате на администраторите базени. Секој има слобода на избор, што уште еднаш докажува дека проектот е слободен Bitcoin себе. "

4 Додавање на "работници"

Откако вашата сметка е креирана во базенот, треба да додадете "работник" (работник) . За секој рудар, на компјутер, кој ќе се користи за рударство, што треба да се добие нов проект; базен за тоа ќе ги пратите на вашиот придонес за заедничката кауза.

5 Програма рудари

На рударството да процесот повеќе интуитивен и лесен за користење, може да се користи специјален софтвер рудари, е графички клиент интерфејс. Во својот дел тие се доста комплексни за да се постави и да се плашиш на просечниот корисник. Погодна за почетниците рудари GUIminer програма или Феникс 2.

содржина

Приходите на компјутерски ресурси - V-MIRE.NET

Меѓу многуте начини да се заработат пари на интернет неодамна стана многу популарна еден - заработувачка на компјутерски ресурси , а тоа е, корисникот добива пари за искористување на капацитетот на железо. Ајде да видиме колку е реално и колку ќе може да заработи.

Ние препорачуваме на нашите нови статии:

Денес ние започне експериментот, резултатите од кои ќе се знае колку може да заработи на Bitcoin рударството во 2017 година, со инвестирање малку, како $ 150. Целта на експериментот: да научат како да се направи вистински со помош на ... Прочитај повеќе

Што е плата на компјутер?

Ако вашиот компјутер е моќен видео картичка, или дури и две или три, тие може да се користат да се направи пари. Обидете се да се опише како да се направи едноставни зборови.

Процесот за заработка компјутерски ресурси е производство на видео картичка некои пресметки, и ги повика maynig. Резултатите од пресметките подоцна создава виртуелна монетарна единица - Bitcoin (BTC), која може да се замени за било која валута на светот и веднаш ги пренесат вашата кредитна картичка.

Едноставен заработувачка на компјутерски ресурси

Само со користење Bitcoins може да се плати за стоки и услуги, мобилни комуникации, и тие може да се инвестира, како што стапката на Bitcoin во глобалниот пазар е постојано расте и како на ова писание е 673 долари за 1 Bitcoin. Вие не ќе заработи Bitcoins целина и неговите делови - tsentobitkoiny (0,01 БТК), milibitkoiny (0,001 БТК) и mikrobitkoiny (0.000 001 БТК).

Што треба графичка картичка за заработка

За приходите ќе се пријде од графичка картичка AMD Radeon 5xxx серија. Користење на NVIDIA денеска непродуктивни, и работа со вграден видео картички веќе не се поддржани.

Колку можете да заработите

Сè зависи од техничките параметри на вашата графичка картичка, голем број на блокови (задачи), може да се процесира по единица време, и сегашните сложеноста на задачите. брзина на обработка се мери во Mhash / s (MegaHesh / сек). Можете да ги користите посебен калкулатор кој ги зема во предвид сите тековни податоци за пресметка на износот на приходите. Мора да внесете брзината на вашата графичка картичка, и изберете валута пресметка.

На пример, кога на видео Radeon HD 7970 - 925 MHz (230 W) која ги обработува 555 Mhash / s, може да заработи на ден за да 0,00031 БТК, дека сегашната стапка е 20 центи дневно.

Според тоа, ако на видео картичка е уште поважно, приходите и се зголемува пропорционално со нивниот број.

Едноставен заработувачка на компјутерски ресурси

Многу од нив се инвестира во создавање на т.н. "фарми" - т.н. матичната плоча, која има повеќе моќни видео картички. Па дури и купи компјутер, специјално наострен за производство на Bitcoins.

Како да почнат да заработуваат Bitcoins

Размислете за основни чекори за акција што треба да се врши за да започнете генерирање Bitcoins на вашиот компјутер.

Превземи Bitcoin-паричник софтвер. Мора да ја преземете од тука "Bitcoin-Wallet" клиент софтвер за вашиот оперативен систем верзија и да ја инсталирате на вашиот компјутер. Инсталацијата е многу едноставна. Кога ќе ја стартувате програмата за прв пат, ќе мора да почека до уредот ќе ја преземете, која може да потрае подолго време ( околу 24 часа ), како што ќе биде натоварена прилично голем број на податоци.

bitcoin1

Поставување на Bitcoin-паричник. На Bitcoin-паричник што треба да го изберете јазичето "Примање", потоа кликнете на долниот лев агол на "Креирај адреса". Можете да креирате етикета кои се однесуваат, како и за секоја услуга од кој сакате да ги добие средствата, може да се добие посебна адреса, што е многу погодно.

Влегување во базенот. Можете да генерирате biktoiny и сам, но тоа ќе бара огромни технички ресурси и многу време (од неколку месеци до една година или повеќе).

Да се ​​осигура дека ќе заработите, што треба да влезат во базен - ресурс на заедницата која ги обединува оние кои сакаат да се вклучат во рударството. Постојат голем број на базени, еден од најголемите - 50btc.com Овој базен е едноставен, лесен и сигурен, поддржува плаќања во неколку популарни системи за плаќање.

Оди 50btc.com, изберете руски и кликнете на копчето "Регистрирај се".

Во соодветните полиња, внесете ја вашата e-mail и да изберете лозинка двапати.

После тоа, отворете го менито "плаќања" табот и додадете "Вашиот Bitcoin адреса" на адреса на Bitcoin паричник. За да го направите ова, кликнете на "+ Додај" и внесете ја вредноста во полето "на Bitcoin адреса."

"Рудар" инјекција програма . На пример, соодветна програма 50miner. По инјекцијата отпакувате во било кој фолдер, на пример, D: \\ \\ 50miner рудари.

Ја стартувате програмата. Отвори 50Miner датотека и тип во worker`s на е-пошта (оној што се користи за време на регистрација на чанта). Лозинката не е потребно. Потоа кликнете на "Само рударството» ( «Само рударство").

Едноставен заработувачка на компјутерски ресурси

Рудар ќе го одреди графика и OpenCL платформа, која е на компјутерот. Ако се открие саканата платформа OpenCL, на програмата ќе се прикаже линк за да ја преземете. Поставките се врши автоматски и избраната програма, во оптимална вредности.

Избор повлекување метод . Можете да изберете Yandex, Webmoney, QIWI, мобилен телефон, како и картичка VISA.

По некое време на сајтот 50btc.com можете да видите дека работникот е веќе работат. Tab "рамнотежа" во горниот десен агол ќе го видите резултатот на пораст - зголемување на рамнотежа.

изгледите на рударска

Како ветувачки овој вид на приход е тешко да се каже. Како што бројот на учесниците се зголемува комплексноста пресметковни, односно, решенија се наоѓаат низ долг период на време. На тој начин, се создава помалку Bitcoins, според приходи ќе стане помалку.

Алтернативни видео картички за рударство

На почетокот на 2013 година да го замени на видео картичка за рударство дојде специјални единици Bitcoin ASIC рудар да се генерираат Bitcoins, компјутерска брзина која е десетици MegaHesh / сек. Тоа е, моќта на оваа машина надминува моќта на стотици картички. Во суштина денес Bitcoin мрежа компјутерска моќ лежи во овие единици.

Едноставен заработувачка на компјутерски ресурси
Bitcoin ASIC рудар

Цената на машината, во зависност од бројот на чипови е 10-16.000 долари. И ако порано принос ASIC беше 400 $ на ден, но денес оваа бројка едвај достигнува 30 $. Со зголемување на комплексноста на пресметување на приносот неизбежно ќе падне. Така, инвестиции во опрема ќе се исплати со постојан приход од $ 30 (и тоа не ќе биде стабилен) само по 29 години. Денес, според тоа, да се трошат пари за купување на Bitcoin ASIC рудар несоодветна.

Во 2014 година се планира да издаде нова генерација на опрема за рударство, брзина на обработка на трансакции кои ќе бидат многу пати повисока од сегашните стапки. Сепак, судбината на овие уреди е иста како онаа на претходните генерации - имаат освоено само еднаш купив, бидејќи со зголемувањето на моќта зголемува комплексноста на пресметките. И порано или подоцна тоа ќе се постигне толку големи што дури и на најмоќните опрема ќе се бара решение за проблемот е многу долго.

Едноставен заработувачка на компјутерски ресурси
Дали е профитабилен за да се вклучат во шпекулации Bitcoins?

Bitcoin денешната стапка на раст се должи на високата побарувачка за Bitcoin ASIC рудар. Зошто? Фактот дека повеќето од овие машини се реализираат за овие многу Bitcoins дека луѓето купи за вистински пари во надеж за брзо враќање на инвестицијата. Тоа е, така разнесени "балон" не може да расте вечно, и кога приносот од купување ASIC падот на побарувачката ќе падне, заедно со барањето за Bitcoins.

Додека системот е во пораст, тоа е можно да се вклучат во шпекулативни трансакции - купување и продавање Bitcoins, заработувајќи губење на девизи. Сепак, гледајќи назад во историјата на промени во вредноста на Bitcoins во текот на изминатите две години, кога на девизниот курс на светските валути Bitcoin се зголеми неколку пати и падна во цената од десетици пати, како манипулации може да се припише на трансакциите со многу висок ризик. Одлуката за тоа дали да се земе на таквите ризици или не, секој е слободен да се земе.

Видете исто така:

Како да се добие Bitcoins на мојот компјутер? - СОВЕТИ ...

Денес зборуваме за приходи Bitcoin опција (cryptocurrency) на вашиот компјутер, и колку можете да заработите во еден месец, ако Маина на вашиот домашен компјутер?

Многумина се прашуваат за тоа дали е можно да се извлече cryptocurrency на вашиот компјутер?

Одговори дека, да, можеш. Во принцип, тоа е можно да се добие cryptocurrency дури и со ниска потрошувачка на енергија компјутер. Да, тоа нема да биде илјада рубли за еден ден, но 50-500 рубли може да се добијат.

Не е лошо, нели?

Постојат неколку опции:

1. Преземете ја програмата рудар. Конфигурирај го и поврзете на базен (заедница рудари) и да почне Мајна. Вие само треба да се разбере на програмирање.

2. Пријавете се за докажан услуга. Download-рударите. Пристап. Сè! Вашиот компјутер ќе почнат да заработуваат пари.

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп
в) Во студијата, симнете рудар програма

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

Влези и лозинка при регистрацијата. По најавите на системот ќе ве праша да притиснете на копчето и ќе ги тестираат вашите компјутер. Значи, апликацијата, тоа ќе биде јасно каков вид на товар даде, и колку ќе заработи дневно. Овие податоци ќе бидат прикажани во апликацијата.

