Bitcoin забранета во Кина

Bitcoin забранета во Кина

2019/03/14 0 автор Крипто

Дмитриј Смирнов портфолио менаџер Аурора blockchain Капитал Фонд во својата колумна во весникот РБЦ Крипто објасни - зошто кинеската влада го забрани Bitcoin и како земјата се однесува на дигитални пари

Кинеските власти ги споделат blokcheyn и cryptocurrency - еден тие се активно развивање, другите се nipped во пупка. Детални информации за ситуацијата во земјата во својата колумна во весникот РБЦ Крипто рече портфолио менаџер на фондот Аурора blockchain Капитал Дмитриј Simirnov.

историја на случајот

Кинески љубов на коцкање не е голема тајна. Верата во посебно значење на броеви и карактери, интеракцијата на судбината и објекти има корени во филозофијата и религијата на регионот. Илјадагодишната историја на забавни игри, игри со карти и човеч е тесно испреплетени со обидот на државата да се излади на несовесно плам на населението. Така, во текот на изминатите 170 години за законски да се обиде својата среќа во игра за пари во Кина може да се имаа само на едно место - поранешна португалска колонија во Макао.

Со отворањето на Шангај берза во 1990 година, жителите коцкање Кина пронашле нова примена. Историјата на тргување во регионот е полн со вертикална подеми и падови, нивната главна движечка сила беше едноставни луѓе. Државата во неколку наврати се замеша во текот на трговската размена, банирање на облози на пазарот пад, зголемување на надоместоците за трансакции и ограничување на трговијата со кредит.

Не е чудно што, кога можност да се шпекулира расте во десетици и стотици пати Cryptocurrency Кинески шпекуланти побрзаа да купат нови алатки. На кинескиот пазар на врвот на до 90% од вкупната трговија Bitcoins.

Но, овој пат државата почна да доста брзо да ги заостри завртки. Во декември 2013 година Централната банка на Кина не дозволува финансиски институции да се спроведе трансакции со cryptocurrency. Април 1, 2014 година банките и платните системи е укината сметки услуги во трговијата Bitcoins. Конечно, во септември 2017 година група на кинески регулаторите да преземат координирани чекори за спроведување на забраната МЦК. Виртуелен домаќин монети беа пронајдени нелиценциран собирање на средства, и поголемиот дел од проекти, често не без причина, бил наречен измама. Активности kriptovalyutnyh е пронајден размена во Кина, за да биде нелегално.

Читај повеќе:   Bitcoin КУРС ЗА ДЕНЕС

Сегашната ситуација со трговијата cryptocurrency и МЦК

Кинески размена kriptovalyutnye а брзо преориентира на другите пазари во развој: Јапонија, Кореја и САД. Така, на пример, постоеле во времето на забраната за само два месеци, Хонг Конг Binance пазар преку агресивен маркетинг не за шест месеци да стане еден од најголемите во светот. По забраната, таа го сменила регистрација првиот Јапонија, а потоа Малта. Кинески компании продолжи да се направи силен МЦК, но целната публика е веќе надвор од границите на земјата (дури и ако само на хартија).

До ноември 2017 година трговијата Bitcoins Канада падна на помалку од 1% од прометот во светот, дневниот обемот на трговската размена се намали од врвот на речиси 120 илјади Bitcoins на помалку од сто .:

трговија cryptocurrency за кинески државјани не е официјално забрането, но легитимни начини да се купи и продаде речиси исчезна. Виртуелната валута ќе продолжи да постои во сиви и црни области. масовно задржување на нелегални обложувалници во текот на последните Светското првенство во фудбал беше поради повлекувањето на големи количини cryptocurrency. Тие се широко се користи за прикажување на средства од Кина да се купуваат скапи недвижности во странство. Но, масите беа исклучени од шпекулации во кој се вели дека за уникатен успех на кинеските власти во спроведувањето на забраната.

Лидерство во Мајнинген

И покрај трговијата cryptocurrency забраната, Кина и понатаму е неприкосновен лидер на светот на рударството - процесот на потврдување на трансакции со кои се тргува blokcheynov за надомест во форма создадени во процесот на нови дигитални монети. Четири од најголемата асоцијација во светот на рударите (mayningovyh базени) имаат Кинески корени: AntPool, BTC.com, F2Pool и BW.COM. Во вкупно повеќе од 72% од компјутерската Bitcoins капацитет наоѓа во Кина. А повеќе од 70% од капацитетите Кина се во Сечуан. На пример, неодамнешните поплави во областа предизвика губење на моќта (хеш стапка) Bitcoin мрежа за речиси 10%. Причината за оваа концентрација на енергија - евтини јаглен и генерирање хидроенергија - основните "храна" за рударство.

Читај повеќе:   РУДАРСКИ рубли без инвестиции

Најголемиот производител на опрема за рударство Bitmain исто така, доаѓа од Кина. Реализација на сите регулаторни ризици, во јули, тој ја отвори канцеларија во Силиконската долина и планира на почетокот на ИПО акции на американските берзи. Кинеските власти постојано се заканува рудар забрани и ограничувања за пристап до електрична енергија, но се додека не се реализира на ризикот, и рударите да останат таму каде поевтина цена на нивниот бизнис

Blokcheyn технологија надвор cryptocurrency

И покрај забраната cryptocurrency државата и МЦК, властите на Шангај, Guiyang, Хангжу и Гуангжу, Шанкси и Хенан провинции усвоија политиките за поттикнување на развојот на технологии blokcheyn. А Хангжу - главниот град на источната провинција Жеџијанг најави дека планира да инвестира 10 милијарди јуани (1,5 милијарди $) во blokcheyn фонд, кој е да стане најголем во светот.

Покрај тоа, blokcheyn беше официјално впишана во 13-ти петгодишен план за развој на Кина 2016-2020. Blokcheyn го опиша како една од насоките на развој на нацијата, заедно со квантните компјутери, вештачка интелигенција и автономни возила. Следејќи го трендот во првата половина на 2018 година кинеските компании регистрирани 3078, насловот на кој зборот се користи blokcheyn. Ова е шест пати повеќе отколку во сите од 2017 година и значително повисока отколку во САД во текот на истиот период (817 фирми).

Кинеските власти се јасно дели blokcheyn и cryptocurrency. И, и покрај фактот дека Bitcoin е првата успешна примена на blokcheyn технологија, својата корисност Кинески регулаторите се скептични и сакаат да се ограничи потенцијална опасност cryptocurrency.