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

Во лесниот режим ја користи помалку од 50% на моќта да се биде внимателен да не се меша со вашата работа на компјутер. Можете ли да замислите? Вие работа, но овој пат ќе се намали пари на сметката.

Во полн режим, системот го користи многу повеќе енергија и носи повеќе пари.

Патем, системот може да отпочне со работа по извесен временски период. По дифолт, тоа е во вредност од 5 минути.

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

Ние осветлувањето на принос на различни компјутери. Во просек, тоа покажува - 60-100 рубли дневно. Кул, нели? Всушност, ова е надвор од никаде.

Само видов и значајни резултати. И родот беше 500-800 рубли дневно. Сето тоа зависи од вашиот компјутерски систем.

Еве, тоа покажува една од моите компјутери (патем, тоа не е лоша бројка Пари на патот не се тркалаат.!):

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

Заклучоци може да биде од 50 рубли. Барање за плаќање може да се направи барем секој ден.

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

Неколку пати сум побарал заклучок за Bitcoin. Тоа доаѓа многу брзо. Нешто повеќе од 10 минути.

Bitcoins се произведуваат на неговиот компјутер. Cryptocurrency рударството на IDD или лаптоп

PS Јас сум задоволен со познати .. тој рече дека дури и ако програмата носи 10p дневно, минимум на електрична енергија во удари во куќата. Кул, не е тоа?

Како да заработите Bitcoins користење на компјутер - 5 едноставни ...

Во последните две години cryptocurrency тема често се израснат во популарните медиуми, повеќето новинари пишуваат за Bitcoin и приходи за нив на позитивен начин. И да гледа во Bitcoin девизен курс, кој во 2017 година веќе го надминува 1 БТК до $ 2700, станува јасно зошто многу интернет корисници се заинтересирани за ова прашање, како да се направи Bitcoin. Перспектива инсталирате на вашиот компјутер и посебна програма за рударство кој самостојно ќе ги извршува сите потребни пресметки и да произведуваат виртуелни пари, се чини дека е многу примамливо, но тоа не е толку едноставен.

Во раните денови на cryptocurrency кога секој создадена блок содржи 50 монети, прашањето за како да се создаде Bitcoins на неговиот компјутер, тоа беше релевантна. Во 2009-2012, тоа беше навистина можно Мојата себе Cryptocurrency користење на домашен компјутер. Тогаш процесот на производство на монети беше многу полесно, и рударите во мрежата беше неколку реда на големина помала, па дури и сопствениците не се премногу моќни компјутери може да смета на среќа. Но, во 2018 година на одговор на прашањето за тоа колку брзо namaynit Bitcoins на домашен компјутер, е јасна: без посебна многу моќна опрема што не е можно.

Сепак, не можеме да кажеме дека сега на мрежата на обичните корисници немаат шанса да се Bitcoins на вашиот компјутер. Се разбира, ова ќе бара напор и трошоци, но како резултат ќе може да заработи добри пари во Bitcoin рударството. Размислете за производство на спецификите cryptocurrency и начинот на кој сега навистина почне да се лулаат Bitcoin.

Min-1, Како Мајна Bitcoins во 2018 година: во базен или на свој?

Рударството (од англиски јазик за рударство -. Рударството) - процесот на создавање Bitcoins преку пресметки. Емитирана cryptocurrency блокови, и секој блок содржи фиксен број на монети. Во 2009 година, кога системот беше лансиран само во истиот блок беше 50 БТК, и по 4 години на надомест за извлечени блок на челик е 25 монети. На крајот на 2016 година бројот на Bitcoin, корисникот е обвинет за генерираната блок, повторно ја намали за половина - 12,5 БТК.

Во просек, на секои 10 минути во мрежата единица 1 е генерирана, и рудар или група на рудари, dobyvshih тоа што е платена. Вкупно Bitcoins кои можат да бидат извадени, ограничени - по 21 милиони евра ќе бидат создадени монети, процесот запре. Забрзување на процесот на генерирање на нови блокови и да добијат сите пари за неколку дена или недели е невозможно. Затоа, на повеќе корисници на мрежата во исто време се занимава со рударство, на помала шанса да се создаде bitkiony секоја од нив.

Така, можеме да заклучиме дека процесот на создавање на сложени cryptocurrency постојано под влијание на два фактори:

 1. На намалување на авторски права за секоја единица произведени
 2. Зголемување на бројот на рударите иако бројот на блокови кои може да бидат генерирани во единица време останува непроменет.

Сепак, постои уште еден фактор што е делумно "се совпаѓа" комплексноста на рударството Bitcoins и да се направи ова производство cryptocurrency привлечен за корисниците на мрежата. Овој фактор - високата стапка на виртуелната валута и Изгледите за понатамошен развој.

Min-1, Како Мајна Bitcoins во 2018 година: во базен или на свој?

Софтвер за рударство

Првиот чекор за да се осигура дека проектот за рударство Bitcoin е создавање на лични Bitcoin-паричник. Bitcoin паричник потреба и рудар, и оние кои едноставно го користи валута за да купувате на интернет или заработува на инвестиции во виртуелни пари.

Најлесен и најбезбедните опција е да се создаде официјална чанта blockchain. Но, како што многу корисници веруваат на минирани или купуваат виртуелни монета чанти Breadwallet и арсенал. Тоа е комбинација на овие софтверски решенија кои клучеви се чуваат на персонален компјутер на корисниците, а не на облак услуги. Затоа, на приватниот клуч на корисникот не може да пристапите на некој трети лица.

Сервер Bitcoin-паричници, како Coinbase може да се користи на свој ризик. Фактот дека сите податоци се чуваат на сервери на интернет провајдерите. И давателот (или хакер да се пробие во сервер), може во секое време да имаат пристап до сите копчиња од нејзината чанта - и на јавните и на приватните.

Min-1, Како Мајна Bitcoins во 2018 година: во базен или на свој?

Покрај чанта за екстракција Bitcoins сопствената опрема (компјутер, посветен ASIC рудари, моќна графика) потребно е програма која ќе врши пресметки за да се генерираат блокови. Онлајн корисници можат да се најдат повеќе од 10 различни софтвер за креирање cryptocurrency, од кои сите се адаптирани за Windows и Linux оперативни системи. Исто така, повеќето од нив се наменети за производство, не само Bitcoin, но исто така и голем број на други cryptocurrency. Од најпопуларните програма за создавање Bitcoins се:

 • BFGMiner - рудар, кој може да се користи за производство на виртуелни пари на капацитетот на матрицата, графичка картичка, процесор и ASIC.
 • CGMiner - моќен и речиси универзална програма за создавање на блокови. Таа не само што ги врши сите потребни пресметки, но исто така ги следи моќта на графичка картичка и компјутерот прилагодување на брзината на вентилаторот во текот на производството Bitcoins или други cryptocurrency.
 • NiceHash рудар - мултиплеер верзија на облак CGMiner.

Облак cryptocurrency рударството

Ако пред 4-5 години, кога "копачи" Bitcoin е релативно мал, просечната сопственици на моќта компјутер може да произведе cryptocurrency свој, но сега тоа не е реално. На стандарден персонален компјутер или лаптоп namaynit единица со виртуелни пари не може да биде - техниката едноставно нема доволно моќ. Затоа, на рударите почнаа да се формираат групи (базени), за да се поврзете на моќта на нивната опрема за масовно производство. Оваа креација на Bitcoin Рударство викаат облак.

Во еден базен може да се состои и 1000, и 100 000 корисници во исто време, и повеќе луѓе се приклучија нивните напори и помоќни тие имаат технологија, повеќе единици што ќе се создаде. Надомест за секоја единица произведена во базенот е дистрибуирана помеѓу сите учесници во однос на напојувањето на хаш. Затоа, се очекува да заработи месечно за 1 или повеќе Bitcoins обичните корисници не треба да се - тие можат да добијат во просек од 150-400 илјади Сатоши 30 дена. Исто така е важно да се запамети дека администрацијата на базенот е преземање на сите учесници такса од помеѓу 1 и 5% од приходите.

Одбери базен за колективно на рударството Bitcoin самите корисници. Главната работа - да се земе предвид угледот и животот на базен. И денес најсигурни и успешно се следните рударски базени:

 • AntPool - Кинески базен, произведува околу 15% од сите нови блокови
 • F2Pool (друго име - DiscusFish) - Кинески Рударство-базен, генерирање во моментов околу 12% од сите нови блокови
 • BitFury базен - Грузискиот приватен базен, со што се создава околу 12% од сите Bitcoins
 • ViaBTC - Кинески базен е отворен за 3 години и рударството 8% од сите нови блокови
 • GBMiners - добро докажан Индискиот Рударство-базен со удел во вкупното производство Bitcoin 5%.

Облак Рударство во моментов е најмногу ветува начин за рударство Bitcoin. Сепак, не можеме да кажеме дека тоа не бара инвестиции, бидејќи за да добие добра награда, корисникот треба да обезбеди еден базен на моќна опрема. И поголемиот дел од компаниите - сопствениците на базени понуди на сите учесници на купување производство или изнајмување на ASIC-рудари, кои, кога се инсталира на базен на Bitcoin-фарма ќе биде "работат" за својот сопственик или закупец.

Min-1, Како Мајна Bitcoins во 2018 година: во базен или на свој?

Придобивките од облак на рударството вклучуваат вистински можности на приходи, без дополнителни трошоци за енергија и отсуството на потребата постојано да се следи за сервисирање на нивните (кирија) опрема.

Рударство преку ASIC-рудари

ASIC-рудари (заеднички наречени "Ашик") - е високо специјализирана опрема која е инсталиран на компјутер, и е наменет исклучиво за производство cryptocurrency. Модерни рудари се многу моќни, но имаат само една функција - да вршат операции за да се генерираат нови блокови. Затоа, за купување на таквата опрема е поврзана со одреден ризик, бидејќи ако Bitcoin размена стапка паѓа нагло, ASIC рудари ќе стане бескорисна железо.

Сепак, стекнување на ASIC - е уникатен за денес начин да се направи Bitcoin себе, без учество во пул. Имајќи bikoin-фарма со неколку моќни рудар е реален само генерирање на нови блокови кои се вклопуваат во услови на системот, и да добијат награда.

Но, за оние кои сакаат да создадат свој фарма и копаат Bitcoin поединечно, треба да се разбере дека во почетокот ќе бара големи инвестиции. Цена ASIC-рудари, чија моќ е доволно за да се генерираат нови блокови во моментот е над $ 1500-3000. Исто така е важно дека опремата троши многу енергија и трошоците за електрична енергија ќе бидат на товар на поединецот копач cryptocurrency.

Min-1, Како Мајна Bitcoins во 2018 година: во базен или на свој?

Во моментов, најпопуларните на овие ASIC производители:

 • HashCoins
 • Авалон
 • Bitmain Техника
 • AsicMiner et al.

Рударството на картички

Рударство Bitcoins на игри графички картички беше многу популарна во 2013-2015 година, код на капацитетите опрема доволно да се изврши hashing. Сега, според тврдењата на искусни рудари, па дури и една од најпознатите моќна графичка картичка нема да биде доволно да се спроведе пресметковни операции. Затоа, оние кои претпочитаат овој метод на производство Cryptocurrency купи неколку моќни посветен на производство или ASUS Nvidia картичка и да создадат свои Bitcoin-фарма.

Методата Maini Bitcoins на NVIDIA видео картичка, не многу различни од на рударството на Ашик. Овие картички се инсталирани на компјутерот, а потоа и да ја стартувате програмата рудари, кои поминуваат операција хаш, користејќи ја моќта на графички картички.

Се должи на фактот дека Nvidia и ASUS почнаа да се произведуваат графика за рударство, копачи cryptocurrency сега може да се здобијат со специјализирани "железо", наместо на купување на гејмер картичка, како што беше претходно. Сепак, цената на таквата опрема не е многу пониска од цената на ASIC-рудари, и неговите перформанси - неколку помалку.

За време на тестот картички е откриено дека тие се поефикасни за екстракција cryptocurrency како што етер, laytkoin et al. Но, за производство на Bitcoin бараат неколку картички со висока ефикасност.

Како да заработите Bitcoins користење на компјутер или ...

Како можете да заработите Bitcoins користење на домашен компјутер

Bitcoin - прва и најпопуларна cryptocurrency на планетата. Монета вредност е околу 8 илјади. Долари. Секој кој се соочува со неа, очите му светне. Многумина се прашуваат каде да се добие барем еден Bitcoin. Денес ние ќе ви покаже како да заработите Bitcoins користење на компјутер. Детален поглед на сите можни начини со и без додатоци.

Како Bitcoin минирани на вашиот компјутер

Почеток приходи не се случи без инвестиции. Ќе мора да се инвестира пари или време. И често, и двете. Bitcoins може да се заработи во следниве начини:

 • рударството;
 • Облак рударство;
 • Приходите на кранови и специјални сајтови;
 • Тргување.

Ајде да ја разгледаме секоја од овие во детали.

Како Мајна Bitcoins на вашиот компјутер

Blokcheyn - верига на блокови, во која сите трансакции се евидентираат со cryptocurrency се случуваат во рамките на мрежата. Рударство повика новиот процес блок пребарување за blokcheyna. На новиот блок се пресметува според одреден алгоритам. За blokcheyna вклопува во секој блок, но му одговара само на одредени правила.

Рударите сортирање на блокови во потрага за задоволување на барањата. Барај ефективноста зависи од брзината на барање, односно силата на опрема рударите. Рудар, кои се наоѓаат на првата таква единица, добива надомест за неговиот 25 Bitcoins. На новиот блок е на секои 10 минути. Оглед на тоа колку е сега во вредност од 1 Bitcoin, овој вид на приходи се чини дека е многу корисно. За да почнете Bitcoin рударството на вашиот компјутер, треба:

 • Започнете со паричник Bitcoin;
 • Преземете софтверот за рударство;
 • Започнете Мајна.

Но, тоа е одамна ги нема се денови на рударството Bitcoins на вашиот домашен компјутер, таа престана да биде ефикасна. Па сега можете да Mein само нови neraskruchennyh cryptocurrency. Процесор, хард диск, или на Bitcoin рударството лаптоп е невозможно.

Blokcheyn Bitcoins наредени така што компјутерската комплексност е регулирано износ рудари секогаш да ги почитуваат единица време наоѓање на регулираните до 10 минути. Bitcoin - најпопуларниот cryptocurrency, во споредба со почетните тешкотии за да се пресмета блокови стана многу тешко. Сега, да се заработи, бара компјутер со моќна графичка картичка. Мојата Bitcoins на домашен компјутер не е профитабилен, потребно е да се приклучат на базен.

Базен - е сервер кој дистрибуира пресметката на новата единица помеѓу поврзаните страни. Откако се наоѓа на блок, базенот ќе биде награден за тоа, и да се дистрибуира во однос на придонесот на учесниците поднесени во пресметката. Инструкции како Mein Bitcoins да вашиот компјутер во базен:

 • Најди профитабилен базен;
 • Регистрирај чанта или акции сметка за пренос на средства;
 • Преземете рудар, го постави на паричникот и базен;
 • Добие профит.

Што хардвер ми е потребно за рударство Bitcoins во базен? Веб-страницата има калкулатор секој базен. Постигнувајќи својот heshreyt и цената на електричната енергија во вашата област (по рудар софтвер секогаш е вклучен), ќе се пресмета профит од учество во пул. Калкулатори се програмирани врз основа на компјутерската комплексност, расте со текот на времето. Се разбира, повисоки heshreyt, толку е поголем профит.

Подобро да се избере немаат добиено кристалната форма базени со голем број на учесници. На повеќе од рударите, толку посилно базен и веројатноста за наоѓање на нов блок. На рударството е многу поефективна на своите компјутери да се соберат фарма.

Ајде да брои. Компјутер со два добра графичка картичка ќе чини 100 илјади рубли, а на фармата на четири исти картички - .. 140 илјади рубли, ако ги купите картичката во странство. Се соберат на фарма повеќе профитабилни. Ако се спореди колку Bitcoins може да заработи на еден компјутер на една фарма, тој ќе ја изгуби власта, а со тоа, бројот на монетите произведува.

Фарма до 200 илјади. Рубли ќе плаќаат за себе во шест месеци. Ако цел делови во странство, за четири месеци. Но, на фармата е 200 илјади. Рубли и буџетот се смета за рударство Bitcoins не се соодветни. Да се ​​натпреваруваат со големите фарми се состои од стотици картички и Ашик тоа не успее. Тоа е подобро да се погледне во други cryptocurrency пр laytkoinu или етер. Или сметаат дека оваа опција Bitcoin приходите на вашиот компјутер, како рударски облак.

облак рударство

Рудникот Bitcoins користење на ист компјутер нема да биде можно без купување на скапа опрема. Не секој има средства и желба да инвестираат и mynah сакате. Сопствениците излезе со моќна опрема да се heshreyt изнајмување.

Сопственикот опрема создава еден сајт. На местото корисниците и договори за купување дојде. Договор - договор за фиксен рок при што на продавачот се обврзува да обезбеди опрема за рударство, и купувачот - да ја плати киријата. Договори се обично од шест месеци до неопределено време.

Како да започнете Мојата Bitcoin рударството во облакот? Многу едноставна. Пријавете се на било кој веб-сајт што нуди такви услуги, договор за купопродажба и види парите ќе дојдат.

Многумина се прашуваат зошто сопственикот на учеството на опрема нивниот профит со другите, затоа што тој има можност, како да се добие Bitcoin во нивната опрема. Факт е дека во случај на моќ продажба продавачот добива сите профит веднаш, наместо постепено во текот на животот на договорот, како тој самиот Maini. Впрочем, во тоа време со извлечена cryptocurrency може да се случи било какви промени до девалвација. Опрема можат да бидат позајмени, а продажбата на капацитет ќе го плати одеднаш.

Некои сајтови се даде малку cryptocurrency како бонус за пријавувањето. Но, тоа се излезе на услугата, можете само во правење сопствени средства и договорот за купување. Услуга дури и може да се земе парите назад, ако неколку дена по уписот на корисникот, така не го купат.

За жал, специфичноста на облак на рударството е генерирана многу за измама во оваа област. сервери се често за рударство се наоѓаат во други земји, тоа не им даде можност да ги тестираат своите физичко постоење. Измамници се соберат пари и изнајмување непостоечки моќ. Листи на таквите услуги soskamivshihsya влијае на неговата должина.

При изборот на услуга за облак на рударството, се обрне внимание на возраста и условите кои ги нуди. Ако ветување прекрасен приходи, тоа е веројатно дека измамници, бидејќи нивната цел - да се привлечат клиенти по секоја цена. Постојат неколку докажани услуги, кои работат за неколку години. Овие сајтови се покажаа како редовни плаќања:

 • https://www.genesis-mining.ru/;
 • https://hashflare.io/.

Приходите на кранови

Ако горните два начина Bitcoin заработувачка на компјутер поврзан со инвестиции, приходите на кранови не бара пари инвестиции, само вашето време. Ние нудиме листа во овој дел од документот се што е поврзано со freebie.

Кранови наречен сајтови заработат пари од соодветни реклами. Да се ​​привлечат посетителите, тие даваат случајни гости подароци. Понекогаш овие дарови се во форма на cryptocurrency. Се разбира, многу, па не заработуваат.

Од приходите на крановите може да се припише на спроведувањето на задачите за одредени сајтови. Ќе се направи едноставни задачи, на пример, одете на веб страната, внесете го captcha или гледање на реклами. Дали е можно да се заработи доволно количество на Bitcoins, го прават тоа? Приходи од таквите активности е исто така многу скромни. Но, некои се евидентирани во дваесет и на такви услуги.

Друг начин да се зголеми приходите - да учествуваат во програмата за упатување. По заработуваат неколку илјади упати, ќе добиете од нив добро пасивни приходи. Но, привлекување на линкови е претворена во работа. По сите, некои од нив неизбежно ќе престане да работи, мора да се осигура дека приливот на нови. Таквата активност бара одреден вид на личноста-ориентирана комуникација, и, се разбира, слободно време.

Друг начин да се добие Bitcoin од вашиот компјутер бесплатно е да се учествува во нови проекти МЦК. проекти МЦК се создадени за собирање на инвестиции во стартап. Корисниците купи токени издадени да се добие во иднина за овие услуги start-up или да го продаде на берзата. Како дел од маркетинг на компанијата, програмерите можат да се дистрибуираат нивните токени за регистрација на проекти, бабачковци, repost. Можеби, со текот на времето, овие токени ќе се зголеми во цена, а вие може да ги размена за Bitcoins.

Третираат со претпазливост во било која програма да заработите Bitcoins, чии креатори тврдат дека е доволно за да ги воспостави на работна машина, и тие ќе го заработат Bitcoins за вас. Ако ова се разбира не е програма за рударство, а под сомневање неговата цел.

Тешко е да се поверува, но постојат игри кои плаќаат корисниците Bitcoins или други парички по натпревар во нив. Често овие игри бараат дополнителни инвестиции, дури и без нив не е можно повлекување. Или, пак, во играта тоа е можно не само да победи, но, исто така, загуба. Постојат многу опции, сите од нив ги обединува една работа: играта на програмерите го создал да не издаваат cryptocurrency играчи, и за своја корист. Во такви игри е ризик да одат во минус.

cryptocurrency тргување се одвива на ист принцип како и трговијата со берзите. Целта на секој трговец - Купи поевтино да се продаде поскапо. Колку можете да заработите Bitcoins, прави тргување на стандарден персонален компјутер. Големината на приходите се должи на одредени особености на овој пазар:

 • Висока нестабилност. Курсеви cryptocurrency менува со голема брзина, овие разлики им овозможи на трговецот да направи добри пари. Купи cryptocurrency потреба на стапки паѓаат, и продаваат - на неговата висина.
 • Ниска почетен капитал. Особеноста произлегува од висока нестабилност. Висока нестабилност го прави возможно да се размножуваат на почетна сума неколку пати во право ракување. тоа нема да работи на берзите.
 • На kriptovalyutnyh пазари често го оценувате контролната група на играчи со многу капитал. Тие се во состојба да предизвика раст или колапс, често намерно да предизвика други играчи на датумите на нивните акции.

За да почнете тргување, треба да се избере размена. Размена fiatnymi се мешаат со пари (рубли, долари, итн), и меѓу трговски cryptocurrency. Ако одберете kriptovalyutnuyu треба да го започне со помош на разменувач или други размена. Bitcoin - универзален монета во светот cryptocurrency како на доларот во светот fiatnyh пари. Тоа не треба да биде тешко да го купат.

При изборот оглас берза на влез и излез на средства Комисијата и влијание врз процесот на верификација. На некои размена повлекување е речиси не е можно без проверка.

Со цел успешно да тргуваат на берзите, следете ги препораките:

 • Не играј на сите нивните заштеди или позајмени средства. Ова ќе ја влоши ситуацијата и може да предизвика осип акции.
 • не Cryptocurrency продаваат поевтино отколку што го купиле. Ова ќе резултира во загуба. На пазарот е многу испарливи, потребно е да бидете трпеливи и да чекаат за моментот кога проблемот ќе се зголеми во цената повторно.
 • Не инвестираат сите на вашите пари во една kriptovalyutnuyu двојка. Растури целата тава до неколку дестинации. Кога ќе се игра на целиот износ во долготраен пад на курсот, по претходно правило, можеби ќе треба да чекаат долго време, кога стапката ќе се опорави. Во овој случај, вие не ќе можат да тргуваат во овој период.

За коцкање бара повеќе знаење од за рударство Bitcoins во вашиот компјутер. Почетниците не се разбере карактеристиките на пазарот и играње без анализа и предвидување, наречен хрчаци. Трговците треба да имаат база, знаат основите на вести и технички стратегии успешно да игра.

Bitcoin е многу чувствителна на вестите. признавање вести како средство за плаќање во земјата, способни за предизвикување на раст, и да се забрани - есен. Многу трговци имаат успешно се користи елементи на традиционална техничка анализа: значителни нивоа, се движат просекот паузи, recoils, итн Тие треба да се изучува, ако сакате да се успее во тргување.

Со оваа цел, како да заработите Bitcoins да вашиот компјутер ќе биде во можност да се справи дури и ученик. На процесот без додатоци се кранови и веб-сајтови за живеење. Приходи од нив ќе биде смешно, но може да се подигне добар износ на пари со програми за упатување. Се подготвени да потрошат приватна време во потрага по нови линкови.

Со инвестиции, може да се постигне повеќе профит. Компјутерот не е особено погоден за соло на рударството Bitcoins, подобро е да се соберат на фарма, тоа ќе чини помалку и ќе биде помоќен. Но, може да се справи со облак Рударство од вашиот компјутер. Бидете внимателни во оваа област голем број на измамите. Најтешките, се бара инвестиции, вид на заработка е тргување. Се бара посебни знаења на тргување, грижа и ментална јасност. Но, ќе биде во можност да го добиете најбрзо и најмногу профит.

Како Мојата Bitcoins на домашни компјутери: итриот и ...

Рударството на лаптоп - особено релевантно [Settings + пристап]

Вклучи навигација

 • главните
 • новодојденците
  • Што е cryptocurrency
  • Blokcheyn едноставни зборови
  • Што е Bitcoin
  • Што е за рударство
  • Што е Ethereum
  • Што е Smart-договор
  • Што е МЦК
  • Што е знак
 • рејтингот
  • Валута Рејтинг (1300+)
  • размена рејтинг (30+)
  • облак рударство
  • потенцијалните cryptocurrency
 • Купи cryptocurrency
  • Како да купите Bitcoin
  • Како да се купат ethereum
  • Како да купите Bitcoin Пари
  • Како да се купат Litecoin
  • Како да се купат бранување
 • паричници
  • Како да се создаде паричник Bitcoin
  • Како да се создаде чанта Ethereum
  • Како да се создаде Бран чантата
  • Како да се создаде чанта цртичка
  • Како да се создаде Litecoin Паричник
  • Како да се создаде Bitcoin злато чантата
 • рударството
  • Што е облак рударство
  • Калкулатори на рударството
  • Рударство процесор
  • Рударството на графичка картичка
  • ASIC рударство
  • Интернет пребарувач рударство
  • Рударството на лаптоп
  • Рударството на мобилен телефон
 • блог

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Размислете за тоа колку Мојата Bitcoins на вашиот домашен компјутер и дали може да го направи тоа.

Сите предности и недостатоци, како и поповолна алтернатива за производство на паричка.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

содржина:

Ако сте во криптата се уште почетниците корисник, но сакате да започнете рударството Bitcoin и да заработи пари е потребно да се испита сегашната реалност на оваа лекција. На компјутерската комплексност не може да се зборува за соодветна профитабилност при работа со ниска продуктивност опрема, како на пример дома компјутер.

Концептот на домот на рударството беше популарна во почетокот на 2010s.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Ако сте еден од оние кои не слушнале огромна сума за производство cryptocurrency, но не се осмелуваат да се создаде свој систем на рударството, за почеток треба да се одлучи со тоа како да работат и што ќе биде главна валута.

Препорачуваме активности за да се изврши во следниов редослед:

 • Изберете една од cryptocurrency. Понатаму во оваа статија ние ќе го разгледаме рударството Bitcoin - од најпопуларните во светот cryptocurrency, капитализација од над 171 милијарда долари;
 • Се отвори паричникот за соодветната валута. Како по правило, на официјалниот сајт на креаторот на крипто-монети имаат сите информации за регистрирање чанта;
 • Изберете, со помош на услугата ќе се рударството. Овој чекор треба да бидат добро обмислен, со оглед на зголемување на побарувачката за cryptocurrency се зголеми и бројот на лажни услуги кои ги користат ресурсите на вашиот компјутер за рударство, но приходите не се испраќаат на вашиот паричник. Сепак, постојат многу сигурен и докажан платформа за рударство Bitcoin. Тоа е важно да се избере базен со максимална ефикасност;
 • Преземете и инсталирајте ја апликацијата. По регистрирањето во базенот, ќе биде побарано да ја преземете програмата за десктоп за рударство. Секоја услуга има своја програма. Како по правило, секогаш постои основните барања за компјутер да се смета;
 • Стартувај Рударство и да заработи Bitcoins. При донесувањето на минимален износ повлекување (секоја услуга на вашиот праг), може да се повлече на проблемот, да ги пратите на претходно утврдена буџет.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Услуги кои им овозможуваат на корисниците да Меин со само еден компјутер на ниво на програма обединат поврзани со електричната мрежа во базенот - група на уреди.

Оваа асоцијација е потребно во фаза на математички пресметки, не се натпреваруваш со моќен неподвижна или облак фарми.

Помалку продуктивни компјутер ќе добие помалку пари. Во секој случај, учество во базенот - тоа е практично единствениот начин да се направи пари.

Ако имате малку разбирање, во принцип, производство на монетата и не сакаат да се справи со голем број на концепти, и да работат со автоматски рудари, кои може едноставно да работат во позадина.

Потоа на програмата ќе стори сé што е за вас. Единственото нешто што дефинитивно треба да се пре-се создаде вашиот паричник Bitcoin и внесете ја адресата во апликацијата.

Листа на робустен апликации за автоматизирано производство cryptocurrency на домашен компјутер:

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Слика 3 - главниот прозорец Kryptex

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Слика 4 - главниот прозорец Девет хаш рудар

Колку можете да заработите од дома во Мајнинген?

Најмоќните игри картички се способни за дневно производство до 0,01 БТК.

Се разбира, овие бројки се реални само за најскапиот графичка картичка, која хардверско забрзување се применува.

И работата им се потребни околу часовникот. Сопствениците сопствени фарми заработи добри пари, но, исто така, се стави многу пари за поддршка на рударски работи.

Мапи редовно се "изгори надвор" и тие треба да се промени, сметките за електрична енергија се зголеми повеќе од десет пати.

Сепак, на излез сеуште ќе добие пристоен профит во еден месец.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Слика 5 - пример на домот фарма

Денес за рударство почетници препорачуваме користење на NVIDIA GTX 1070. Мапи и сите други серии модел NVIDIA GTX.

Овие графички картички се во можност да се постигне добри перформанси:

 • Без картичка хардверско забрзување без проблеми донесе 1,5-2 долар на ден;
 • Картичка со хардверско забрзување се побрзо и се во можност да произведе до 2-2,5 долари на ден. Важно е да се разбере дека Чекам картичка доволно брзо за да се носат и тоа не е подобро да се направи, ако одлучат да се добие cryptocurrency на вашиот еден компјутер.

Добијат попрецизни информации за перформансите на вошките на графичка картичка и колку пари може да ви донесе, може да дознаете од heshreyta маса.

Во рударството, како и во секој друг бизнис, важно е да не се оди во минус. Приходи треба да ги врати парите потрошени за електрична енергија и графички картички.

Пресметајте созревање е можно по утврдување heshreyta.

Оди на интернет страница калкулатор и изберете валута сакате да Мајна. Потоа во нов прозорец, внесете го претходно пресметани heshreyt и кликнете на копчето Пресметај.

Напред ќе видите колку вашата картичка може да се добие Bitcoins (средна вредност). Споредба на трошоците за опрема и конечниот приходи прогноза.

Ова ќе ви помогне да се разбере дали рударството ќе се исплати. Исто така, податоците калкулатор екранот се прикажува за тоа колку енергија ќе бидат потрошени на постојана рударство.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Со зголемената популарност на Bitcoin Мојата тоа на домашни компјутери стана непрофитабилен.

Ако сте во потрага да се заработи приход од неколку стотици долари во рана фаза, препорачливо е да се погледне на концепти како што се рударството облак, или да се создаде свој фарма.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Како што веќе споменавме погоре, рударството - е единствениот начин да се добие cryptocurrency, но постојат различни начини на рударството:

 • Фарма операции - најефективниот и профитабилен начин за обновување, но тоа бара инвестиции. Мора да се купи повеќе моќни графички картички и да се изгради истовремено нивното работење. Овој метод бара посебна просторија и ќе резултира со импресивни сметка на светлина;
 • Pula - група на компјутери кои може да се наоѓаат во различни делови на светот, но во времето на пресметка и производство cryptocurrency тие ќе работат заедно. Фул домашен компјутер е поврзан преку програма за рударство. Можете да се прилагодите на работата на неколку од нејзините компјутер преку еден базен;
 • Видео картичка -На најлесниот начин да се добие една паричка, а не "убиство" во овој случај вашиот компјутер. Суштината на овој метод на производство е дека програмата за трети лица користи ресурси на вашиот видео картичка за математички операции. Компјутерот може да се комбинираат во базен или се користи како единица Рударство мрежа само за комунални услуги;
 • Процесор - датум на монетата метод на производство со помош на компјутерската моќ на процесори стана нешто од минатото. Многу повеќе профитабилни за работа со графички картички, бидејќи тие се во можност брзо да се произведе на проблемот, а во случај на оштетување, компјутерот ќе престане да работи - Сите операции компјутери се префрли на графичка картичка, која е интегрирана во процесорот;
 • ASIC-рудар - микропроцесор опрема создадена исклучиво за БТК и монета производство, произведени на истиот алгоритам. Ашик понуди максимална компјутерска моќ и сигурен доволно за долгорочно работење. Во недостаток е високата цена и неможноста да се користи оваа опрема секаде освен на одредени cryptocurrency рударството.

Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети
Како Мајна Bitcoins на домашен компјутер: трикови и совети

Сите програми за рударски работи на истиот принцип. Се разликуваат само во однос на рударството, може рампа.

Пред да го инсталирате апликацијата, прочитајте ги условите и условите за работа на веб-развивач.

Листа од најпопуларните програми за рударство Bitcoins и други cryptocurrency:

 • CGMiner;
 • Bfgminer;
 • SGminer;
 • Ccminer;
 • Ковањето со две остро рудар.

Ова прашање звучи многу често затоа што треба да одговорат на тоа во разгледување. Bitcoin за производство на лап-топ компјутери не треба.

Прво, власта дури и на најмоќниот модел не е доволно за производство на монети, кои ќе ги покрие трошоците за купување на лаптоп вреди.

Второ, тетратка систем за ладење не е подготвена за постојаната максимално оптоварување на графичкиот процесор.

Конечно, замена на изгорени графички картички во вашиот лаптоп е можно само со замена на главниот одбор, што е еквивалентно на стекнување на нов.

Која е разликата на рударството на компјутер и на фарма - како профитабилна?

Нормална експлоатација на компјутер може да се користи само една графичка картичка. Ако користите фарма видео картичка, приходите ќе се зголеми пропорционално.

За почетници, попрофитабилни употреба за рударство нормален компјутер, затоа што не треба да се инвестира пари во креирањето на системот.

можете да креирате домашна мрежа mayningovuyu a.

Денес всушност изгради фарма за производство cryptocurrency, која ќе се исплати во околу 5-6 месеци, а ќе започне да се направи стабилен приход

Тематските видео клипови:

Претплатете се на нашиот Телеграма-канал да се следат најновите вести од светот cryptocurrency

organoid.ru

Рударство cryptocurrency компјутер: карактеристики и подесување

содржина

4233457676

На интернет е често се поставува прашањето за тоа што треба да биде компјутер за рударство. Некои експерти тврдат дека на домашен компјутер не е погодна за оваа цел, и се инсистира на стекнување на специјална опрема. Други експерти велат дека редовна компјутер на работа одредени модификации може да ги исполни условите за почеток на рударството. Да се ​​открие вистината тоа е потребно да се спроведе детална студија на ова прашање со цел да се разбере дали е можно да се направи овој процес на стариот единица или бараат значителни капитални инвестиции.

Што има карактеристики на рударството на компјутер

Ако сте нови во овој бизнис, вие само треба да научат материјалот страна на прашањето. Дознајте што Cryptocurrency она што се видовите на тоа што се принципот на рударството користи за да се добијат овие или други ресурси, и само тогаш може да продолжи кон изборот на хардверот директно.

Совет! Избраните валута е многу често зависи од собранието на компјутер, особено ако сакате да заштедите пари без да потрошите многу пари на скапи, а понекогаш и специјална опрема. Исто така, на овој параметар, зависи од профитабилноста на Bitcoin рударството, како на таков начин да се произведуваат денес не е профитабилна компанија, и тоа го прави смисла да се обрне внимание на dogikoin, Ethereum, monero и слично.

Посебно внимание во изборот на таква техника се фокусира на меморија и видео картичка. Во овој последен може да се инсталира во голем број, што понекогаш е многу тешко да се направи на вашиот компјутер. Тоа е причината зошто, ако сте заинтересирани во рударството на компјутер во 2017 година, прво мора да учат на пазарот, а потоа се прават промени на вашиот компјутер.

Како е компјутер собранието за рударство

За да добиете идеја за тоа што е потребно за конфигурација за да се добие добар рудар, тоа е вреди да се размислува за неколку опции за груба монтажа. Тие даде детални разбирање на она што елементи што треба и како тие се плетени заедно.

Скапа опција:

Оваа опција вклучува производството да се користи максимална моќност при контрола на трошоците за опрема и електрична енергија трошоци. Таков компјутер може да се класифицира како посебна, а неговата вредност може да достигне 5-6000 долари. Тоа обично се поставени за да се работи со Зец, ЕТХ + СВР и Eth + декември, но карактеристиките на техниката доста им овозможи на Мајна и други валути.

 • А моќни нов процесор 112 Mh графичкиот процесор.
 • Матични плочи MSI картичка, дозволувајќи им да се направи инсталација на шест картички.
 • RAM меморија е обично доволно 8 свирки, иако некои корисници се препорачува да се прошири оваа опција за да се забрза работата, но тоа води само до непотребни трошоци.
 • Куќиште за такви компјутери е подобро да се направи на свој, како што ќе се намалат трошоците и да се организира ефикасно ладење.
 • Графичка картичка за оваа конфигурација користат најдобрите за 2017 година. Се верува дека ова Radeon RX480 - 470, со што ќе бараат шест парчиња. Овие графички картички имаат огромна моќ и перформанси дури и при слаба опрема. Сепак, нивната потрошувачка на енергија е речиси двојно помала од онаа на другите слични производи, која заштедува не само за снабдување со електрична енергија, но, исто така, цената на електричната енергија.
 • Прашања системот за ладење е решен со поставување на неколку ладилници на видео. Во овој систем единица комплет остави отворена од страна на контрола на температурата во собата.
 • Обично рударството на компјутер поврзан со високите цени на електрична енергија. Затоа, снабдување со електрична енергија е најдобро да се земе од типот на CoolerMaster 850W Сребрена. Тој е сигурен и многу економичен, а земајќи ги во предвид употребата на таквите картички е доволно само една таква единица.

Не плашете се од таква висока цена на компјутерот. Во искуството на многу рудари може да се тврди дека вложените средства победи буквално за 4-6 месеци. Овој процент нема да понуди дури и на најголемите и најмногу ветува банка.

Важно! Дури samyydomashny компјутер со голема топлина намалува нивната продуктивност. Овој компјутер губи моќта сите на 51% во 30 степени топлина. Ако користите дополнителни ладење или клима уред, тогаш ова може да се избегне.

Евтин компјутер:

Некои рудари се обидуваат да се надополни конвенционален компјутер, тоа се претвора во еден вид на фарма. Ако зборуваме за играта верзија на најновиот модел, тоа е сосема можно. Сепак, ако сакате да почнат да прават пари на рударството од земјата, тоа е подобро да се обрне внимание на таквите собранието опција.

 • Како процесор користење на Intel Celeron 3.2 GHz.
 • На матичната плоча мора да биде во можност за да се поврзете 4-6 картички. Затоа, најлесно опција се смета BIOSTAR H81S2.
 • Како RAM меморија со користење на бар 8 HBT. Дури и на најсложените тест покажува дека оваа опција е доволно.
 • Хард диск бара минимум. За рударство уредот практично не се користи. Затоа, колку од тоа треба да биде меморија може да одлучи за себе. Во исто време, експертите веруваат дека тоа е сосема доволно HBT 16 и поголем обем ќе бидат штетни, за да се зголеми цената на опремата.
 • Практичната тестот покажа дека картичката R9290MSI добро прилагодени за ваков собир. Во поглед на нивниот 4-6 парчиња.
 • Врз основа на бројот на видео картички треба да се трошат и снабдување со електрична енергија. Сепак, можете да направите избор на ефективни, со помош на два Подобрување на 1.000 вати.
 • Куќиште за таква опрема треба да се направи независно. Сепак, ако сте во присуство на нешто како Dragonfly, тоа ќе го реши проблемот без да се земе време да се провери компатибилноста и локацијата на сите детали.

Совет! Ако не имаат желба и вештини за да се соберат на компјутер себе, може да се купи готови единица, која ќе се формира во согласност избраниот тип cryptocurrency.

Ако сакате, може да се види на видео преглед на таков собир.

Софтвер и поставување

Денес да се изгради компјутер за рударство cryptocurrency веројатно може секој ученик. Самиот процес е основно поврзување на потребните делови и жици. Сепак, за производ конфигурација може да бара специјалистички услуги.

 • Искусни рудари првично се препорачува да се инсталира оперативен систем. Тоа е најдобро одговара за овој Windows 10, кој може да се симне тука.
 • Во некои случаи, бараат забрзување или видео картичка. Ова е прилично важен процес, и затоа треба специјалист за тоа.
 • По инсталирање и конфигурирање на сите потребни, вие сте подготвени да одите.
 • Во следната фаза ќе треба посебни програми. Нивното име зависи од видот избран cryptocurrency и квантитет. Симнете овој софтвер нудат различни сајтови, или трети лица услуги за рударство.

Важно! Собирање на најдобрите компјутер за рударство не треба да заборавиме за нејзината созревање. Понекогаш се жедни за да се добие нови резултати опрема со високи трошоци и режија.

наместо о

По детална студија за достапни информации за она што е потребно за рударска техника, може да се подготви некои заклучоци. Прво на сите, со буџет компјутер не е погоден за оваа намена. Тој едноставно не ќе се справат со намената и не го оправда трошоците.

Посебно внимание треба да се посвети на системот за графичка картичка и ладење, а тоа е често на повеќето скапи компоненти во таква технологија. Затоа, без инвестиции на значителни средства за да се добие позитивен резултат нема да биде во можност да имаат, без оглед на која базен кој го користите.

Извор: profitgid.ru

ecrypto.ru

Cryptocurrency рударството на лаптоп |

Објавено: admin во Рударство 2018/05/20 87 пати

Во врска со брзиот развој cryptocurrency имаше огромен интерес во рударството. Овој процес се карактеризира со производство на дигитални пари со користење на графичка картичка, која ги извршува математички пресметки. За решавање на овие проблеми системот плаќа надомест, а тоа го привлекува начин на многу луѓе од целиот свет.

Повеќето луѓе погрешно мислат дека производството е можно само благодарение на cryptocurrency фарми се состои од повеќе компјутери, но тоа не е. Дури и дома лаптоп способни Мојата дигитални валута, но профитот нема да биде толку сериозна.

Историјата на рударството

Сето тоа започнува со раѓањето на Bitcoins во дигиталната економија. Во 2010 година дојде на првата рудари кои примаат апсолутно бесплатно cryptocurrency за решавање на комплексни математички проблеми. Додека Bitcoin размена стапка е ниска, и рударството беше доста ефикасна и атрактивен начин да се генерираат брз профит.

Во моментов, се должи на високата вредност на Bitcoins или други монети, рударството стана скапо задоволство. Системот е многу комплицирана задача на корисници, сега е видео картички мора да поминуваат повеќе време и енергија на одлуката на еден блок. Сепак, поголемиот дел се уште се движат во оваа насока и се отвора производство на фармата на дигитални валута.

Како Мајна на лаптоп?

Почетна рударство на лаптоп е повеќе погодна за почетници. Многу од главните основачи на палењето на фарма со овој метод, само тогаш, по добивањето на потребните вештини и знаење што продолжи да се развива во оваа насока. Што ви е потребно?

 • Cryptocurrency ги собереш за рударство,
 • се создаде под нејзината чанта,
 • да се воспостави посебна програма за рударство.

Вреди да се обрне внимание на карактеристиките на компјутерот, и тоа видео, таа ќе главна задача - да се заработат пари. Она што го прави помоќен, толку повеќе ќе се влезе во процесот на производство. Напредно корисници успеваат да се комбинираат неколку преносни компјутери во мрежа да се направи профит во двојно големина.

Колку можете да заработите?

На пример, со користење на лаптоп со Intel Core i5-5200U процесор Intel HD 5500 графика можат безбедно да се преземат за Bytecoin, Fantomcoin или DigitalNote. Тоа е, оние cryptocurrency каде што процесорот е поддржан од страна на алгоритам на рударството.

Поради состојбата на пазарот, кога cryptocurrency skyrocketing во цената, програмерите силно комплицира животот на рударот. За да продолжите да ги направи истите пари, мора да ги обноват своите уреди и видео картички.

Во 2017 година имаше голем бум во продажбата на компјутерска опрема. Соодветно на тоа, цената тагови биле во голема мера претерани. Досега, тие се на доволно високо ниво. За да купите моќна графичка картичка, која ќе донесе неколку долари на ден, што треба да поминат неколку илјади долари.

лаптоп домот е веројатно некој ќе стави такви сериозни пари, па добар профит не треба да се смета. Но, тој е совршено прилагоден како дополнителен приход. Во просек, во рударскиот игра лаптоп носи неколку илјади рубли месечно.

совети рудар

Производство на скапи cryptocurrency никаква смисла. Покрај тоа, во моментов, дури и на домашен компјутер, тие не може да биде моја, но прилично евтини пари ќе биде погодна за рударство на лаптоп.

Bitcoin еднаш веќе почнале со истата дното како што сега се млади и евтини валута. Ако тие продолжуваат да растат и да се зголеми нивната цена база, не само што ќе се акумулира пари, но, исто така, да се заработи на разликата во цени. Денес, на валута може да чини $ 1 и $ 100 годишно. Cryptocurrency пазар е многу испарливи и не стои уште, зошто тоа не исто така имаат корист.

заклучок

Рударството на лаптоп е можно, но ќе биде профитабилна во случај, кога компјутерот е доволно напредна и опремени со најнова технологија (иако, ќе биде главен процесорот треба да биде), и ќе добиете нешто додека малку познати ниски сложеност на рударството. Ако сакате да добиете голем приход, тоа е подобро да се создаде една фарма на неколку моќни графички картички и е веќе да ги користите за да се произведе cryptocurrency.

wallps.ru

Cryptocurrency рударството на лаптоп |

Во врска со брзиот развој cryptocurrency имаше огромен интерес во рударството. Овој процес се карактеризира со производство на дигитални пари со користење на графичка картичка, која ги извршува математички пресметки. За решавање на овие проблеми системот плаќа надомест, а тоа го привлекува начин на многу луѓе од целиот свет.

Повеќето луѓе погрешно мислат дека производството е можно само благодарение на cryptocurrency фарми се состои од повеќе компјутери, но тоа не е. Дури и дома лаптоп способни Мојата дигитални валута, но профитот нема да биде толку сериозна.

Историјата на рударството

Сето тоа започнува со раѓањето на Bitcoins во дигиталната економија. Во 2010 година дојде на првата рудари кои примаат апсолутно бесплатно cryptocurrency за решавање на комплексни математички проблеми. Додека Bitcoin размена стапка е ниска, и рударството беше доста ефикасна и атрактивен начин да се генерираат брз профит.

Во моментов, се должи на високата вредност на Bitcoins или други монети, рударството стана скапо задоволство. Системот е многу комплицирана задача на корисници, сега е видео картички мора да поминуваат повеќе време и енергија на одлуката на еден блок. Сепак, поголемиот дел се уште се движат во оваа насока и се отвора производство на фармата на дигитални валута.

Како Мајна на лаптоп?

Почетна рударство на лаптоп е повеќе погодна за почетници. Многу од главните основачи на палењето на фарма со овој метод, само тогаш, по добивањето на потребните вештини и знаење што продолжи да се развива во оваа насока. Што ви е потребно?

 • Cryptocurrency ги собереш за рударство,
 • се создаде под нејзината чанта,
 • да се воспостави посебна програма за рударство.

Вреди да се обрне внимание на карактеристиките на компјутерот, и тоа видео, таа ќе главна задача - да се заработат пари. Она што го прави помоќен, толку повеќе ќе се влезе во процесот на производство. Напредно корисници успеваат да се комбинираат неколку преносни компјутери во мрежа да се направи профит во двојно големина.

Колку можете да заработите?

На пример, со користење на лаптоп со Intel Core i5-5200U процесор Intel HD 5500 графика можат безбедно да се преземат за Bytecoin, Fantomcoin или DigitalNote. Тоа е, оние cryptocurrency каде што процесорот е поддржан од страна на алгоритам на рударството.

Поради состојбата на пазарот, кога cryptocurrency skyrocketing во цената, програмерите силно комплицира животот на рударот. За да продолжите да ги направи истите пари, мора да ги обноват своите уреди и видео картички.

Во 2017 година имаше голем бум во продажбата на компјутерска опрема. Соодветно на тоа, цената тагови биле во голема мера претерани. Досега, тие се на доволно високо ниво. За да купите моќна графичка картичка, која ќе донесе неколку долари на ден, што треба да поминат неколку илјади долари.

лаптоп домот е веројатно некој ќе стави такви сериозни пари, па добар профит не треба да се смета. Но, тој е совршено прилагоден како дополнителен приход. Во просек, во рударскиот игра лаптоп носи неколку илјади рубли месечно.

совети рудар

Производство на скапи cryptocurrency никаква смисла. Покрај тоа, во моментов, дури и на домашен компјутер, тие не може да биде моја, но прилично евтини пари ќе биде погодна за рударство на лаптоп.

Bitcoin еднаш веќе почнале со истата дното како што сега се млади и евтини валута. Ако тие продолжуваат да растат и да се зголеми нивната цена база, не само што ќе се акумулира пари, но, исто така, да се заработи на разликата во цени. Денес, на валута може да чини $ 1 и $ 100 годишно. Cryptocurrency пазар е многу испарливи и не стои уште, зошто тоа не исто така имаат корист.

заклучок

Рударството на лаптоп е можно, но ќе биде профитабилна во случај, кога компјутерот е доволно напредна и опремени со најнова технологија (иако, ќе биде главен процесорот треба да биде), и ќе добиете нешто додека малку познати ниски сложеност на рударството. Ако сакате да добиете голем приход, тоа е подобро да се создаде една фарма на неколку моќни графички картички и е веќе да ги користите за да се произведе cryptocurrency.

Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава

За да стане сопственик cryptocurrency опционално користи за размена на услуги.

Таа е позната по едноставен и достапен начин за секој објект за производство на електронски пари со користење на компјутер.

Овој метод најчесто се користи од страна на почетниците рударите. За жал, постојат фактори кои ја намалуваат профитабилноста на рударството компјутер и зголемување на ризиците.

Размислете за детали кои мора да се соочи почетниците рудар, кој одлучи да се виртуелната валута на домашен компјутер. Напишав статија за тоа како да се започне cryptocurrency рударството, но не се запишани таму за тоа како да се направи тоа со помош на вашиот компјутер.

Карактеристики на рударството на компјутер

Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава
Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава

Било трансакции виртуелната валута се состои од ланец на блокови, а тоа е, работи на принцип blokcheyna. Трансакции се натоварени во блокови по решавање математичка равенка која вклучува случаен број.

Во исто време, многу компјутери на мрежата, која со помош на специјални програми подредени на броеви и да се најде вистинското решение. првиот сервер одлучи равенка добива надомест.

Сите компјутерски програми се сите контролирани од страна на централно одделение за обработка (процесорот). Од неговата брзина пребарување енергија зависи од случаен број во формулата blokcheyna на.

Пред да започнете, секој почетник, прв од сите, треба да бидат запознаени со постоечките методи на производство на виртуелната валута. Постојат два начина.

1. рударство на опрема под кирија

Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава
Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава

Во овој случај, на компанијата, која се нарекува облак, купува опрема и профитабилно продаде компјутерската моќ. Двете страни имаат корист:

• Корисникот има можност да работат на опрема со високи перформанси. Во овој случај, тој не треба да се грижи за техничката состојба на надоместоците на компјутерска моќ и електрична енергија;

• компанијата добива пари за закуп на капацитет. Кога моќта дава бесплатно, приходите генерирани скриени трошоци и провизија од заработените пари.

Една компанија која обезбедува изнајмување HashFlare компјутерската моќ. Компанијата работи за многу долго време и се етаблира на позитивната страна, постојат неколку договори за да изберете од:

Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава
2. Рударство процесор

Висок приход од овој метод е само до 2010 година. Во моментов, ниска компјутерска моќ на процесорот овозможува месеци на работа да се добие околу 10 $.

За да се добие значителен интерес, потребно е да се придржуваат до одредени правила:

• Избирајте само нова виртуелна валута, на пример, Monero или Zcash;

• да се поврзат повеќе процесори;

• Соберете серверот се извршува одредена валута. Посебно внимание треба да се посвети на графички картички и RAM меморија.

Екстракција на виртуелната валута на процесорот е погоден пред се за корисниците кои сакаат да се вклучат во рударството сами или ги презема првите чекори во оваа насока.

Во компјутерот на рударството има значајни функции:

• минимални финансиски трошоци;

• Ако е потребно, може да се запре производството на валута и да продолжат да работат на компјутерот во нормален режим на работа;

• CPU моќ ја ограничува можноста за добра заработувачка.

Хардвер Инсталација за рударство

Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава
Треба да се истражи секој новодојденец пред собранието:

• терминологија blokcheyna;

• типови Cryptocurrency;

• принципи на рударството.

Квалитет на рударството зависи од конфигурацијата на собраа опрема. За да се изгради предложените две опции.

1. Опција 1 №

Едноставна верзија со максимален ефект на опремата. Како резултат на собранието може да се припише на група на специјализирани скапи рударите.

Таков уред со висока ефикасност ЕТХ + СВР, Зец, ЕТХ + DEC.

За да ви се соберат треба:

• куќиште која може да обезбеди ефикасно ладење се организира во рамките на јазли;

• матичната плоча ASUS или MSI одбор, наменета за 6 картички;

• линија на дополнителна меморија до 4 GB, во прилог, видео картичка има своја меморија;

• процесор со висока моќност, на пример, 112 Mh GPU;

• 6 картички со висок капацитет и перформанси, независно од состојбата на опремата, на пример, Radeon RX480 - 470. Во овие картички потрошувачка моќ половина слични модели;

• Неколку ладилници за ладење видео картички;

• снабдување со електрична енергија, се карактеризира со голема сигурност и ефикасност, на пример, Cooler Master 850W Сребрена.

Искусни корисници тврдат дека компјутер составен од овие делови, плаќа за себе во шест месеци. Главната работа е да се постојано следење на перформансите на опремата, која зависи од температурата. Енергија е намалена за 50% кога се загрева над 30 степени. Понатаму ладење зголемува ефикасноста секогаш се собраа структура.

2. Опција 2 №

Од понов компјутерски игри може да се собираат евтина опција рударите. За оние кои сакаат да продолжи со експлоатација на виртуелната валута од нула, не постои едноставна варијанта на собранието:

• тело направени со свои раце;

• процесор со високи перформанси, на пример, Intel Celeron;

• матичната плоча, наменета за 6 картички, и се одликуваат со сигурност, на пример, BIOSTAR H81S2;

• каишот RAM меморија до 4 GB;

• 6 моќни графички картички, на пример, R9290MSI;

• 2 марка Подобрување напојување единица според илјада. Вати.

За корисниците кои немаат можности да се соберат свој сервер, постојат готови собранието под избраната валута.

Софтвер и поставување

Како општо правило, да направи компјутер за производство на виртуелната валута не е премногу тешко. Многу потешко да се постави опрема, и да ја стартувате во работата. Почесто отколку не искусен специјалист не се справат со поставувања. Во секој случај, за да ја стартувате компјутерот е потребно да се изврши голем број на активности.

1. Избор на правото оперативен систем.

Од најпопуларните и заеднички Windows 10. Тоа може да работи истовремено со 8 видео картички. Сепак, многу рудари се жалат на комплицирани инсталација на драјвери за овој оперативен систем.

Со две графички картички се справува на Windows 7.

Брз и помина добро на оперативниот систем Линукс. Таа поддржува 6 или повеќе картички. Сепак, постојат тешкотии со транзицијата на системот по познатите Windows.

2. Забрзајте и прилагодите видео.

Сите графички вклучуваат графички процесори, RAM меморија, и системот за ладење. Нејзините ресурси се користат различно во процесот на компјутерски cryptocurrency алгоритми.

Картичка се става чипови, кои не ги користат сите можности. Оверклокување на видео картичка Ви овозможува да се зголеми брзината на тимови на чипови. Прво на сите, забрзување во зависност од моделот на видео картичка и извлечена виртуелната валута.

За забрзување и прилагодување на видео картички користење на специјален софтвер од местото на производителот, на пример, MSI afterburner.

Процесот на забрзување се состои од:

• зголемување на фреквенцијата на меморијата;

• намалување на потрошувачката на енергија;

• оптимизација на системот за ладење.

3. Формирање на посебна програма.

Превземи Софтвер најдобрите сајтови со производителот. Програмата е прилагодена за одредена валута, оперативен систем, и базен опрема.

Еден добар пример е програмата рудар порта. Таа е наменета за експлоатација на сите познати електронски пари. На програма не само корисник пријателски графички интерфејс, но исто така и други предности:

• Вграден конвертор виртуелната валута;

• изборен систем - програма на девизниот курс и на располагање на компјутерската моќ автоматски го избира валута за рударство.

Заштита против хакерски напади

Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава
Рударство cryptocurrency користење на вашиот компјутер: настава

Алтернативни виртуелната валута (Monero, Feathercoin, Litecoin) не бараат производство на софистицирана опрема. Ние ја искористи предноста на хакери кои дојдоа со два начина за да навлезат во незаштитен сервер за неовластено производство на виртуелни пари.

1. режим прелистувач.

Секоја посета непознати сајтови можат да влијаат на состојбата на прелистувачот. Инфекцијата се врши со малициозен код, кој се наоѓа на ресурсите на хакирањето. На овој начин, на компјутерот се вклучени во мрежата, генерирање на виртуелната валута.

2. Вирусен метод.

Првиот вируси кои дејствуваат како рудари, се појави во 2011 година. Заразени со таков вирус многу лесно. Доволно е да го следат линкот, кој дојде во е-мејл. Друг начин - е да се инсталира непознати апликации и програми. Сервери со високи технички податоци пред да падне во погодената област.

Инфекцијата со повеќе непријатни од рударството на прелистувачот.

Сепак, секојдневно вирусот инфицира компјутерите помалку од прелистувачи е под напад.

Постојат некои знаци дека поразот на серверот:

• сопирање при посетата на ресурси. Како по правило, ова е доказ за инфекција и прелистувач е прикажан на долг престој на ресурси, како што се филмови, игри, порои;

• нагло зголемување на потрошувачката на енергија.

Попознат анти-вирусен софтвер не реагира на рударите, со апликацијата. Тие се рангирани како опасен комунални услуги може да се забавува. Во секој случај, таква апликација не предизвика штета, но само го користи серверот ресурси.

Компјутерот не е заразен со малициозен апликација, вие треба:

• Не го поминат на непознати врски;

• Немојте да го симнете случаен програма;

• редовно ажурирање на анти-вирусен софтвер;

• да не случајно се води малициозни програма во Windows создадете сметка;

• контрола преку програмата "Task Manager", со помош на процесор;

• користење на алатки кои се следи состојбата на регистарот и да се заштити од вируси.

Во принцип, рударството на домашен компјутер поволни приходи за почетниците рудари, бидејќи тие не носат големи профити. За оние кои сакаат да се направи производство на виртуелната валута да ги искористат предностите на нивните деловни подобри алтернативи: рударството облак или изградба на фарма.

интересно:

Топ 10 cryptocurrency размена

100 сајтови за правење пари

Како да заработите пари брзо: 10 реални начини

Како Мајна cryptocurrency на мојот компјутер?

Дали сакате да започне да добива Bitcoins или други cryptocurrency има компјутер, но не поседува информации, како да го направам тоа? Потоа го прочитате овој краток но информативен пост. Подолу, ние ќе ви покаже каде да почнам и како Мајна cryptocurrency на домашен компјутер со максимална корист во однос на kriptodobychi ефикасност и многу повеќе на оваа тема.

Основните концепти на рударството на компјутер

Дека читателот разбира она што е во прашање во овој материјал, решивме да се направи препис на основните поими кои се користат во областа на рударството cryptocurrency.

Рударството - екстракција на дигитални пари, се врши по пат на решавање на комплексни математички проблеми со кои се врши дома компјутер или друга обработка хардвер. Без на рударството не би постоел Bitcoin. Всушност, во овој процес blokcheyn технологија генерира нова единица трансакција преку која емисија cryptocurrency.

Според резултатите на рударството врши две главни задачи:

 1. Ставени на располагање БТК мрежа јазол (јазли). Тој добива право за привремен напише следниот блок во blockchain.
 2. Таа се одвива дополнителен проблем cryptocurrency дека како награда за својата работа добива kriptomayner.

Bitcoin мрежа јазол станува возможно само преку нов Pow. Со ова се потврдува завршите работата. Не е чудо што тоа намалување има целосно име и презиме на доказ за работа.

Овој алгоритам се применува не само во дрвната Ethereum и Bitcoins, но и други kriptomonet.

Алтернатива алгоритам е различен алгоритам Pow Кол. Исто така потребно е да се потврди сопственоста на блокови на акции. Патем, Кол се користи кога ќе се најавите DASH монети.

Bitcoins на Блок (Превод од англиски: - .. Bitcoins по единица), исто така, се јавува Забрани Награда - исплата cryptocurrency Bitcoins во овој случај, копач [рудар -. Ед] За комплекс пресметка алгоритми, и приклучување на нови блокови за да blokcheyn систем.

За оние кои сакаат да бидат предмет на рударството kriptiovalyut вашиот домашен компјутер, тоа треба да се има на ум дека оригиналната големина на блок беше 50 Bitcoins. Но, по 210 илјади. Единици оваа вредност се дели со 2. Во просек, оваа појава може да се забележи на секои четири години.

Исто така, наведуваат, драги иднина рудари, во текот на летото 2017 големината на бонуси за единицата беше 12,5 Bitcoins. Тоа е лесно да се пресмета дека, по поделбата на надомест (6.25 Bitcoins) ќе биде во 2020 година.

Подолу се даде дефиниција на другиот, повеќе значајни услови, кои мора да се читаат секој рудар.

blok.jpg

Дадениот случај - случаен нумеричка вредност која ви овозможува да се погледне во одредена единица на титулата рударството.

Временската ознака - блок записи означени со датум и време.

Претходно Блок - хаш на претходната блок.

Merkle корен - прикажува хаш код на тековниот блок трансакција дека го користи Morkla дрво алгоритам или хаш бинарен дрво.

Тежина - укажува на нивото на тежина на рударството.

Висина - сериски број на блок во blokcheyn технологија.

Број на трансакции - нумерирање на трансакции направени на единица

пример bloka.jpg

Hashrate [heshreyt] - индикатор на ефикасноста на железо, со цел за експлоатација на гробницата. Единица: хаш (хеш).

Ефикасноста на рударството cryptocurrency определен од следниве единици:

Ефикасност maininga kriptovalyuty.jpg

Покрај тоа, во начинот на студирање на прашањето: како на Мајна cryptocurrency на вашиот компјутер, бидете сигурни да се соочи со иднината рудар со концепти како што се:

 • Профитабилноста пад на годишно ниво - намалување на стапката на профитабилноста kriptodobychi. Активна компонента влијае на постојано зголемување на комплексноста на рударството, како и флуктуации kriptomonet курсеви.
 • Електрична енергија стапка (KW цената на електричната енергија). Таа има единица kW / h;
 • потрошувачка на енергија - електрична енергија потрошил во рударството kriptomonet. Често се мери во вати;
 • Временска рамка - рамката времето поминато на процесот на рударството. За да се утврди ефикасноста на рударството, оваа бројка е многу важно за kriptodobytchika;
 • Базен такси - бонус плаќање рудари базен. Патем, таа е поделена помеѓу сите рудари, во зависност од тоги, некои кои heshreyt;

Getting Started Мојата cryptocurrency на домашен компјутер

Ако сте апсолутно noob (котел) и не се разбере како на Мајна cryptocurrency на стандарден персонален компјутер, кој криптата изберат, бидете сигурни да проверите дека чекор по чекор акција во кратка форма:

 1. На првиот чекор се определува со Cryptocurrency (или Bitcoins altkoiny).
 2. Отвори чанта kriptovalyutny избраните гробница.
 3. Одредување на услугата.
 4. Преземете ја програмата од вашиот компјутер.
 5. Cryptocurrency почне со производство.

Важно: секоја година kriptodobycha себе си во ниско-моќ на компјутер не е профитабилна. Тоа е причината зошто рударите паричката беа обединети (неколку компјутери). Таквите базени се многу поефикасни за пребарување на блок. Штом тој [саканата единица -. Ед] е пронајден, наградата за работа се дистрибуира меѓу сите партии, според потрошената енергија.

Важно е, да се вклучат во рударството на домашен компјутер има смисла кога едно лице го прави почетник во областа kriptodobychi. Ова е одлична можност да дознаете како тоа "кујна", и да се разбере принципот на рударството на лично искуство.

видови на рударството

Предупредување! Со цел да се разбере прашањата поврзани со рударството, ќе треба да одлучи вид.

Значи рударството е различен, и тоа:

 1. Во ASIC (специјализирана опрема наменета исклучиво за рударство).
 2. На графика (наречен GPU-рударството).
 3. На хард диск (HDD / SSD).
 4. Облак рударство. Kriptodobycha комерцијална инвестирање во далечински моќ.
 5. Рударски скриени. Често, овој тип на рударството вклучени во измамите, да ја интегрира во plug-in, веб-сајтови, апликации, итн

Што подобар cryptocurrency Мајна на компјутер

Многу интересно прашање, и нејзиното значење промени во текот на годините. Ние ќе се обидеме да се потенцира најинтересните cryptocurrency во однос на нивната профитабилност понатаму на итност за 2018 година.

Значи, рудар треба да се обрне внимание пред се на следниве проблемот:

 • Bitcoin;
 • Ethereum;
 • Bitcoin готовина;
 • litecoin;
 • Monero;
 • Zcash.

Подолу ќе ги претставуваат информациите Рударство kriptomonet погоре во табеларна форма.

име cryptocurrency

Издавање на монети

Што Мајна?

Bitcoin

21000000

разноврсна

Ethereum

не ограничувајќи се на

видео, ASIC

Bitcoin Пари

не повеќе од 21 милиони евра

видео картички, процесори

Litecoin

84000000

видео, ASIC

Monero

не ограничувајќи се на

во комбинација за рударство

(CPU и GPU)

Zcash

21000000

Видео картички, процесори

Се надевам, дека сега знам што можете да cryptocurrency Мајна на домашен компјутер.

Но, што е со оние луѓе кои имаат слаби перформанси во однос на персонални компјутери? За ниско-моќ железо склопот спојат во базени, или да се остави облачно рударството.

Што cryptocurrency Мајна на слабите компјутер

Еве некои од најпознатите вклопуваат базени:

 • Nicehash;
 • F2pool;
 • супернова;
 • Flypool;
 • Nanopool;
 • Coinmine;
 • Dwarfpool.

На прашањето на што да произведуваат cryptocurrency на слабите компјутер или лаптоп, тоа е чисто индивидуална работа. Некој убедени дека Bitcoin девизниот курс сигурно ќе се зголеми во текот на следните неколку години, најмалку десет пати, па Мајне исклучиво. И кој смета дека цената ќе се зголеми Dogecoin - и неговиот Меин.

Добрите и лошите страни на рударството на компјутер

Предностите се:

 1. Надградба на вашиот компјутер + cryptocurrency приходи.
 2. Рударство и cryptocurrency интерес како целина.
 3. Пасивни приходи е присуство на нормален железо.
 4. Ако живеете во регион со ниска температура поголемиот дел од годината, рударството на компјутер - совршено решение, како и во една соба каде што има компјутер или мал рударски фарма е постојано жешко.

Сега одиме на лошите страни:

 1. Во топла земји, на собна температура само ќе се зголеми.
 2. Секогаш на компјутерот постојано ќе се направи врева.
 3. Големи оптоварување на работната меморија / графички картички.

Она што не е потребно Маина

Не се вклучат во рударството на ниско-моќ персонални компјутери. сметките за електрична енергија се речиси еднакви минирани дигитални монети. Да, и повеќе железо ќе стане безвредна.

Исто така, не постои точка на Мајна на компјутери на кои ќе се работи. Работната машина е наменета за работа, а не за рударство.

Тоа не е неопходно Маина на телефони - заработува само пени, и е предвидено процесорот прегревање мобилен уред. Моќен паметни телефони денес се скапи.

Што е повеќе профитабилни компјутери, или фарма?

За да се разбере она што е навистина се профитабилни, што треба да се спроведе компаративна опис.

Така, просечниот личен компјутер, кој им овозможува на Mein cryptocurrency дома чини многу, за истиот износ:

компјутер модел

цената на

CyberpowerPC Gamer Ултра GUA880 Gaming Desktop

$ 559,00

Нов Acer Aspire Десктоп компјутери T TC-780-UR11

$ 759,80

CybertronPC TGMRHD950X816BU родиум 950 X8 Gaming Desktop

$ 1,026.99

CYBERPOWERPC Gamer Xtreme GXIVR8020A5 Desktop PC Игри на среќа

$ 699,00

Цената на еден компјутер во табелата погоре, беа земени од сајтови Амазон и eBay. Во Русија и ЗНД земји за овие цени ќе можат безбедно да додадете најмалку 10%.

Придобивките од рударството на таков компјутер е лесно да се пресмета. На пример, да предмет на персонален компјутер опремен со графички картички MSI RX 470 4G Gaming X 4GB (Hynix меморија), додека просечниот принос за недела изнесуваше 0.014 Ethereum или $ 7.14. На интернет може да се направи на плаќање, но не и повеќе.

Колку е рударско-фарма? Да го направите ова, едноставно одете на онлајн продавница OLX на:

Фарма за maininga (196MHs) 7 x GPU MSI RX 470 Игри на среќа X 4GB 2500 $ .jpg

Ова mayningovaya Користи Фарм 7 картички во вредност од $ 2.500. Во моментов, таа ги генерира приход од околу 0,1 Ethereum една недела, што е еквивалентно на 50 $. Тоа е, ако се направи едноставна пресметка, станува очигледно дека тоа враќаат mayningovaya фарма само по 50 недели, или речиси 12,5 месеци. Ова е исклучок на трошоците за енергија.

алтернативи на компјутер

Како што веројатно веќе го знаевме ", а не еден војник во оваа област." Затоа вистинска алтернатива на компјутер може да се смета облак Рударство и базени, или кои имаат многу пари - Ашик.

Еве неколку услуги кои обезбедуваат облак Рударство cryptocurrency:

 • Битие;
 • HashFlare;
 • IQmining.

Меѓу лидерите на облак на рударството би сакал да истакнам HashFlare.

Автор е на книгите е едноставен: се регистрирате на сајтот, куповната моќ и да добијат некои време cryptocurrency.

Соодветното подесување на опремата

NiceHash.jpg

Подолу се опише како да се постави под железната cryptocurrency рударството на вашиот компјутер преку NiceHash базен.

Значи, кликнете на копчето:

Превземање на апликации на NiceHash.jpg

Потоа, отворете следнава страница:

NiceHash рудар апликација maininga.jpg

Ние треба да се одлучува за она што ние ќе Мојата cryptocurrency: на процесорот или видео картичка?

Да претпоставиме дека одбрал да го симнете NVIDIA (рударство на графичка картичка). Преземете ја апликацијата на вашиот компјутер.

По симнувањето му овозможува да се прават промени на програмата, а потоа кликнете на "Finish".

NiceHash рудар 2 Поставување .jpg

Ние се согласуваме со сите правила и кликнете на "Ја прифаќам":

NiceHashMiner pravila.jpg

Потоа кликнете на верификација на броеви кои не сте бот:

NiceHashMiner antibot.jpg

После тоа на барањето треба да почне повлекувањето. Во својот крај ќе pop-up прозорец како овој:

NiceHashMiner start.jpg
По додавањето на чанта БТК, како и името на работник (нека биде worker1). После тоа, кликнете на "Start".

Колку можете да заработите за рударство

Во исто NiceHash базен има профитабилноста на рударството cryptocurrency калкулатор, каде што можете да го изберете вашиот уред, внесете цената на киловат електрична енергија и се онлајн програма ќе се смета на профитабилноста на овој бизнис.

Профитабилноста Калкулатор - Пресметка maininga.jpg

На пример, рударството на NVIDIA GTX Ti 1050 графичка картичка на овој базен ќе се донесе на ден 7570 Сатоши ($ 0.51) една недела - 55.645 Сатоши ($ 3.76) месечно - 263.232 Сатоши ($ 17.81), по стапка од Bitcoins $ 6.764,58

заклучок

Во овој пост, јас накратко беше смета како можен Мојата cryptocurrency на домашен компјутер со инсталирање на апликации од трети страни. Главната работа - да имаат за такви цели гејмерски компјутер и отсуството на конзистентна работа на компјутер.

Бидете сигурни да ни кажете вашите размислувања во коментарите дали Маина на железо. Или уште повеќе профитабилно да се инвестира во рударството облакот?

Извор: https: //coinduck.ru/articles/for-beginners/kak-maynit-kriptovalyutu-na-domashnem-pk/

Видете исто така